Türkiye'nin en iyi haber sitesi

da sihirli bir yok

Giriş Tarihi: 5.4.2016
Futbolda sihirli bir iksir yok

“Asteriks’i bilirsiniz, orada bir içip aşırı güçlenen bir adam vardı hani. da böyle bir iksir yok. Oyuncu ancak eğitimle güçlenir.”

'ın teknik direktörlüğünü üstlenen Hollandalı Jan Olde Riekerink, Galatasaray Dergisi'ne konuştu. Hollandalı adamının mesajlarından öne çıkanlar şöyle:

Galatasaray, futbol akademisinde yeni bir yapılanmaya gitmek istiyordu ve birkaç adayla görüşüyorlardı. Benimle de görüşüldü. Ben de projelerimi ve fikirlerimi bir sunumla anlattım. Daha sonra Fatih İşbecer'le (yönetici) görüştüm. Bu şekilde başladık.

Yıllardır farklı pozisyonlarda futbolun içinde görev yaptım. Antrenörlük, teknik direktör yardımcılığı, teknik direktörlük yaptım, milli takımda çalıştım. Bütün bu deneyimler sayesinde bir futbol akademisinin nasıl idare edileceğini ve genç oyuncuların nasıl yetiştirileceğini öğrendim. Deneyimlerimi artık Galatasaray için kullanacağım.

KATKI SAĞLAMAK İÇİN 'EVET' DEDİM

Sezon sonuna kadar A takımın başına geçmek isteyip istemeyeceğim soruldu. Ben de kulübe katkı sağlamak amacıyla 'evet' dedim. Devamının olup olmayacağı şu anın meselesi değil.
Şu an yapmamız gereken tek şey önümüze konsantre olmak ve içinde bulunduğumuz süreci en iyi şekilde idare etmek. Orhan Atik'in de burada olması büyük şans, onunla birlikte sezonu en iyi şekilde kapatmaya çalışacağız. Türkiye Kupası'na ve iyi futbol oynamaya odaklanacağız. .

TEMELİMİZ ÇOK GÜÇLÜ

Galatasaray'ın altyapısı gayet iyi bir potansiyele sahip. Burada sağlam bir temel buldum. Temeliniz güçlüyse, çok iyi bir bina inşa edebilirsiniz ama temeliniz zayıfsa binanız yıkılır gider. Altyapımızda iyi oyunculardan kurulu istekli takımlar var, başarılı antrenörler var. Temel olarak bu yeterli. Artık üzerine güçlü bir bina inşa etme safhasına geçebiliriz. Oyunculara, oynamak istediğimiz futbolla ilgili eğitim vermek, bir vizyon ve felsefe kazandırmak istiyoruz. Onları bu konuda yönlendirmek şu an için öncelikli amacımız. Galatasaray'da yapacağımız altyapı çalışması uzun soluklu bir proje. Sonuçlarını zaman içerisinde alacağız.

GENÇLERDEN MEMNUNUM

Bazı altyapı oyuncularımızı A takımla idmanlara aldık. Çoğu oyuncumuzun milli takımlara gitmesi yüzünden elimizde çok küçük bir grup kalmıştı, idman için oyuncuya ihtiyacımız vardı. Ayrıca her oyuncunun A takımla idmanlara çıkması, bu atmosferi deneyimlemesi çok önemlidir. Bu sayede hem oyuncu tecrübe kazanır hem de biz oyuncumuzun seviyesini görürüz. A takımla idmana aldığım oyunculardan çok memnun kaldım

EĞİTİM UZUN VADELİ BİR İŞ

Futbolcu eğitmek uzun vadeli bir çalışmadır. Asteriks'i bilirsiniz, orada bir içip aşırı güçlenen bir adam vardı hani. Futbolda böyle bir iksir yok. Oyuncu ancak eğitimle güçlenir. Ajax'tayken edindiğim felsefe şudur: Futbolcunun eğitimi 8-18 yaş arası için değil, 8-35 yaş arası içindir.

TEK BAŞINA SİSTEM OLMAZ

Formasyon ve sistem, tamamen oyuncunun özelliklerine dayalıdır. Kağıt üzerinde aynı sistem gibi görünse de forvette İbrahimovic'i oynatırsanız başka bir sistem olur, Messi'yi oynatırsanız başka. Bu yüzden sisteme tek başına inanmıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Futbolda sihirli bir iksir yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN