Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Mustafa Çulcu: Hakem ücretleri kimyayı bozdu

Merkez Hakem Kurulu'nun eski başkanlarından Mustafa Çulcu, A Spor'da yayınlanan Akşam Sporu programına konuk oldu. Çulcu, bu sene hakem hatalarının bu denli artmasının ilk nedeninin profesyonel hakemliğin temelinin sağlıklı atılamamasından kaynaklandığını söyledi.

Giriş Tarihi: 5.4.2016 23:40 Güncelleme Tarihi: 5.4.2016 23:43
Mustafa Çulcu: Hakem ücretleri kimyayı bozdu

"HAKEM ÜCRETLERİ KİMYAYI BOZDU"

Bu profesyonel oluşumun temelleri çok sağlıklı atıldı mı derseniz, hayır. Aynı hakem bir maça çıkıyor, biri milyon alırken diğeri daha az alıyor ama sorumluluk aynı. Bu kimyayı bozdu. Hakemler kadro 22'ye düşecek diye ortaya Merkez Hakem Kurulu'nun fikri atıldı. Bu hakemleri gerdi. Çünkü herkes o 22'nin içinde kalmak, Süper Lig kadrosunda olmak, gelecek sene içinde planlanan bütün kalan kadronun içinde bulunan insanların profesyonel olacak söylemi, hakemin doğal olarak ekonomisini hedefledi. Kalmak istiyor, kalmak isterken de başarılı olmak istiyor. Bu gerdi hakemleri. Halbuki bu söyleme gerek yok. MHK kendi tasarrufunu sezonun sonunda yapacağı talimat değişikliğiyle uygulayabilirdi.

"22 KİŞİLİK KADRO HAKEMLERİ GERDİ"

22 bize göre doğru bir kadro seçimi mi? Bence değil. Daha fazla olmalı, 25-27-30 gibi düşünülebilir ama 22 çok az. Neden? Baktığınız zaman sezonun ikinci yarısı başladı, 10 hafta geçti, 61-62 tane maçı ilk 10 hakem yönetmiş. Geri kalan maçı 12-13, bilemedin 14 hakem yönetmiş. Yani senin zaten çekirdek kadron burası. Sen çoktan seçmeli yaparsan alternatif isimler kullanabilirsin. 22'nin içinde önümüzdeki sezon garantisi mi var böyle bir olumsuz tablo yaşanmayacağının? Yok.

"SERDAR ÇAKIR ATAMALARA KARIŞMIYOR"

Serdar Çakır'ın atamalara karıştığını düşünmüyorum. MHK, Kuddusi Müftüoğlu ve Bünyamin Gezer'in bu atamaları birlikte yaptığını, Hikmet Öksüzoğlu'nun üçlü bir ekibin birlikte yaptığını, dışarıdan kimsenin müdahil olmadığını düşünüyorum ama bu işi yaparken de hata yapmadılar mı, yaptılar.

"HAKEMLİĞE BÜYÜK YATIRIM YAPILIYOR"

Futbol Federasyonu da bakarken onlar da çok büyük yatırımlar yapıyorlar. Hakikaten hakemliğe ödenen lar, yapılan yatırımlar hep maliyet gerektiriyor. Profesyonel hakemlik, onların iaşesi ve ibatesi, hep bunlar para. Bu yatırımların sonunda da milli takım olarak almış, yürümüş, gitmişiz; hakemler konusunda sıkıntı yaşıyoruz. O yüzden hakemlerin kendilerini silkeleyip başarıya doğru giden yolda neden başarısız olduğunu düşünmesi lazım.

"COLLINA 7 YIL SONRA GELDİ"

Collina geldi. 7 yıldır Uilenberg burada, Collina gelmedi bu ülkeye. Hafta içinde hemşerisi Roberto Rossetti gelince bir hafta sonra buraya düştü. Güzel, bir dünya markasıdır Collina. Anlatımları, uygulamaları bizim için çok değerlidir. Şayet Collina'nın bu gelişi EURO 2016'da, FIFA ve UEFA ile kaybolan ilişkilerimizin sıcaklığını yeniden tesis etmek amaçlı bir yaklaşımsa saygı duyarım. Ben böyle bakıyorum olaya. Eğer bu sıcaklığı, bu havayı yakalamak amaçlı bir yaklaşımsa saygı duyarım.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Mustafa Çulcu: Hakem ücretleri kimyayı bozdu
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN