CAS, Platini'nin cezasını 4 yıla indirdi

Giriş Tarihi: 9.5.2016 12:28 Güncelleme Tarihi: 9.5.2016 13:41
CAS, Platini'nin cezasını 4 yıla indirdi

Uluslararası Spor Tahkim Mahkemesi (CAS), futboldan 6 yıl men edilen ve görevi askıya alınan Başkanı 'nin cezasını 4 yıla düşürdü.

CAS'tan yapılan yazılı açıklamada, Platini'nin 6 yıllık cezasının 4 yıla çekildiği, 80 bin İsviçre frangı para cezasının ise 60 bin İsviçre frangına indirildiği bildirildi.

Açıklamada, Platini'nin eski FIFA Başkanı Sepp Blatter'den 2011 yılında aldığı 2 milyon İsviçre frangı nedeniyle FIFA etik kurallarını ihlal ettiğine ancak FIFA'nın verdiği cezanın yüksek olduğu gerekçesiyle, bu cezanın 4 yıla düşürülmesine karar verildiği ifade edildi.

UEFA'DA BAŞKANLIK SEÇİMİ YAPILACAK

Platini, CAS'a yaptığı itiraz sonrası cezasının tamamen kaldırılmaması nedeniyle başkanlığı görevine geri dönemeyecek ve UEFA'da başkanlık seçimi sürecine geçilecek.

, 29 Nisan'da cezasına yaptığı itirazın ardından CAS duruşmasına katılmış, eski FIFA Başkanı Sepp Blatter ise tanık olarak ifade vermişti.

Duruşma öncesinde basına konuşan Platini, cezasının kaldırılacağını umut ettiğini belirterek, "Bugün finali oynanan ve yeni başlayan bir maçtayız. Umarım sonuç iyi olacak. Umutluyum, kazanacağız." ifadelerini kullanmıştı.

Blatter'in Platini'ye 2 milyon İsviçre frangı verdiği gerekçesi·yle FIFA, i·ki· futbol adamını da 8 yıl futboldan men cezasına çarptırmıştı. FIFA Tahkim Kurulu, görevi askıya alınan Platini'nin 8 yıllık cezasını 6'ya indirmiş, sonrasında Platini, bu cezaya itirazda bulunarak CAS'a başvurmuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
CAS, Platini'nin cezasını 4 yıla indirdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN