Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Seba’nın ruhu Vodafone Arena’daydı

Giriş Tarihi: 17.5.2016
Seba’nın ruhu Vodafone Arena’daydı

Başkanı Fikret Orman’ın hayali, Vodafone Arena’nın ında başlama vuruşunu Onursal Başkan ’nın yapmasıydı. Takdir-i ilahi buna izin vermedi… Ama Seba’nın mezarından alınan toprak, Orman tarafından stada serpildi

'ın Onursal Başkanı Süleyman Seba, İnönü Stadı'nın 23 Kasım 1947'de AİK Stockholm ile oynanan açılış maçında ilk golü atan futbolcu olarak tarihe geçmişti… Uzun yıllar Beşiktaş'ın başkanlığını yapan Seba, 2 Haziran 2013 tarihinde İnönü Stadı'na yıkım için vurulan ilk kazmayı sevinçle karşılamış, Beşiktaş'ın modern bir stada ihtiyacı olduğunun altını çizmişti. Yaşadığı ekonomik krizleri FEDA, bürokratik engelleri camianın gücüyle aşan Beşiktaş'a stadın açılışını yapmak 11 Nisan 2016'da nasip oldu… Ancak bu sürede efsane başkan Süleyman Seba, 13 Ağustos 2014 tarihinde hayata gözlerini yumdu. 'nın tüm renkleri bir araya getiren cenaze töreni, henüz tek tribünü olan statın inşaatında yapıldı. İşte o gün Başkan Fikret Orman, "Süleyman ağabey bu stadı sana ve Beşiktaş taraftarına yakışır şekilde tamamlayacağız. Gözün arkada kalmasın, rahat uyu… İnşallah bu statta senin ve diğer Beşiktaşlı büyüklerimizin anısını yaşatacağız. Şampiyonluklarla taçlandıracağız" sözünü verdi. Seba sevgisi kalplerde yaşatılırken, bütün gözler stadın ına çevrilmişti.

TOPRAK DOĞUM GÜNÜNDE ALINDI
1926 doğumlu Süleyman Seba'nın doğum günü 5 Nisan'dı… Doğum gününde Süleyman Seba'nın Feriköy Mezarlığı'ndaki kabrine gittim… Önce Süleyman Seba'nın sonra yakınındaki Galatasaray'ın kurucusu Ali Sami Yen'in mezarı başında dua okuduktan sonra Başkan Fikret Orman'la telefonda konuştuk. O anda mezardan alacağımız toprağı Vodafone Arena'nın çimlerine serpme fikri oluştu… Ben emaneti aldım… Vodafone Arena'nın 10 Nisan'da devlet erkanı, 11 Nisan'da da taraftar huzurunda yapılacak açılışına sayılı günler kalmıştı. Beşiktaş camiasında "Eve dönüyoruz" mutluluğu ve heyecanı hakimdi… Geri sayımla birlikte evinde 3 maç oynayacak olan Beşiktaş'ın bu hamlesinin şampiyonluğa büyük katkısı olacağı inancı hakimdi. Fikret Orman her yerde "Bu açılış bize şampiyonluk getirecek" diyordu. 7 Nisan'da açılışa 3 gün kala SABAH ailesi olarak Başkan Fikret Orman'ın davetiyle Türk sporuna kazandırılan bu dev tesisi görmek için Vodafone Arena'daydık…

TÜM BÜYÜKLERİMİZ BİZİMLE OLACAK
Başkan toprağı kendi elleriyle sahaya septikten sonra şunları söyledi: Yeni stadımızın açılışını Süleyman Ağabey'le yapmayı çok hayal etmiştim ama nasip değilmiş… Şeref Beyler, Baba Hakkı'lar, Süleyman Ağabeyler, Şevket Ağabeyler hepsi bizim değerimiz. Bu kulübe hizmet etmiş herkes bizim kalbimizde… Bize düşen onlara yakışır bir duruş sergilemek. Şeref'imizle oynayıp, Hakkı'mızla kazanmak. Biz Beşiktaş duruşunun ne olduğunu biliyoruz. Süleyman Ağabey belki topa ilk vuran isim olmayacak ama bu sayede burada topa ilk vuruş yapıldığında bizimle olacak." Beşiktaş, Bursa maçıyla yeni evindeki ilk santrayı yaparken Süleyman Seba oradaydı… Futbolcular, Osmanlı maçında şampiyonluk turu atarken de Süleyman Seba evlatlarının mutluluğuna ortak oldu. Ruhun şad olsun büyük başkan.

ORMAN, TOPRAĞI DUALARLA SERPTİ
SABAH gazetesinin yönetici ve yazarlarının oluşturduğu kalabalık bir ekiple gittiğimiz Vodafone Arena'da bir ara Başkan'la göz göze geldik… "Yapacağımız bir iş vardı" der gibi baktı. O sırada gruptan ayrıldık ve sahanın tam ortasında buluştuk. Onursal Başkan Seba'nın mezarından aldığım ve bir şişe içine doldurduğum toprağı Başkan Orman'a verdim. Beşiktaş Başkanı Orman, toprağı aldı. Uzun bir süre sessiz kalıp içinden duasını etti. Sonra şişenin kapağını açarak, önce eline aldığı bir tutam toprağı tam santra noktasına bıraktı. Sonra kalan toprağı şişeyle o bölgeye gezdirerek serpti. Ve dudaklarından şu sözler döküldü: "Sen rahat uyu… Emanetin emin ellerde. Burada bizimle olacaksın."

5 NİSAN 2016
Yazarımız Fatih Doğan, Seba'nın doğum günü olan 5 Nisan tarihinde efsane başkanı anmak için kabri başındaydı. Toprak o gün alındı.

7 NİSAN 2016
SABAH ailesinin Vodafone Arena'yı ziyaretinde Fatih Doğan emaneti Başkan Orman'a verdi. O da toprağı Arena'nın çimlerine serpti.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Seba’nın ruhu Vodafone Arena’daydı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN