Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devlere kıyak ’ye fırsat

Şampiyonlar Ligi için 2018’den itibaren uygulanacak yeni statü açıklanırken, 4 büyük lige 4’er katılım hakkı verildi. Artık 2’incisi daha kolay rakiplerle eşleşebilecek

Giriş Tarihi: 27.8.2016
Devlere kıyak Türkiye’ye fırsat

'nin son yıllarda Avrupa'da yakaladığı hareketlilik, Şampiyonlar Ligi statüsünde yapılan hayati değişiklikten yara almadan kurtaracağı gibi lig ikincisinin de Kupa 1 şansını artıracak gibi görünüyor. Avrupa devlerinin bastırmasıyla 2018- 2021 dönemine dair köklü değişikliklere giden UEFA, büyük liglerin restine yanıt olarak ilk 4 büyük ligden 4'er takımın doğrudan Şampiyonlar Ligi'nde mücadele etmesine onay verdi. Böylece Premier Lig, Bundesliga, La Liga ve Serie A bloğunun Şampiyonlar Ligi'ndeki ağırlığı iyice artacak.

İKİNCİYE GÜN DOĞDU
SABAH'ın uluslararası kaynaklardan edindiği bilgiye göre; yeni statüde 5 ila 7. sıra arasındaki ülkeler 2'şer, 8 ila 11. sıra arasındaki ülkeler ise şampiyonlarını doğrudan Devler Ligi'ne gönderecek. Türkiye şu anda 10. sırada yer aldığından herhangi bir performans düşüşü yaşamadığı takdirde şampiyonunun doğrudan katılım hakkını korumuş olacak. Ayrıca büyük liglerin dördüncüleriyle eşleşmekten kurtulacak ikinciler de nispeten daha uygun rakiplere karşı Kupa 1 şansını artıracak.

DİĞER DEĞİŞİKLİKLER NELER?
Takım puanı hesaplamasında artık hangi ülkenin temsilcisi olduğuna bakılmayacak. Mevcut statüde ülke puanın yüzde 20'si kadar katkı alınıyordu.
Avrupa Ligi şampiyonu Devler Ligi'ne gidiyor. Ancak yeni statüyla aynı ülkeden 6 takım Kupa 1'e gidemeyeceğinden Avrupa Ligi şampiyonu play-off oynayabilir.
Yeni takım puanı hesaplamasında geçmiş Kupa 1 ve Kupa 2 şampiyonlukları ekstra puan getirecek.
Yeni bir para dağıtım sistemi geliştirilerek gelirler katlanacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devlere kıyak Türkiye’ye fırsat
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN