Yıldızlar dönmeli...

DİLMEN: “Oyuncular hata yapar, ama liderin bu işlerde devreye girmesi lazım.” BİLGİÇ: “Liderliğe oynayacaksak da Gökhan da Caner de Selçuk da takıma dönmeli.”

Giriş Tarihi: 7.9.2016
SABAH Spor'un usta yazarları maçındaki mücadeleyi ve kadro dışı kalan yıldızların durumlarını değerlendirdi.

SORU
Hırvatistan maçında mücadele eden genç takım ne kadar umut verdi? Arda ve kadro dışı kalan diğer isimler takıma geri dönmeli mi?

RIDVAN DİLMEN
Fatih Terim bu krizi çözecektir

A Milli Takım, Hırvatistan karşısında iyi mücadele etti. Zaten iki takım arasındaki böyle bir kalite ve tecrübe farkında deplasmanda kafa kafaya oynayarak rakibi yenme imkanımız yoktu. 6 oyuncunun kadroya alınmaması benim için sürpriz oldu. Fatih Terim'in bu konuyu çözmesi lazım. Bu oyuncuların muhakkak takıma kazandırılması gerek. Oyuncular hata yapar, biz de yaptık ama liderin bu işlerde devreye girmesi lazım. 'nın, Milli Takım'ın en çok gol atan oyuncusunun, kadroda olmaması üzücü. Ben Terim'in yaşanan bu krizi yılların verdiği tecrübe ile çözeceğine inanıyorum. Dışarıda kalan oyuncularımızın da takıma katılmaları gerek.

ERMAN TOROĞLU
Bütün futbolcular eşit oldular

Bizim açımızdan çok konuşulacak bir maç. Ne tarafından bakarsanız o taraftan tonlarca yorum çıkarabilirsiniz. 1- Türk Milli Takımı'ndaki papaz takımının sonu oldu. 2- Türk Milli Takımı'nda para için, prim için mücadelenin sonu oldu. 3- Burası kulüp takımı değil. Kendisini protesto eden milli takım seyircisini alkışlayanların sonu oldu. Artık bundan sonra o hareketi Türk Milli Takımı seyircisine kimse yapamayacak. 4- Sahanın içinde bütün futbolcular eşit oldular. Horoz ve ağabey işi bitti. 5- Ama bir şeyi yapamadık hala. Bu Milli Takım Dünya Kupası'na giderse yüz lira alır, Avrupa Kupası'na giderse 80 lira alır diyemedik. Milli Takım Hırvatistan karşısında yapabileceğini yaptı. zaman ezik oynadık. Az zamanlarda da iyi işler yaptık. Şansımız da yaver gitti maçı berabere bitirdik. Ama şu gözüktü daha alacağımız çok yol var. Bir parantez genç yetenek Emre Mor'a açmak lazım. Ona birilerinin şunu söylemesi lazım; ceza alanına 35-40 metre kala dripling yaparsan süratin ve özellikle çabukluğun hiçbir işe yaramaz. Bu çabukluk sana nerede lazım veya bizim Milli Takım'a, ceza alanı civarında. Ya frikik kazandırırsın ya da ceza alanı içinde penaltı yaptırırsın. Ama gücünü haybeye dışarıda harcarsan ceza alanı civarında güçsüz kalırsın.

GÜRCAN BİLGİÇ
İyi mücadele ettiler ama yetmez

Eğri oturup doğru konuşalım; dünkü beraberlik bize tanrının bir lütfu. Sadece Hırvatlar'ın kaçırdığı gollerle değil, frikikten gelen sayımız da bir hediyeydi. Oyuncularımız iyi mücadele ettiler, iyi direndiler ama bir maçı kontrol edip kendi istedikleri gibi yönlendirecek kalite ve tecrübeden uzaklar. Eğer 'Biz Dünya Kupası'nı gözden çıkardık, bu kadro ile gelişelim' diye düşünülüyorsa 2 yıl boyunca deneme yanılmamalarla devam edilir. Ama bu beraberliği fırsata çevirip grup liderliğine oynayacaksak Arda da Gökhan da Caner de Selçuk da bu takıma dönmeli.

İSKENDER GÜNEN
Kadro dışı isimlere ihtiyaç var

Maçın genelinde Hırvatlar'ın girdiği gol pozisyonları var. 4 tane direkten dönen top ve Volkan'ın olağanüstü kurtarışları olmasa dünkü sonuç daha farklı olabilirdi. Ama bir başka gerçek var ki ilk defa bir arada oynayan genç oyuncuların ortaya koydukları istek-arzu, mücadele gücü gerçekten göz ardı edilmemesi gerekenler. Fakat daha yüksek hedefler için yani Rusya'daki 2018 Dünya Kupası'na gidebilmemiz için bu kadronun yeterli olmadığı gerçeği var. Hırvatistan gibi grubun favori takımından alınan 1 puan altın değerinde. Fatih Terim bundan sonraki milli maçlarda nasıl bir kadro şekillendirilmesine gider bunu şu anda yorumlayabilmemiz zor. Yalnız başka bir gerçek kadro dışı bıraktığı oyunculara Milli Takım'ın büyük gereksinimi var.

SİNAN VARDAR
Sorun futbolun yönetim tarzında

Önemli isimlerin Milli Takım'da kadro dışı bırakılması çok tartışılan büyük bir devrim. Ben futbolun özüne inen bir insan olarak, her zaman bu ülkenin Milli Takımı'nın gençleşmesi taraftarıyım. Ama birden bire yapılan bu gençleşme ne kadar sağlıklı? Barcelona'nın bile en iyisi olduğu dönemde Arda'nın oynamaması daha büyük bir handikap. Bu karara iki yönlü bakmak lazım. Avrupa Şampiyonası sırasında Terim ile futbolcular arasında neler oldu, tam açıklığa kavuşmuş değil. Terim centilmenlik de yaparak açıklamıyor. Esas yanlış Türk futbolunun yönetim tarzında. TFF Başkanı Yıldırım Demiören'i çok yakından tanıdığım için şunu da söyleyebilirim, milli futbolcular 500 bin Euro Avrupa Şampiyonası'na giderken alırken, diğer kulüplerin de ne aldığına bakmak lazım. Burada temelde büyük sorun var. Terim'in cesur yüreğiyle takımı 24 yaşa düşürmesi olumlu bir karar ama böyle yıldız futbolcuların da bir anda takımdan uzaklaştırılması kötü bir handikap olarak ortaya çıkıyor. Bunun nedeni ile ilgili Yıldırım Demirören'den de bir açıklama yok. Türk futbolu bu tarzda yönetilmeye devam ederse maalesef büyük başarılar hayal olur.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yıldızlar dönmeli...
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN