Gelecek geldi

Maç durdu, hakem kararsız kaldı, son kararı o esnada çayını yudumlayan yardımcısı, videodan karar verdi. Önceki akşam gerçekleşen bu olay, hakemlikte devrimin sanılandan yakın olduğunu gösterdi

Giriş Tarihi: 23.9.2016
Gelecek geldi
Video hakemliği hiç sanmadığınız kadar yakın... Gelecek geldi

Bundan yalnızca birkaç yıl önce dile getirilen video hakemi fikri sessiz sedasız futbola girmek üzere… Bu sezon itibariyle Avrupa'nın hatırı sayılır turnuvalarında pilot uygulamaları yapılmaya başlanan video yardımcı hakemleri, önceki akşam oynanan Hollanda Kupası 1. Turu'nda Williem II'den Anouar Kali'nin sarı yerine doğrudan kırmızı kart görmesi gerektiğine karar verip işe koyuldular bile... Bu yeni nesil yardımcıların kısa süre içinde 'de de boy göstermesi, derbilerde kritik penaltı, kırmızı kart kararlarına imza atması olası... Yine de bu gelişmenin futbolu ne yöne götüreceği konusunda ise henüz bir fikir birliği yok. İnsan etkisi azalıyor En ciddi kaygı şüphesiz oyun içindeki insan faktörünün azalması... İnsan gözüyle verilen anlık kararların yerini kamera sistemlerinden faydalanan, bunu yaparken çay-kahve içen yardımcıların tespitlerinin alıyor olması futbola romantik yaklaşan kesimin tepkisini çekiyor. Ne var ki basketbol, tenis gibi dünya çapında popüler sporlardaki şahin gözü ve tekrar sisteminin başarılı entegrasyonu, oyunun mekanikleşmesi endişesine karşı argüman olarak sunulabilir. Bir başka tartışma ise bu sisteme herkesin erişmesinin mümkün olmaması… Türkiye de teknolojik gelişmelere tutucu bakan ülkeler arasında. Kulüpler Birliği, birçok ligde uygulanan gol çizgisi teknolojisine maliyet nedeniyle karşı çıkmıştı. Henüz stadyumdaki çimleri bile Avrupa seviyesine çekememiş olan Süper Lig kulüplerinin video hakemi konusunda nasıl bir tavır takınacakları şüpheli. Yine de büyük liglerde kanıksandığı takdirde bu teknolojinin maliyetine rağmen 'ye gelmesi için yalnızca birkaç yılın yeterli olacağını tahmin etmek zor değil.

BİR GÖRÜŞ: AHMET ÇAKAR

Futbolun doğasına aykırı
Bu video hakemi sisteminin yerleşmesi kolay bir şey değil… Sonuç olarak maçın orta hakemi dışında birileri ölümcül pozisyonlar için karar verecekler. Bu bir penaltı ya da kırmızı kart için olacak. Bu futbolun doğallığına aykırı... Uygulanabilir mi derseniz, denemesi yapılıyor, uygulanabilir gözüküyor ama sonuçları da çok ağır olabilir. Uygulamasını tam olarak görmek lazım ama ben pek sıcak bakmıyorum.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gelecek geldi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN