Geri adım yok

Ukrayna ve İzlanda maçlarının kadrosunu açıklayan Fatih Terim, Turan, Caner Erkin, Selçuk İnan ve Yılmaz’ı yine dışarıda bıraktı; Hakan Balta ve Ömer Toprak’a ise milli davet gönderdi

Giriş Tarihi: 1.10.2016
Geri adım yok
Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, EURO 2016'da başlayan krizin kendisi için bitmediğini ortaya koydu... A Milli Takım'ın 2018 Dünya Kupası Elemeleri'nde 6 Ekim'de Ukrayna ve 9 Ekim'de İzlanda ile oynayacağı maçların aday kadrosunu dün açıklayan tecrübeli çalıştırıcı, Barcelona forması altında döktüren Arda Turan'ı yine dışarıda bıraktı. Rusya ve Hırvatistan karşılaşmaları öncesi başlattığı operasyonu sürdüren Terim, Arda'nın yanı sıra Gökhan Gönül, Selçuk İnan, Caner Erkin ve Burak Yılmaz'ı kadroya almadı. Terim, Hakan Balta'ya yeniden milli davetiye gönderirken, büyük bir sürprize imza atarak uzun süre sonra Bayer Leverkusen'in oyuncusu Ömer Toprak'ı kadroya aldı. Ömer Toprak ile ihtilafı bulunan Gökhan Töre'nin dışarıda kalması ise dikkat çekti. Barcelona'da çok formda bir dönem geçiren, attığı goller ve yaptığı asistlerle İspanya'da manşetlere oturan Turan'ı kadroya almayan Fatih Terim, geri adım atmadığını ortaya koydu.

ÖZÜR İSTEMİŞTİ
EURO 2016'da yaşanan prim tartışmaları sonrası A Milli Takım'ın dışında bırakılan kaptan Arda Turan ve diğerleri hakkında Terim, yaptığı bir açıklamada, "Türk halkından özür dileyecekler" demişti. Arda ise bir televizyon programında hocası için, "Yüzüme konuşsun" yorumunu yapmıştı. Tüm bu karşılıklı açıklamalar tansiyonu yükseltirken, Fatih Terim futbol kamuoyunda oluşan baskıya rağmen Arda'yı yine kadroya almadı.

Krizin baş aktörleri ne demişlerdi?

FATİH TERİM

Benim kimseyle kişisel problemim yok, zaten hata bana yapılmadı. Benim üzerimden Türk halkına yapılmıştır. Özür makamı ben değilim, birileri özür dileyecekse Türk halkından dilemeli. Milli Takım'ın kapısı, bu formayı giyme şerefine hazır ve istekli olan, saha içerisinde ve saha dışında Milli Takım oyuncuna yakışır davranmayı yol edinmiş, takımın bir parçası olmaya hazır olan her oyuncuya açıktır. Kıymet verdiğim konularda geri adım atmadım. Böyle olmaya da devam edecek. Bedeli neyse ödemeye hazırım.

ARDA TURAN
Kavga her gün olur. Ben gittiğim günden beri kavga var. Kavga etmeyen takım mı olurmuş. Mutlaka kavga edeceksin. Hocam bu olaylarda bire bir kimseyle muhatap olmak istemedi. Basın toplantısı yaptı. Milli Takım için konuşmadım. Ama şimdi söylenen şeyler karşısında konuşmak zorundayım. Çünkü hayatım boyu prim konuşmadım. Konuşursam anam babam beni eve almaz. Ağır geldi. Herkesin, arkadaşlarımızın anası babası var, çoluğu çocuğu var. Bu lafları kimse kaldırmaz. Bizim mahalleden gördüğümüz, arkadan konuşulmamasıdır.

ARDA YELEĞİNİ TERİM'E ATTI MI?
Milli Takım'ın Antalya ve Fransa kamplarında yaşananlara dair haftalardır birçok iddia gündeme geliyor.. İşte cevap bekleyen sorular?
1 Arda, Antalya'da herkesin gözü önünde Fatih Terim'e antrenman yeleği attı mı?
2 Bazı oyuncular kamp sırasında gece dışarı çıkıp, eğlenip sabaha karşı kampa döndüler mi?
3 Arda, "Burası yıldızlar takımı, hoca takımı değil" sözünü sarf etti mi?

ARDA TURAN
Barcelona'da bu sezon 9 resmi maçta sahaya çıkan Arda Turan, 5 gol atıp, 4 asist yaparken, performansı ile takımını sırtlayan isimlerden birisi oldu.

BURAK YILMAZ
Çin'de Beijing Guoan forması giyen Yılmaz takımı ile çıktığı 14 maçta bin 159 dakika sahada kalırken, 8 gol attı.

CANER ERKİN
Beşiktaş ile 3'ü lig, 2'si Şampiyonlar Ligi olmak üzere 5 maça çıkan Caner Erkin, 1 asist yaparken, 450 dakika sahada kaldı.

SELÇUK İNAN
Galatasaray'da çıktığı 5 lig maçında da gol ve asisti bulunmayan Selçuk, maç başına 55 başarılı pas yaptı.

20
A Milli takımın aday kadrosunda bulunan dört forvet oyuncusu bu sezon lig maçlarında toplam 20 gol attı. Mevlüt 6, Enes 6, Cenk 5, Yunus 3.

NE DEDİLER?

Allah'tan Çin'e gitmedik

Ben Fatih Terim'in kardeşiyim, abimizdir, hocamızdır. Arda da bizim kardeşimizdir. Sanki her şey güllük gülistanlıktı, yaptığımız röportaj sonrası Arda ve arkadaşları alınmadı. Allah'tan oradan Çin'e geçmedik. Fatih Terim ve Arda arasında sorun yoktu da Arda bizi evinde misafir etti diye Milli Takım'a alınmadıysa, vah Türk futbolunun haline. İhale bize kaldı. Arda röportajdan önce de kadroya alınmamıştı, neden daha önce alınmadığını sorsunlar Fatih Hoca'ya. Allah'tan Çin'e gitmedik. Çin'e gidip Burak ile de röportaj yapsaydık tam olmuştu o zaman...
RIDVAN DİLMEN

Terim doğru olanı yaptı
Fransa'da Milli Takım'a yakışmayacak şeyler oldu herhalde. Milli Takım'da oynayacak adam, adam olmalı her şeyden önce. Terim konuşursa çok daha farklı boyutlara gideceğini düşünüyorum. Ama Fatih Terim susuyor. Arda şu anda Barcelona'da işlerin iyi gitmesine güveniyor. Yarın kötü gittiğinde ne olacak? Arda yerlerde sürünürken Terim onu Milli Takım'a aldı.. Terim, Volkan Demirel olayında da istikrarlı hareket etti. Bugün Babacan 10 numara kalecilik yapıyor. O kadar eyyama, baskıya rağmen Demirel olayında önce sahip çıkmasına rağmen kararından vazgeçmedi. Terim bu işte son derece doğru yapmıştır. TFF'nin oluru olmadan zaten Terim bu işleri yapmaz. Fatih Terim önce TFF ile oturup konuşmuştur. Dikkat ederseniz, TFF bu konuyla ilgili herhangi bir açıklama yapmıyor.
ERMAN TOROĞLU

Allah'a havale ediyorum
3 gün önce Şampiyonlar Ligi maçında attığı golle Barcelona'yı ipten alan Arda Turan'ı Milli Takım kadrosunda görmemek gaflet, dalalet ve hatta hıyanettir. Arda Turan, Burak Yılmaz, Caner Erkin, Selçuk İnan ve Volkan Demirel... Darağacında beş fidan... Tabii ki cellatları Fatih Terim'dir.. Yazıklar olsun... Kendi egoları uğruna Milli Takım'ı Cebelitarık takımına çeviren sözde antrenör Terim'i kınıyor ve sabık hocayı Allah'a havale ediyorum.
AHMET ÇAKAR

Hoca ilkelerini çiğnemedi
Avusturyalı psikolog ve filozof Sigmund Freud şöyle der: "İlke sahibi bir insan; ne istediğini bilen, duygularına boyun eğmeyen, sağlam prensiplerle hareket eden insandır.." Fatih Terim, Fransa yolunda Volkan Demirel ve Emre Belözoğlu'nu dışarıda bırakırken Milli Takım'ı Arda Turan ve arkadaşları üzerine kurmuştu. Arda ve arkadaşları, Fransa'ya gitti ama başarılı olamadı. Özellikle kampta Arda Turan'ın başrolde olduğu prim ve davranış krizi sonrası Terim, 'Türkiye Futbol Direktörü' apoletinin gücüyle Milli Takım için yeni bir yol haritası çizdi. Bu haritada Arda ile kankaları Selçuk, Caner ve Burak'a kapıları kapadı. Eğer; Fatih Terim geri vites yaparak Arda ve arkadaşlarını Ukrayna ve İzlanda kadrosuna alsaydı ilkelerini çiğner, yeni Milli Takım da psikolojik olarak olumsuz etkilenirdi.
LEVENT TÜZEMEN

Sebebini herkes bilmeli
Terim'in ilk günkü yerinde durduğunu görüyoruz. "Milletten özür dilemeleri lazım" dedi ve özel oyuncuların Milli Takım'ın dışında kalmasını nedenlendirdi. Ancak kimse bu oyuncuların özür dilemek için ne yaptığını bilmiyor. Şeref ve haysiyet üzerine sözler söylendi. İleri gidilse, "Hain" denilecekti. Böylesine bir seçimde Türkiye'yi temsil eden bir takımda idari bir sebeple oyuncular kadro dışı kalıyorsa bu sebebin herkes tarafından kabul edilmesi gerekir. Fatih hocaya belki söylemiyorlar ama egosunu bu kararda kullandığı düşünülüyor. Genç takımdan bu tarafa arkadaş olan 4 önemli oyuncu takımda yoksa, bunlardan daha iyisi de bulunmuyorsa, bu karar keyfiyetle verilmez. Süreç tersine döner, çünkü futbol tarihinde oyuncusu ile didişip, kazanan teknik direktör yoktur.
GÜRCAN BİLGİÇ

İşte kadromuz

Volkan Babacan
M. Başakşehir
Yaş: 28
Milli Maç: 22

Onur Kıvrak
Trabzonspor
Yaş: 28
Milli Maç: 12

Harun Tekin
Bursaspor
Yaş: 27
Milli Maç: 0

Şener Özbayraklı

Yaş: 26
Milli Maç: 10
Gol: 0

Kaan Ayhan
Fortuna Düsseldorf
Yaş: 22
Milli Maç: 2
Gol: 0

Ahmet Çalık
Gençlerbirliği
Yaş: 22
Milli Maç: 6
Gol: 0

Çağlar Söyüncü
SC Freiburg
Yaş: 20
Milli Maç: 2
Gol: 0

Hakan Balta
Galatasaray
Yaş: 33
Milli Maç: 49
Gol: 2

Ömer Toprak
Bayer Leverkusen
Yaş: 27
Milli Maç: 23
Gol: 2

Hasan Ali
Fenerbahçe
Yaş: 27
Milli Maç: 17
Gol: 0

İsmail Köybaşı
Fenerbahçe
Yaş: 27
Milli Maç: 22
Gol: 0

Emre Mor
Borussia Dortmund
Yaş: 19
Milli Maç: 6
Gol: 0

Volkan Şen
Fenerbahçe
Yaş: 27
Milli Maç: 21
Gol: 0

Hakan Çalhanoğlu
Bayer Leverkusen
Yaş: 22
Milli Maç: 23
Gol: 7

Mehmet Topal
Fenerbahçe
Yaş: 30
Milli Maç: 64
Gol: 1

Ozan Tufan
Fenerbahçe
Yaş: 21
Milli Maç: 29
Gol: 2

Okay Yokuşlu
Trabzonspor
Yaş: 22
Milli Maç: 3
Gol: 0

Tolga Ciğerci
Galatasaray
Yaş: 24
Milli Maç: 0
Gol: 0

Yasin Öztekin
Galatasaray
Yaş: 27
Milli Maç: 5
Gol: 0

Olcay Şahan
Beşiktaş
Yaş: 27
Milli Maç: 27
Gol: 2

Mevlüt Erdinç
FC Metz
Yaş: 29
Milli Maç: 34
Gol: 8

Yunus Mallı
Mainz 05
Yaş: 24
Milli Maç: 8
Gol: 0

Enes Ünal
FC Twente
Yaş:19
Milli Maç: 2
Gol: 0

Cenk Tosun
Beşiktaş
Yaş: 25
Milli Maç: 13
Gol: 3
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Geri adım yok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN