Türkiye'nin en iyi haber sitesi

İş bulamayan Terim’e yükleniyor

Giriş Tarihi: 16.11.2016
İş bulamayan Terim’e yükleniyor
Levent Tüzemen: Bir yerde iş bulamayan adamlar iş bulamadıkları için yorum yaparken, Fatih Terim'e yükleniyorlar

Gürcan Bilgiç: Bu krizi yaratanlar, Fatih Terim ve futbolculardır. Eleştiren Oğuz Çetin'in söylediklerinin hangisine katılmıyorsunuz?

Ömer Üründül: Fatih Terim gibi geçmişi başarılarla dolu bir teknik adama "Yok kral çıplak, yok emekli olsun" gibi eleştirilerin ağır olduğunu düşünüyorum

Murat Özbostan: Milli Takım hocasına karşı eleştirilerin dozu artık futbolumuzu zehirlemeye başladı. Fatih Terim de cevap vererek kendisine zarar veriyor

Bülent Timurlenk: Oğuz Çetin "Öküz öldü ortaklık bozuldu" diyor kısaca. Başkalarının kariyerinden tuğla kaydırmaya çalışmak yerine kendi kariyerini inşa etmeli

Fatih Terim'in eski yardımcılarının eleştirileri doğru mu?
Murat Özbostan: Kazanılmış Kosova maçından sonra yapılan yorumları ve manşetleri manidar buluyorum. Milli Takım teknik direktörüne karşı eleştirilerin dozu artık futbolumuzu zehirlemeye başladı. Fatih Terim'in de kendisine eleştiri getirenlere tek tek yanıt vermesinin kendisine zarar verdiğini düşünüyorum. İşine yoğunlaşmalı bizi 2018 Dünya Kupası'na götürmeli.
Hayatın her alanında olduğu gibi futbol eleştirisinde de etik değerlerden uzaklaşmamak lazım. Terim'e yönelik eleştiriler haddini aşınca Terim de kendini tutamadı. Artık herkesin "Yeter" demesi gerekiyor. Bir tane ay yıldızlı Milli Takımımız var.

Ömer Üründül: Ne olursa olsun Fatih hocayı eleştirebiliriz. Bizim futbolumuz ve seviyemiz ortada. Bu şartlarda Milli Takım'a geliyorsunuz, ardında başarılar var. En önemlisi bir Türk takımına UEFA Kupası'nı kazandırmış teknik adam. O dönemin UEFA Kupası da şimdinin Şampiyonlar Ligi ayarındeyken üstelik. Bunun üstüne batının bize bakış açısını da biliyoruz. Buna rağmen İtalya gibi yabancı teknik adama çok yönelmeyen bir ülkede teknik adam oluyorsunuz. Sonra da Milan'a gidiyorsunuz. Böyle bir teknik adama "yok kral çıplak yok bu böyle vs." gibi eleştirilerin ağır olduğunu düşünüyorum. Bence Kosova maçından sonra Terim'e her şey soruldu.

Gürcan Bilgiç: Bu krizi yaratanlar, Fatih Terim ve futbolculardır.

Bülent Timurlenk: Terim yerine bir başka teknik adamın gelmesi için eleştiri dozunu yükseltenlerin bilmesi gereken gönüllerindeki hocanın da aynı senaryo ile karşı karşıya kalacağıdır.

Levent Tüzemen: Peki Aykut Kocaman mı doğru isim Fatih Terim giderse? Piyasa yapmanın anlamı bu mu? İkincisi Oğuz Çetin neden istifa etti bir daha göreve geldiği zaman neden beni göreve almadı hesabı yaptı.

Gürcan Bilgiç: O bir görüş açısı. Fakat doğru yaklaşım şudur; Oğuz Çetin'in söylediklerinin hangisine katılmıyorsun?

Levent Tüzemen: Neye katılmıyorum biliyor musun? Fatih Terim istifa edinceye kadar Oğuz Çetin yazdığı olayların hepsini yaşadı 2008 ve 2010 arasında. Bunu bilen bir hoca olarak sen bu soruları soramazsın.

Gürcan Bilgiç: Ama 2008'de Oğuz Çetin ve Fatih Terim yarı final oynadı. Yani yerlerde sürünen bir performans ortada yoktu.

Levent Tüzemen: Geçen sene bu takım Euro 2016'ya giderken de Oğuz Çetin yoktu. Çünkü dönemi kapandı. Bir yerde iş bulamayan adamlar iş bulamadıkları için yorum yaparken Fatih Terim'e yükleniyorlar.

Bülent Timurlenk: Fatih Terim'i herkesin eleştirme hakkı var ama bir nüans ve devamında büyük bir ayıp var. Terim 63 yaşında. Görevi bırak diyebilirsin, istifa et diyebilirsin, başarısızsın diyebilirsin ama emekli ol diyemezsin. "Kral Çıplak" nedir yahu! Böyle bir eleştiri düzeyi ve etiği de Avrupa'nın hiçbir yerinde yok. Yanında yürüyen adam bir adım geride kaldığında, ekipten koptuğunda bıçağı sırtına saplıyor. Gazetecilerin eleştirisi benim için mühimdir ama Oğuz Çetin için mesele "öküz öldü ortaklık bozuldu"dan başka bir şey değildir. Bence başkalarının kariyerinden tuğla kaydırmaya çalışmak yerine, Çetin kendi kariyerini inşa etmeli. G.Saray-F.Bahçe rekabetinin gözü kör etmişliğinden, Milli Takım zarar görüyor. Bugün Terim ve Arda'ya yapılan eleştirilerin kaynağı da budur.

KAYNAK VAR İŞLEYEN YOK
Avrupa genelinde bir araştırma yapıldı. Bizim ligimizin yüzde 62'si yabancı ülkelerde yetişmiş oyunculardan oluşuyor. Bu Premier Lig'den bile yüksek. Bu yapıyla Milli Takım nasıl başarılı olabilir?
Gürcan Bilgiç: Bu sorunun muhatabı Türkiye Futbol Direktörü'dür. Sen Süper Lig'in bu hale gelmesine neden izin verdin? Ne gibi organizasyonlar yaptın?

Levent Tüzemen: Ama sen bu yabancı serbestisini engelleseydin Beşiktaş, Avrupa'da belki bu kadar başarılı olamayacaktı.
Kulüplerin tercihi bu. 2006'da Aziz Yıldırım'ın yaptığı bir röportaj var. Aziz Yıldırım dedi ki "Bırakın bu yabancılar gelsin de yerliler yabancıların ne yaptığını görerek öğrensinler. Bizim yerliler çalışarak değil bakarak öğreniyor." Gürcan Bilgiç: Problem orada zaten. Aziz Yıldırım, Dursun Özbek, Fikret Orman sadece kendi kulübünü düşünür. Ama Futbol Federasyonu Türkiye'yi düşünmek zorunda. Onun endişesi Türk çocuklarının gelişmesi, Türk Milli Takımı'nın başarısı olmalı. Futbol Federasyonu olarak kulüp bazında hareket edersen bugün Milli Takımı'na 6-7 oyuncun Almanya'dan gelir.

Bülent Timurlenk: Milli takımdaki son gözbebeğimiz Cengiz Ünder, Altınordu altyapısında yetişti. Altınordu'ya başkan Mehmet Özkan büyük para yatırıyor. TFF'nin kasasında bu kadar para varken 2000'de Almanya'nın yaptığı gibi 4-5 bölgede federasyonun altyapı tesisleri oluşturmamasının sebebi nedir? Futbolcu 16-17 yaşında yetişmez. Sen TFF olarak örneğin Erzurum, Antep, Hatay, Manisa, Edirne'de açarsın kamp tesislerini.
Burada yetişen çocukları, 18 yaşına geldikleri zaman açık artırmaya sokarsın. Bir oyuncudan gelecek 3-4 milyon Euro TFF'nin altyapısına kaynak olur. Dünyanın en iyi en güzel içme suyu sizin köyden akabilir ama nehire karışıyorsa ne fayda, işleyen yok. Galatasaray'ın Florya Tesisleri başka bir yerde olsaydı bu kadar oyuncu yetişmezdi. Balkan göçmenlerinin çocukları çok yeteneklidir futbolda. Balkan göçmenlerinin çoğu Bayrampaşa, Gaziosmanpaşa ve Küçükçekmece'de oturur. Onlara en yakın yer Florya'dır. Galatasaray bundan fayda sağlamıştır. Galatasaray'ın tesislerini al Pendik, Tuzla'ya taşı, kaynak kurur gider…

KADRO İSTİKRARSIZLIĞINA SON VERİLMELİ
Milli Takım'ın teknik olarak sorunları nedir?
Ömer Üründül: Bana göre Milli Takım'daki bir numaralı problem kadro istikrarsızlığı. Bir futbol takımının bir sistemi oturtması için birbirine uyumlu bir kadro seçilip o kadronun uzun süre birlikte oynaşı gerekli. Başarılı takımlar bir iki oyuncu dışında sürekli aynı takımlarla oynuyorlar. Mesela Almanya 2010 Dünya Kupası'ndaki kadrosuyla devam etti. Bizde ise devamlı farklı oyuncular oynuyor. Avrupa Şampiyonası Elemeleri'nde ilk 4 maçta tam 25 oyuncu kullanmışız. Bunun dünyada benzeri yok. İkinci olarak Milli Takımımız yerleşik takımlara karşı set oyununda çok yetersiz. Bunun iki önemli nedeni var. İlki orta sahaları oyuna sokacak tarzda bir santrforumuz yok. İkinci olarak orta saha oyuncularımızın ofansif katkısı çok sınırlı. Bu tarz sadece iki oyuncumuz var. Biri Yunus Mallı ki o fazla forma şansı bulamadı. Bir de Oğuzhan Özyakup var. Oğuzhan da şu anda güçsüz ve formsuz. Bizde orta sahalar hücuma destek vermiyor. Bu yüzden set oyunlarında başarılı olamıyoruz. Ofansif bir takımla sahaya çıktıysak takım savunma yapamıyoruz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
İş bulamayan Terim’e yükleniyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN