'dan 'ya son dakika bildirimi

, Soruşturma Komisyonu ile imzalanan Uzlaşma Anlaşması'nın UEFA Kulüp Finansal Kontrol Organı bünyesindeki Yargı Komisyonu Başkanı reddedilmesine karşı 'a sunduğu itirazın kabul edildiğini Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirdi.

Giriş Tarihi: 22.3.2019 19:20 Güncelleme Tarihi: 22.3.2019 20:25
Galatasaray'dan UEFA'ya son dakika CAS bildirimi

UEFA Soruşturma Komisyonu ile imzalanan Uzlaşma Anlaşması'nın UEFA Kulüp Finansal Kontrol Organı bünyesindeki Yargı Komisyonu Başkanı reddedilmesi yönündeki karara karşı CAS'a itirazda bulunan Galatasaray, bu itirazının kabul edildiğini ve Yargı Komisyonu Başkanı tarafından verilen kararın hükümsüz kılındığını Kamuyu Aydınlatma Platformu'na (KAP) bildirdi.

Sarı kırmızılı kulüp tarafından KAP'a yapılan bildirim şu şekilde:

"Şirketimizin 13.06.2018 tarihinde UEFA Soruşturma Komisyonu (Investigatory Chamber) ile imzalanan Uzlaşma Anlaşması'nın, 05.10.2018 tarihinde UEFA Kulüp Finansal Kontrol Organı bünyesindeki Yargı Komisyonu (Adjudicatory Chamber) Başkanı tarafından reddedilmesi hususunda; Şirketimizin 15.10.2018 tarihinde Spor Tahkim Mahkemesi'ne (CAS) sunduğu itirazı kabul edilmiş olup, imzalanan Uzlaşma Anlaşması'nın geçerliliğini korumasına ve Yargı Komisyonu Başkanı tarafından verilen red kararının hükümsüz kılınmasına Spor Tahkim Mahkemesi'nce (CAS) karar verilmiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Konuyla ilgili A Spor'a açıklamalarda bulunan Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, kararın kendilerine fiziki olarak geldiğini ve bu kararı kurallara uygun olarak yayımladıklarını belirtti. Kararın Galatasaray ve Türkiye için çok olumlu olduğunu belirten Cengiz, "Birtakım ezberleri bozmaya çalışıyoruz. CAS'ın Türkiye lehine verdiği ilk olumlu karar diye biliyorum. Bu da Türk futboluna ve Galatasaray'a hayırlı olsun diyorum." dedi ve şöyle devam etti:

"Hakem Heyetinin; Disiplin Komitesi'nin bizim hakkımızda verdiği yeniden yapılandırma kararını bozma ve istediği cezayı verme yetkisi vardır. Hepsinin üzerindedir. Yargı Komisyonu (Adjudicatory Chamber) dediğimiz kurum UEFA'nın en üst düzey yargı karar organıdır. Biz 9 aydır uğraşıyoruz. CAS'taki dava 4 aydır sürüyor. Bizim Yargı Komisyonu ile 100 sayfayı aşkın yazışma ve görüşmelerimiz oldu ve birbirimizi ikna edemedik. Yargı Komisyonu ceza vermedi ve yeniden yargılanmamızı istedi. İstese ceza verirdi onu söyleyeyim. Bizim savunmalarımızın sağlamlığı, argümanlarımızın tutarlılığı... Büyük bir meydan savaşı verdik diyebilirim. Ve yeniden yargılanın dedi. Buna itiraz ettik. Neden yeniden yargılanalım? Biz zaten yargılandık. Aylar sürmüş bir sürecimiz vardı UEFA ile ve gerçekten doğru argüman, done ve datalarla bunu besledik. Hayali hiçbir şey demedik ve yapmadık."

"Çatallaştırma" denilen uluslararası bir yolu kullandıklarını belirten Cengiz, "Bu Türk hukukunda, büyük konuşmayayım, yok. Çatallaştırma ne demek? Bir taraftan usul, bir taraftan esas. Hem esasa ilişkin çok ciddi belge ve doneleri verdik hem de sözlü savunmaları yaptık hem de usul yönünden de yanlış olduğunu ifade ettik. Yargı Komisyonu 10 gün içinde başvurdu ama inceleme 4 ay sürdü. CAS heyeti esası gördü ama zorunlu olarak usülden bozdu. Buna çok dikkat etmeniz gerek. Neden? Çünkü biz çatallaştırmaya başvurduk.

"Bu bir örnek olsun. Nitekim örnek oldu. PSG de kazandı, geçen hafta olması gerekir. Herkes birbirini örnek gösterdi. Galatasaray ilk defa Avrupa hukuk arenasında savunma ve izlediği yol ile örnek alındı, biz bundan gurur duyarız." şeklinde konuştu.

İşte Süper Ligin en değerli yerli futbolcuları

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Galatasaray'dan UEFA'ya son dakika CAS bildirimi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN