resmen yürürlüğe girdi

Sporda şiddete karşı yeni önlemler içeren yasa dün resmi gazetede yayınlanarak yürürlüğe girdi. Yeni yasa ile bundan sonra sadece spor sahalarında değil ‘spor ile ilgili her alanda’ sözlü ve fiili şiddete karışanları ağır cezalar bekliyor

Giriş Tarihi: 13.7.2019
Şiddet Yasası resmen yürürlüğe girdi

TBMM'de 4 Temmuz'da kabul edilen sporda şiddete karşı yeni önlemler içeren yasa dün resmi gazetede yayınlandı ve resmen hayata geçti. Sadece spor sahalarında değil sporla ilgili her alanda, sosyal medyadan idman sahalarına kadar şiddeti önlemeyi amaçlayan yeni yasanın öne çıkan bazı maddeleri şöyle:

SOSYAL medyada küfür ve hakarete 1-3 yıl arası hapis cezası uygulanacak.
KESICI, ezici, yaralayıcı veya delici aletler ile patlayıcı, parlayıcı, yanıcı veya yakıcı maddeleri maç, seyir ve antrenman alanları, takım veya taraftarların toplu olarak seyahat ettikleri araçlara sokanlara 6 aydan 2 yıla kadar hapis cezası verilecek.
BU alet ve maddeleri temin edenlere 2 yıldan 5 yıl, belirlenen alanlarda kullanan kişiler de 1 yıldan 5 yıla kadar hapis cezasına çarptırılacak.
SPOR alanlarında din, dil, ırk, etnik köken, cinsiyet veya mezhep farkı gözeterek hakaret oluşturan kişiler 1 yıldan 3 yıla kadar hapis cezası alacak.
GÖREVLILER dışında bilet satışı yapanlara 6 aydan 1 yıla kadar hapis ve 100 günden 2 bin güne kadar adli para cezası, karaborsa bilet satışı yapanlar ise 1 yıldan 3 yıla kadar hapis ve 250 günden 5 bin güne kadar adli para cezası alacak.
MÜSABAKA alanına, soyunma odalarına, koridorlara, sporcu çıkış tünellerine girenlere 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası gelecek.
MÜSABAKANIN seyrini veya güvenliğini bozanlara 3 aydan 1 yıla kadar hapis cezası verilecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Şiddet Yasası resmen yürürlüğe girdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN