Avcı, Güneş’in izlerini kolay silemez

Giriş Tarihi: 12.8.2019
Avcı, Güneş’in izlerini kolay silemez
LEVENT TÜZEMEN
¦ Beşiktaş geçen sezona göre sıkıntılı bir süreçte. Transferler geç yapılıyor, taraftarın heyecanı yok. Abdullah Avcı ve ekibi tartışılıyor, Orhan Ak meselesi sorun çıkarttı. Daha sezon başlamadan üst üste sakatlıklar geldi. Beşiktaş bu sezona nasıl başlar, şampiyonluk şansı nedir?
Hangi bölgelerde eksikleri var?
Beşıktaş'ın forması bile şampiyonluğa oynar.
Başkan Fikret Orman taraftara, "Gomez, Aboubakar, Talisca, Pepe, Quaresma" gibi yıldızları aldığı için yeni transferler taraftara heyecan vermiyor. Ekonomik sıkıntılar nedeniyle alınan düşük maliyetli Tyler Boyd, Douglas, Victor Ruiz, Pedro Rebocho gibi isimler ihtiyaç duyulan bölgelerin oyuncularıdır.
Boyd ile Douglas'ın ligi tanıması önemlidir. Quaresma, Medel, Burak, Vida, Karius, Ljajic, Dorukhan gibi gövdeli oyuncuların kadroda olması Beşiktaş'ın zirve yarışı içinde olmasını sağlayacaktır. Abdullah Avcı, taraftarın öfke kustuğu Orhan Ak konusuna kalıcı çözüm üretmeli. Yoksa Orhan Ak "Demokles'in Kılıcı" gibi Avcı'nın kafasının üzerinde sallanır. Dünya futbolunu yakından izleyen ve yenilikleri öğrenmek için büyük emek harcayan Avcı'nın öncelikle Beşiktaş'ın dört yıl Şenol Güneş yönetiminde oynadığı oyunu değiştirmeye kalkması sıkıntı yaratabilir. Yoğun pasa dayalı oynayan Başakşehir'in kadrosunu Abdullah Avcı 'antrenör takımı' özelliğiyle kendi kurmuştu. Mevcut Beşiktaş'ın kadrosu hâlâ Şenol Güneş'in izlerini taşıyor.

GÜRCAN BİLGİÇ
ŞAMPİYONLUK ADAYLARI İÇİNDE SON SIRADALAR!
Serdal Adalı'nın son açıklamalarındaki cümlesiyle başlayalım; "Abdullah hoca üç sene sonranın takımını hazırlıyor." Bu görüş aslında tüm soruların da cevabını barındırıyor. Fikret Orman'ın geçen sezon sonuna doğru küçüleceklerini açıklamasının ardından, Başakşehir gibi küçük bütçeli bir takımı üç sezon şampiyonluğa oynatan Avcı'nın takımın başına geçirilmesi de bu planı destekliyor. Geçen iki sezonda çok önemli oyuncularını kaybeden bir takım var karşımızda. İşin kötüsü bu açığı transferle de kapatacak durumda değiller. Çalışacaklar, anlaşacaklar ve bir oyuna sahip olacaklar. Avcı bunun sancısını çektiklerinin farkında. "Taraftardan zaman değil, destek istiyorum" derken, saha içi sıkıntılarını tribünlerle birlikte aşmanın peşinde. Sakatlıkların çok olması panik yarattı ama yükleme yapılan bir dönemde çok doğal. Bu antrenmanlar sezonu rahat geçirmek için düzenleniyor. Lige başladıktan sonraki gelişimi takip etmek doğrusu. Avcı'nın bir ön oyuna sahip olan takımın peşine düşmesi ve bunu çalışarak geliştirmesini bekleyeceğiz. Bu sezon şampiyonluk adayları arasında Beşiktaş'ın son sırada olduğunu söylemek yanlış değil.

İSKENDER GÜNEN
BOYD'U ALARAK ÖNEMLI IŞ YAPTILAR!
Beşıktaş'ın bugün geldiği nokta, iki yıl üst üste şampiyon olduktan sonra yaptığı transfer yanlışları sonucu. Onun için yapılacak iş, genç ve ucuz maliyetli oyuncu transferi olmalı. Ama içinde bulunulan durum yine göz ardı edilerek transferlerin gerektiği biçimde yapılmadığı iddiaları mevcut. Abdullah Avcı, basın toplantısında akıllı paradan söz etti. Yani Beşiktaş'ın bundan sonra izleyeceği yol, büyük para değil, akıllı para. Yüksek maliyetli transferlere son... Hazırlık maçlarında alınan sonuçlar Beşiktaş camiasında hayal kırıklığı yaratsa da, sakatlıkların üst üste gelmesi endişeleri beraberinde getirse de Avcı ile Beşiktaş'ın yine her zaman olduğu gibi iddialı bir takım olarak lige başlayabileceğini söyleyebiliriz. Bu sezon yaptıkları en önemli transfer Boyd. Taktik disiplini yüksek, birden fazla oyun sistemine uyumlu bir isim. Abdullah Avcı'nın oynatacağı sistemde oyunun yönünü değiştirebilecek karşı ataklarda kullanabileceği bir oyuncu. Beşiktaş'ta en fazla merak ettiğim oyuncu ise Oğuzhan. Gerçekten yetenekli bir orta saha. Bu yıl Abdullah Avcı ile nasıl bir performans ortaya koyar? Beşiktaş'ın şampiyon olduğu yıllardaki oyununu sahaya yansıtırsa siyahbeyazlılar için yeni bir transfer olabilir.

FATIH DOĞAN
ÖNCE ÇÖMELECEK SONRA YÜKSELECEK
Beşıktaş'ta "90 milyon Euro bütçeli, 5-6 milyon Euro'ya varan yüksek futbolcu maaşlı" takımla hedefi kovalama yöntemi terk edildi. Hiç kuşkusuz bunda personelin 4 ay maaşının ödenemediği kriz dönemlerinin etkisi var. "Hatanın neresinden dönersen kârdır" tutumuyla doğru bir yola girildi. Şenol Güneş sürecinden sonra Abdullah Avcı'ya geçiş de kolay bir makas değişikliği değil. Felsefeleri bir olsa da tarzları, davranış biçimleri çok farklı. Avcı Başakşehir'de kazanamadığı, adeta elinden alınan şampiyonluğa ulaşmak için Beşiktaş'a geldi. Parası da huzuru da yerindeydi. Ancak camia ve tribün desteğini arkasına almak için 90'dan 45 milyonE uro'ya bütçesini indirme hedefi olan takımı seçti. Beşiktaş'ı şampiyonluk yarışında hedef küçülttü zannedenler yanılır. Daha yukarıya sıçramak için çömelmek gerekir. Abdullah hocanın getirdiği 9 yardımcısına inanması ve arkasında durması da anlaşılır bir durum.

ORHAN AK SÜRECİ YÖNETİLEMEDİ
ÖZELINDE Orhan Ak mevzusunda Beşiktaş yönetimi süreci ve iletişimi iyi yönetemedi. Baştan bunun önüne geçilip çözülebilirdi. Yüksek maliyetli Pepe, Negredo, Babel, Adriano, Tolgay, Gökhan Töre başta yaklaşık 30 milyon Euro maaş tasarrufu yapılması ve şimdi takım dengesini bozmayacak isimlerin alınması doğru bir adım. Beşiktaş'ın 4 transferi de nokta atışı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Avcı, Güneş’in izlerini kolay silemez
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN