Ata sporuna olimpik şok

Uluslararası Olimpiyat Komitesi, pentatlon yerine güreşi İstanbul'un da aday olduğu 2020 Olimpiyatları'ndan çıkarılacak spor dalları arasına aldı.

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) dün aldığı şok kararla güreşi 2020 Olimpiyatları'ndan çıkarılmasını planlıyor. 1896'dan bu yana olimpiyatlarda yer alan güreş sporunun 2020'de programdan çıkartılması dün toplanan İcra Kurulu'nda tavsiye kararı olarak belirlendi. IOC Sözcüsü Mark Adams, "Bu kesin bir karar değil. Tamamıyla tavsiye kararı" derken, mayıs ayında yapılacak ön görüşmenin ardından nihai kararın eylülde Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te yapılacak IOC toplantısının ardından verileceği bildirildi. Toplantıda programdan çıkartılması beklenen pentatlon ve tekvandonun yerine 15 üyeli kurul oyunu güreşten yana kullandı. IOC, 26 olimpiyat dalından 25'inin belirlendiğini ve golf ile rugbynin de listeye eklendiğini açıkladı. Son belirlenecek spor dalı için güreş, beyzbol, squash, karate, tırmanma sporu gibi dallarla yarışacak. İstanbul, 2020 Olimpiyatları'na evsahipliği yapabilmek için Madrid ve Tokyo kentleriyle yarışıyor. Bu yarışın sonucu da eylülde Buenos Aires'te belli olacak.

BU ÜÇ NEDEN GÜREŞİ YAKTI
Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin güreşin olimpiyatlardan çıkartılması için aldığı tavsiye kararının arkasında sporun popülaritesi, satılan bilet ve kurumsal yönetimin yanı sıra şu üç neden yatıyor: 1-Doping konusunda güvenilir olmaması. 2-Güreş sporunun gelişme yönünde bekleneni verememesi. 3-IOC ödemelerine aşırı derecede bağımlı kalması.

'ARTIK ŞOV İSTENİYOR'
Güreş Federasyonu Başkanı Hamza Yerlikaya, IOC'nin asıl kararını mayıs ayındaki toplantıda vereceğini belirterek, "Şu anda 'kesin' diye bir şey yok ancak bunun konuşulması bile hoş değil. Güreş, olimpiyatın ana damarı, ilk branşı. İnsanlıkla birlikte var olan bir branş. Sen vücuttan omurgayı çıkarıyorsun, vücut omurgasız ayakta durabilir mi? Mücadele sporlarının tamamında benzer problemler var. Artık görsel ve şov yönü yüksek branşlar tercih ediliyor. Bu karar tez zamanda gözden geçirilmeli" dedi.

'BAŞKAN GİDER GÜREŞ KALIR'
Uluslararas ı Güreş Federasyonları Birliği (FILA ) Asbaşkanı Ahmet Ayık, IOC'nin kararına sert tepki göstererek, "İcra komitesi kendi aralarında konuşmuş. 2020 yılında çıkarılacak diyorlar. Kolay mı bu iş. 15-18 Şubat tarihlerinde Tayland'da FILA Yönetim Kurulu toplantısı var. Grekoromen için böyle söylenti uzun zamandır vardı. Yakında IOC Başkanı değişecek. Fakat güreşin çıkması mümkün değil" değerlendirmesini yaptı.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ata sporuna olimpik şok
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN