Türkiye'nin en iyi haber sitesi

FILA Başkanı Martinetti istifa etti

Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Başkanı Raphael Martinetti, görevinden istifa etti.

Giriş Tarihi: 16.2.2013 07:19 Güncelleme Tarihi: 16.2.2013 15:46
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu'nun, 12 Şubat'ta İsviçre'nin Lozan kentinde yapılan toplantısında, güreşin 2020 olimpiyat programındaki temel spor dalları arasından çıkartılması yönünde karar alması üzerine, FILA yönetimi Tayland'ın Phuket adasında olağanüstü toplandı. FILA Başkanı Martinetti'nin başkanlığındaki toplantıya Türkiye'den de FILA Asbaşkanı Ahmet Ayık ile Yönetim Kurulu Üyesi Rorika Yakşi katıldı.

Rodika Yakşi'den alınan bilgiye göre, IOC'nin aldığı karar FILA yönetim kurulunda sert tartışmalara yol açtı. Raphael Martinetti, diğer yönetim kurulu üyelerine kendisinin yetersiz olduğunu düşünüp düşünmediklerini sordu. Martinetti, daha sonra kendisi hakkında güven oylaması yapılmasını istedi.

Yapılan oylamada yönetim kurulu üyelerinin büyük çoğunluğu ''yetersiz olduğu'' yönünde oy kullanınca Martinetti FILA Başkanlığı'ndan istifa ettiğini açıkladı ve toplantıdan ayrıldı.

Düğmeye İstanbul'da basıldı
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) İcra Kurulu'nun güreşi 2020 olimpiyatları ana spor dalları arasından çıkarılmasının ardından Uluslararası Güreş Federasyonları Birliği (FILA) Başkanı Raphael Martinetti'nin Tayland'daki toplantıda istifa etmesiyle sonuçlanan süreçte düğmeye, 2 hafta önce İstanbul'da düzenlenen toplantıda basıldığı ortaya çıktı.

Güreşin olimpiyat oyunları ana spor dalları arasından çıkarılmasına gerekçe gösterilen ''müsabakaların izlenebilirliğinin azalması, televizyon yayınlarına uygun olmaması, sponsorluk ve reklam gelirlerinin azalması, seyirci ve katılımcı sayısındaki düşüş'' gibi olumsuzlukları fark ederek tedbir alınmasını düşünen FILA ve Avrupa Güreş Birliği Konseyi (CELA) yönetiminden 11 üye, Uluslararası Vehbi Emre Güreş Turnuvası'ndan 2 gün önce 31 Ocak'ta İstanbul'da bir araya geldi.

FILA Başkanı Martinetti'nin bilgisi dışında gerçekleştirilen toplantıya FILA Yönetim Kurulu üyelerinden Rodika Yakşi, Ahmet Ayık, Sırp Naned Laloviç, Rus Mikhail Mamiaşvili, Yunan Theodoros Hamokos, Özbek Akhroldlan Ruzıev, Kazak Daulet Turlykhanov, Rus Natalia Yarygin, Faslı Mohammade Zahir, FILA üyesi ve CELA Başkanı Tzeno Tzenov ile yönetim kurulu üyesi Önder Yakşi katıldı.

FILA Yönetim Kurulu Üyesi Rodika Yakşi ve CELA Yönetim Kurulu Üyesi Önder Yakşi'nin İstanbul Radisson SAS Otel'de evsahipliği yaptığı toplantı, Sırp FILA Yönetim Kuruyu Üyesi Nenad Laloviç'in liderliğinde gerçekleştirildi.

Önder Yakşi, AA muhabirine yaptığı açıklamada, güreş için ''Martinetti'ye rağmen'' bir şeyler yapılması gerektiğini, hem IOC'yi hem de güreş camiasını tatmin edecek projeler geliştirilmesi düşüncesiyle toplantıyı organize ettiklerini ve amaçlarının Martinetti'yi devirmek olmadığını söyledi.
Gizli toplantıdan beklenmedik şekilde Martinetti'nin haberdar olduğunu anlatan Yakşi, ''Biz de bu durumda FILA Genel Sekreteri Michel Dusson'u arayarak Tayland'daki toplantı öncesi, ön çalışma yaptığımız bilgisini ilettik'' diye konuştu.

IOC'nin güreşi olimpiyat oyunundan çıkarma yönündeki düşüncesinin 4 dönemdir devam ettiğini anlatan Yakşi, şunları söyledi:

''Buna rağmen, doğrusunu söylemek gerekirse böyle bir karar beklemezdik. Bekliyor olsak zaten hep birlikte tedbir almaya çalışırdık. Bugün geldiğimiz noktada ortada can sıkıcı bir durum var. Bu süreç şimdilik FILA başkanının istifasına sebep oldu. Fakat IOC'nin güreşi olimpiyatlardan çıkarması mümkün olamayacaktır. Çünkü güreş olimpiyatların temel spor dallarından biridir. Bundan sonra IOC'de de ciddi sarsıntılar olduğunu herkes görecektir.''

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
FILA Başkanı Martinetti istifa etti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN