Türkiye'nin en iyi haber sitesi

2020’nin şampiyon Türk yüzücüleri için Phelps’in hocası yola çıktı

Giriş Tarihi: 20.2.2013 14:44 Güncelleme Tarihi: 20.2.2013 14:45
2020 Olimpiyatları'nın İstanbul'da gerçekleşmesi için yetkililer çalışmalarını sürdürürken, 2020'de madalya alacak sporcuların yetiştirilmesi için de çalışmalar yapılıyor. Yüzme Federasyonu'nun prensipte anlaştığı, efsane yüzücü Michael Phelps'in hocası olan ABD'li antrenör Bob Bowman da, ekibinin toplamak için ABD'ye gitti.

Yüzme Federasyonu Başkanı Ahmet Mazhar Bozdoğan, olimpiyat şampiyonu ve rekortmeni Bob Bowman ile prensipte el sıkıştıklarını belirtti. Bozdoğan, "Bowman'a hedeflerimizden bahsettik. Bugüne kadar yapılan çalışmalardan ve 2016 ile 2020 hedeflerimizi anlattık. Kendisi bu hedefler doğrultusunda ABD'deki ekibiyle görüşecek ve bir plan, bütçe oluşturacak. 2016 ve 2020 Olimpiyatlarını hedefliyoruz. Bu yüzden de Bowman ile 4+4 yıllık anlaşmayı planlıyoruz'' dedi.

BOWMAN NE YAPACAK?
- İstanbul'da Yüzme Federasyonu Başkanı Bozdoğan dışında Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile de görüşecek olan Bowman, Amerika'da kendisine 5 antrenör ve 1 biyomekanikçiden oluşan bir ekip kuracak.
- Efsane yüzücü, madalya koleksiyoncusu Michael Phelps'in de yıllarca antrenörlüğünü yapan Bowman ve ekibi, Olimpiyat şampiyonları yetiştirmek için Kayseri, Samsun, Trabzon, Mersin, İstanbul, Erzurum ve İstanbul'da oluşturulacak sportif performans birimlerinde çalışmalar yapacak.
Bowman'ın direktifleri doğrultasında ABD'nin yüzme teknolojisi Türkiye'ye getirilecek. Okullarda yapılan taramalarla seçilen çocuklar bu teknolojinin de kullanacağı bu illerdeki merkezlerde çalıştırılacak.
- ABD ve Avustralya ile karşılıklı kamplar düzenlenecek. 2020 Olimpiyatları hedeflendiği için özellikle 14 yaş altı, yetenekli gelecek vaad eden çocuklarla çalışılacak.
- Bowman'ın seçtiği sporcular ayrıca ABD'de de eğitimler görecek. Bowman sadece sporculara değil antrenörlere de eğitim verecek.
- Bowman'ın sporcusu olan ve aktif spor hayatına son veren olimpiyat şampiyonu ve rekortmeni ABD'li Michael Phelps dönem dönem Türkiye'ye gelerek genç sporcularla görüşmeler yapacak.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
2020’nin şampiyon Türk yüzücüleri için Phelps’in hocası yola çıktı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN