Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Süreyya Ayhan çamur atıyor"

Milli Atlet Aslı Çakır Alptekin, yapılan sözleşmeye uymadığı gerekçesiyle kendisi hakkında dava açan Süreyye Ayhan Kop'u çamur atmakla suçladı.

Giriş Tarihi: 5.3.2013 15:46
Olayın mahkemeye intikal ettiğini dile getiren Alptekin, konuyla ilgili yaptığı açıklamada, "Bana atılmış seviyesiz bir iftira. Çamur atmaya çalışılıyor. Olay mahkemede, süreci bekleyeceğiz. Bu isimlerin bana katkı sağlayacak kapasiteleri yok. Seviyeleri oldukça düşük insanlar. Atletizm camiası bunları dışladığı için bizim isimlerimiz üzerinden yeniden gündeme gelmek istiyorlar. Mahkeme süreci sonucunda en güzel cevabı alacaklardır" diye konuştu.

"BÖYLE BİR ŞEYİN OLMASINI İSTEMEZDİK"

Antalya'nın Aşağıkaraman köyündeki müstakil evinde eşi Yücel Kop ile açıklamalarda bulunan eski milli atlet Süreyya Ayhan Kop, Olimpiyat Şampiyonu Aslı Çakır Alptekin'in kazandığı gelirden kendisine düşen payı vermediği gerekçesiyle açılan davayla ilgili olarak, "Böyle bir şeyin olmasını istemezdik. Ama böyle olması gerekirmiş. Hukuki süreç başladı" dedi.

ABLA KARDEŞ İLİŞKİMİZ VARDI

Aslı Çakır Alptekin ile çok güzel 3.5 sene geçirdiklerini hatırlatan Kop, şöyle konuştu: "Özelikle Aslı'yla abla kardeş ilişkimiz vardı. Eşi ile iyi arkadaştık ve çok iyi bir ekip olduk. Söylenenleri aynen yaptılar. Çok zorluklardan geçtiler. Kolay yerden gelmediler. Ama bu zorlukları beraber göğüsledik. Şimdi refaha ulaştılar. Hakkıdır Olimpiyat Şampiyonu oldu. Çok büyük derece koştu. Benden sonra en iyi koşanlardan biri Aslı Çakır Alptekin'dir. O nedenle her şeyi hak ediyor. Ama bir vefasızlık örneği göstermeseydi. Gözümde çok daha büyük olacaktı. 'Yiğidi öldür hakkını ver' diye bir söz var. Biz bir emek verdik. Hakkımızı yemeyeceklerdi. Yine canları sağolsun. Artık hukuki süreç başladı. Gündem oluşturmak gibi bir çabamız da yok"

ANLAŞMA İMZALADIK

Süreyya Ayhan Kop, aralarındaki sözleşme ile ilgili şu bilgiyi verdi:

"2009 yılında bize gelip yardım istediler. Deneyimlerimizden faydalanmak istediler. Biz de 'tabii ki' dedik. 'Biz size yardım edeceğiz' dedik. Önce Aslı'nın branşını değiştirdik. Anlaşmaya, tanışmaya başladık.Çalışmalara başlamadan önce Uluslararası Sporcu Sözleşmesi'ni imzaladık. Bu sözleşmede, 'Biz seni çalıştıracağız, Avrupa'da ve dünyada kazandıklarından emeğimizin karşılığını vereceksiniz' dedik. Onlar da 'Tamam' dediler. Bu seneye kadar anlaşmanın gereklerine uydular ama olimpiyat şampiyonu olduktan sonra anlaşmanın gereğine uymadı.Uzun süre bekledik ve hukuki süreci başlattık."

Kop, Aslı Çakır Alptekin'i beklemelerine rağmen bir gün olsun ziyaretlerine gelmediklerinden de dert yandı.

VEFASIZLIK

Aslı'nın antrenörü ve Süreyya Ayhan Kop'un eşi Yücel Kop, yaşananları tek kelimeyle 'vefasızlık' olarak değerlendirdi. Aralarında en son şeyin para olduğunu ifade eden Yücel Kop, sözlerini şöyle sürdürdü: "Aslı, bize geldiğinde 3 bin engellide Türkiye'de derece yapmaya çalışan bir sporcuydu. Ekonomik zorluk içindelerdi. Geldiler çalışmalara baştık. 'Avrupa ve dünyada ilk 3'e girdiğin zaman madalya aldığın zaman bizim emeğimizin karşılığını sizden alacağız' dedik. Onlar da 'Tamam' dedi."

Bu şekilde yola çıktıklarını anlatan Yücel Kop, şöyle konuştu: "3.5 yıl her gün antrenman yaptık. Her akşam geldim. 40 dakika onlarla çalıştım. Verdiğim antrenman programının sonuçlarını değerlendirdik. 'İhsan'a antrenmanın nasıl geçtiğini soruyor, not alıyor, ertesi günün programını hazırlıyordum. Olimpiyat Şampiyonu olmadan önce aldığı ödüllerin yüzdesini bize yatırdı. Şimdi şampiyon olduktan sonra köşeyi döndü, kaçtılar. Vermek istemiyorlar. Aramızda uluslararası bir sözleşme var. Biz de ne yaptık. Hukuki süreç başlattık. İstemezdik böyle olmasını. 6 aydır sabırla bekledik. Bir sporcuyu alıyorsunuz en büyük başarı olan olimpiyat şampiyonluğuna yükseltiyorsunuz. Başka bir derece yok. Üzülsün kırılsın, kamuoyunda incinsin istemedik. 6 aydır sabırla bekledik. Sonuç yok"PARA İNSANI DEĞİŞTİRİYOR
Aslı'nın şampiyonluğunu bile kutlayamadıklarını hatırlatan Yücel Kop, şunları söyledi: "Biz Aslı'ya o kadar yakındık ki ama kucaklaşamadık, kutlayamadık. Telefonlar kesildi. Demek ki para insanları değiştiriyor. Bazıları diyor, 'Siz olimpiyat şampiyonu oldu paramı bekliyorsunuz?' Hangi antrenör parasız çalışır. Ben eşimle çocuğumla emek verdim. Bilgi birikimimi verdim. Tecrübelerimi paylaştım. Eşine antrenörlük öğrettim. Emeğimizin hakkını alacağız bu bizim en tabii hakkımız. Vermezlerse hukuki yoldan alacağız"

SÖZLEŞME

Aslı Çakır Alptekin ile Süreyya Ayhan Kop arasında, 24 Aralık 2009 tarihinde yapıldığı iddia edilen 10 maddelik 'Sportif Danışmanlık' başlıklı sözleşmenin 10. maddesinde şu ibareler yer alıyor:

"Danışman sporcudan temel bir ücret aylık olarak alır. Ayrıca sözleşmenin devem ettiği süre içinde sporcunun katıldığı spor müsabakalarından elde edeceği her türlü, armağan ödül ve prim ile kulüplerden elde edeceği transfer ücreti veya sporcu kimliği ile ilişkilendirilmiş reklam, sponsorluk vb anlaşmalardan elde edeceği tüm maddi değerlerin yüzde ()'i sporcu tarafından danışmana ödenir. Bu kapsama ulusal veya uluslar arası tüm yarışlar, Balkan Şampiyonası, Üniversiyad şampiyonası, Akdeniz Oyunları, Avrupa ve Dünya ile Olimpiyat Şampiyonaları ve Permit Grandprix ve Diamond Lig vs dahildir."
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Süreyya Ayhan çamur atıyor"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN