Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Darısı 2020'ye

İki yıl gibi kısa bir sürede hazırlandığımız Akdeniz Oyunları'nda organizasyon ve sportif olarak sınıfı geçtik

Giriş Tarihi: 1.7.2013
15 Haziran'da Mersin'de başlayan 17. Akdeniz Oyunları dün sona erdi. Türkiye ev sahibi olduğu bu organizasyonu 47 altın, 43 gümüş ve 36 bronz madalyayla İtalya'nın ardından ikinci sırada tamamlarken oyunlar tarihindeki madalya sıralamasında İspanya'yı geride bırakıp, üçüncü sıraya yerleşti. Oyunlarda kazandığı 47 altın ile oyunlar tarihindeki kendisinin 34 altınlık rekorunu kıran ay-yıldızlı sporcular, ayrıca Akdeniz Oyunları'ndaki 300. altını kazanma başarısını gösterdi. Toplamda 126 madalyaya ulaşan Türkiye, 2005'deki İspanya'da toplam 73 madalyalık rekoru kırmayı da başardı.

OLİMPİK SPORLARDA VARIZ
Güreş
ve karatede en fazla madalya kazanan ülke olmayı başaran Türkiye aynı zamanda bocce, badminton, plaj voleybolu gibi olimpik sporlarda altın madalyaya ulaşarak önemli bir mesaj daha verdi. Yunanistan'ın çekilmesiyle iki yıl gibi kısa bir sürede oyunların yeni ev sahipliğini üstlenen ve mükemmel tesisler inşa ederek kusursuz bir organizasyon düzenleyen Türkiye, en güçlü aday konumunda olduğu 2020 Olimpiyatları için de hem sportif, hem de organizasyon olarak hazır olduğunu gösterdi. Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacgues Roeges da, Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Suat Kılıç'ı telefonla arayarak, başarılı organizasyon için tebrik etti. Kılıç da, "Türkiye bu büyük organizasyondan alnının akıyla çıktı. Herkesi tebrik ediyorum" dedi.

GÖRKEMLİ VEDA
17'nci Akdeniz Oyunları'nın kapanış töreni açılış törenindeki gibi görkemli oldu. Mersin Stadı'ndaki tören öncesinde Uluslararası Akdeniz Oyunları Komitesi Başkanı Amar Addadi, "Oyunlar mükemmel gerçekleştirildi. Bu Mersin ve Türkiye'nin büyük başarısıdır" dedi. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç da, Mersin'in unutulmazlar arasındaki yerini aldığını belirtti. Sporculardan oluşan Akdeniz kortejinin geçişiyle başlayan kapanışta Mersin ile bir sonraki oyunların ev sahibi İspanya'nın Tarragona şehri arasında bayrak devir teslim töreni yapıldı. Törende zemine yansıtılan büyük Türkiye haritası üzerinde 7 bölgenin halk oyunları sahnelendi. Açılıştaki gibi kapanışta da Piri Reis'in gemisi zemine yansıtılan Akdeniz'in sularında yüzerken, 3 kıta kayarak birleşti. Havai fişek gösterisinin ardından kapanış töreni, Ferhat Göçer konseriyle sona erdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Darısı 2020'ye
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN