Tarihi sunum sona erdi

Giriş Tarihi: 7.9.2013 13:09 Güncelleme Tarihi: 7.9.2013 16:55

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'te 2020 Yaz Olimpiyat ve paralimpik Oyunları'nı düzenleyecek kentin açıklanmasına saatler kala İstanbul'un sunumu yapıldı.

Buenos Aires'te gerçekleştirilen Uluslararası Olimpiyat Komitesi'nin (IOC) 125. genel kurulunda ilk olarak aday kentlerden İstanbul'un sunumu yapıldı.

İstanbul'un sunumuna Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkanı Uğur Erdener, İstanbul 2020 Üst Yöneticisi (CEO) Ali Kiremitçioğlu, İstanbul 2020 Spor Direktörü Alp Berker, İstanbul 2020 Adaylık Komitesi Başkanı Hasan Arat, TMOK Genel Sekreteri Neşe Gündoğan ve milli sporcular Gizem Girişmen ile Çağla Büyükakçay katıldı.

Türk heyeti sunumuna Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi (TMOK) Başkan Yardımcısı Hasan Arat'ın "İnsanlık tarihi başladığından bu yana her gün İstanbul'da güneş iki kıtaya birden doğuyor. Sizlerle bugün hikayemizi paylaşacağız. Halkları, kıtalarımızı binlerce yıldır birleştirmiş olan hikayemizi anlatacağız" konuşmasıyla başladı.

Arat konuşmasının ardından olimpiyat komitesi üyelerine Türk heyetini tanıttı. Takdimin ardından İstanbul'un sunum filmi gösterildi.

BAŞBAKAN ERDOĞAN: "TÜRKİYE OLİMPİYAT RUHUNUN VE OLİMPİYAT HEDEFİNİN ARKASINDADIR"

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Halkının çoğunluğu Müslüman olan Türkiye'de yapılacak olimpiyatlar, hiç kuşkusuz hem barışa susamış bölgemize hem de dünyaya verilecek en anlamlı, en etkili mesaj olacaktır. Türkiye olimpiyat ruhunun ve olimpiyat hedefinin arkasındadır" dedi.

Erdoğan, 2020 Olimpiyat Oyunları'nı düzenleyecek şehrin açıklanacağı Uluslararası Olimpiyat Komitesinin (IOC) 125. Genel Kurulundaki sunumunda, G20 Liderler Zirvesi'nin yapıldığı Rusya'dan Buenos Aires'e THY'nin 16 saatlik rekor uçuşu ile geldiğini belirtti.

Uçakta arkadaşlarıyla bir değerlendirme yaptığını ve Komiteyi hangi dille selamlayacaklarını istişare ettiklerini bildiren Başbakan Erdoğan, "Açıkçası ben dünyanın bütün dillerinin üzerinde bir ortak dil olduğuna inanıyorum. O dil kalp dilidir ve ben bugün sizleri kalbin o ortak diliyle en kalbi duygularımla selamlıyorum" dedi.

Selamın "barış" demek olduğunu vurgulayan Erdoğan, şöyle devam etti:

"Barışa en fazla ihtiyaç duyduğumuz bir dönemde bölgemizin ve dünyamızın barışın hasretini en derin şekilde yaşadığı bir dönemdeyiz. Bu kritik dönemde dostluğun ve kardeşliğin şehri İstanbul'dan tüm danyaya çok güçlü barış mesajları iletmek istiyoruz. Olimpiyat halkalarına, özellikle o iç içe geçmişliği, dayanışmayı, paylaşmayı, adeta olimpiyat halkaları gibi kıtaları birleştiren İstanbul'da somutlaştırmak istiyoruz. Dünyanın tüm dillerine, tüm dinlerine, tüm etnik kökenlere, yer yüzünde nefes alıp veren herkese hoşgörü şehri İstanbul'dan, olimpiyat ateşi kadar sıcak ve samimi mesajlar ulaştırmayı arzuluyoruz."

ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihi sunum sona erdi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN