Japonya tarih yazdı

Türkiye'yi finalde geçen Japonya ikisi Kış Olimpiyatı olmak üzere dördüncü kez Olimpiyat düzenleyen ilk ülke olarak tarihe geçti

Giriş Tarihi: 8.9.2013
Olimpiyatlara 5 kez aday olan Japonya'nın başkenti Tokyo, Paris, Los Angeles ve Atina ile birlikte 3 kez Olimpiyat düzenleyen 4. ülkeden birisiydi. Tokyo 1964'de ilk deneyimini yaşarken bu organizasyona ev sahipliği yapan ilk Asya kenti olmuştu. Japonya dünkü başarıyla ikisi Kış Olimpiyatı olmak üzere 4. kez Olimpiyat düzenleyen ilk ülke olarak tarihe geçti. Japonya'nın Sapporo ve Nagano kentleri, 1972 ve 1998 Kış Olimpiyatları'na evsahipliği yapmıştı.

Yanlış Tokyo hesabı
Finale Tokyo ile kalma hesabı yapıldı, yorumcular rakibin Japonya olmasının büyük avantaj olduğu fikrinde birleşti ancak hesapta hata vardı. Çünkü; Londra 2012 Olimpiyatı'nı düzenlemiş, 2016'da Madrid finale kalmasına rağmen ev sahipliğini Rio de Janeiro'ya kaptırmıştı. İstanbul, Tokyo yerine Madrid ile finale kalsaydı 2020'nin Avrupa'da düzenlenmesi kesinleşecek ve Tokyo'nun oylarını alan oyunları düzenleyecekti. Ancak Tokyo'nun istediği oldu ve final Avrupa- Asya rekabetine dönüştü. 2012'den sonra 2020'nin de Avrupa'da olması Eski Kıta ülkelerinin 2024 şansını bitirecekti. Bu nedenle Avrupalı üyelerin çoğu ve İspanya'nın da 2024'teki şansını düşünen destekçileri tercihlerini Tokyo'dan yana kullandılar.

Kazanan Tokyo'nun Sloganı: "Yarını keşfet"

Tokyo, sürekli gelişen dünyada küresel keşfi ve durmak bilmeyen yenilenmeyi bir araya getirmeyi taahhüt ediyor. Ekonomide yeni bir yapılanmaya giden Japonya'nın başkenti 2020 Olimpiyatları için sadece 4.9 milyar dolarlık bir kaynak ayırdı. Bu devlet ve özel sektörün biraraya gelmesiyle 19,2 milyar dolara çıkan İstanbul'un bütçesinin neredeyse 3'te 1'i. Açılış ve kapanış törenleri ile atletizm, futbol (final maçı) ve ragbi maçlarının yapılacağı Ulusal Olimpiyat Stadı'nın (National Olympic Stadium), 1 milyar dolarlık bütçeyle yenileneceği ve önce 2019 Dünya Ragbi Şampiyonası, daha sonra da 2020 Olimpiyatları için kullanılacağı belirtiliyor. Japonya tüm müsabakalar için 35'in üzerinde tesis yapma sözü verdi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Japonya tarih yazdı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN