Dopinge karşı erken önlem!

Geleceğe hazırlanan alt yapı sporcularından alınan numuneleri test ettirip, biyolojik pasaportlarını oluşturan federasyon bir ilke imza attı

Giriş Tarihi: 20.9.2013
Modern Pentatlon Federasyonu Başkanı Yaşar Akşin, ileride uluslararası organizasyonlarda doping konusunda sıkıntı yaşamamak için tedbirli davrandıklarını söyledi. Akşin, 2014 Gençlik, 2016 Rio ve 2020 Tokyo Olimpiyatlarına yönelik başlattıkları proje kapsamında belirledikleri altyapı sporcularından dopingle mücadele çalışmaları kapsamında, 30 Temmuz'da numuneler aldıklarını belirten Akşin, "Bütün sporcularımızın numunelerinin negatif çıkması bizi çok sevindirdi. Temiz spor mücadelemiz devam edecek" diye konuştu.

SÜREKLİ KONTROL EDİLECEKLER

Son dönemlerde doping konusunda istenmeyen ve olmaması gereken durumlarla karşılaşıldığını hatırlatan Akşin, şöyle devam etti: "Belirlediğimiz bu sporcular ülkemizi çok önemli organizasyonlarda temsil edecek. Şimdiden biyolojik pasaportları olsun ve sürekli kontrol edilsin istedik. Koşu, atıcılık, yüzme eskrim ve binicilik branşlarında mücadele eden modern pentatloncular, performans sporcularıdır.

UMARIM HERKESE ÖRNEK OLURUZ
Bu konuda işi baştan sıkı tutalım dedik. Doping konusunda artık bu sporcularımızın bir verisi oldu. Herkes doping kontrollerinden kaçmaya çalışırken, numune vermek istemezken biz gönüllü olduk ve istenmeden bu çalışmayı başlattık. Umarım örnek de oluruz çünkü biz federasyon olarak 'temiz spor, temiz sporcu' felsefesiyle hareket ediyoruz."


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dopinge karşı erken önlem!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN