Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Devrim! 18 binden 32 bine

Phelps'in efsane antrenörü Bowman'ın danışmanlığında başlayan projede bir yıl değerlendirildi. 1 yılda lisanslı sporcu sayısı 18 binden 32 bine çıktı

Giriş Tarihi: 17.4.2014
Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın, Yüzme Federasyonu ve Turkcell koordinatörlüğünde hayata geçirdiği 'yüzme devrimi'nin birinci yılı dolduğu için bir basın toplantısı düzenlendi. Turkcell Genel Müdür Yardımcısı Koray Öztürkler, "Sporcu sayısını artırıp yetenek havuzunu genişletiyoruz. Antrenör-lerimizin eğitimini üstlenip nesillere yayılacak istikrarın temelini atıyoruz" dedi. Olimpiyatların rekortmen atleti Michael Phelps'in antrenörü olan ve Yüzme Milli Takımımız'ın baş danışmanlığını yapan Bob Bowman geride kalan bir yılda çok hızlı davrandıklarını ancak yolun çok başında olduklarını söyledi. Bowman, "Yüzmede süreklilik çok önemli. Projenin başındayız ama Türkiye genç ve dinamik bir nüfusa sahip. Bu potansiyeli yüzmeye taşıyacağımıza inanıyorum. Yakın gelecek için söz veremeyiz ama uzun vadede Türkiye'nin yüzmede büyük başarılar kazanması için çalışıyoruz" dedi. Federasyon Başkanı Ahmet Bozdoğan ise, "Şu an rüyada gibiyim. Bowman gibi bir isimle çalışıyoruz. Başarıyı konuşmak için erken ama 2016 Olimpiyatlarında ezberleri bozacağız" diye konuştu.

TERİM 'SPOR' DİREKTÖRÜ GİBİ
Federasyon Başkanı Bozdoğan, Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in Türk sporuna yapmak istediği önemli bir katkıyı da anlattı: "Yüzmedeki yeni dönemi Fatih Terim ile de değerlendirdik. Fatih hoca, okullardaki bir saatlik beden eğitimi dersinin çocuklarımız için bir baraj olduğunu, bu sürenin attırılması için Milli Eğitim Bakanı Nabi Avcı ile görüşeceğini söyledi. Terim adeta bir spor direktörü gibi."

BİR YILDA NE OLDU?
Lisanslı sporcu sayısı sadece 1 yılda 18 binden 32 bine çıktı.
Kayseri, Trabzon, Ankara, Bursa ve İstanbul'da olimpik performans merkezi açıldı.
'Elit' adayı 5 sporcu 4 ay önce Baltimore'da kampa gitti.
Sporcu seçimi yarışlarına şehir dışından katılanlar için Spor Genel Müdürlüğü konaklama imkanı sunuluyor.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Devrim! 18 binden 32 bine
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN