Türkiye'nin en iyi haber sitesi

124 kız sporcu FiatBall Şenliği'nde

Türkiye'nin 10 ilinden 124 kız sporcu, Tofaş ve TEGV’in düzenlediği “FiatBall Şenliği”nde buluştu.

Giriş Tarihi: 24.6.2014 14:59
Tofaş Türk Otomobil Fabrikası A.Ş. ve Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'nın (TEGV) 2000 yılında hayata geçirdiği "Basketbol Gönüllüleri Projesi"nin 2013 – 2014 sezonu, 21 Haziran Cumartesi günü Koç Üniversitesi'nde düzenlenen FiatBall Basketbol Şenliği'yle son buldu.

Altyapı ve kaynak yetersizliği nedeniyle spor yapma şansını elde edemeyen 7 – 14 yaş arasındaki gençlere imkân sağlamak amacıyla hayata geçirilen projenin sezon kapanışına 10 şehirden toplam 124 kız öğrenci, 29 gönüllü antrenör ile Tofaş çalışanları ve TEGV çalışanları katıldı.

17 -21 Haziran tarihleri arasında İstanbul'da bir araya gelen ve el becerilerini geliştirmeye yönelik çalışmalardan film gösterimine kadar çeşitli aktivitelere katılan genç sporcular şenlik süresince illerini temsilen oluşturdukları takımlarda 39 maç oynarken, bireysel basketbol becerilerini sergileme imkânı yakaladı. Düzenlenen yarışmalarda kazanan genç sporcular ödüllerini törene katılan Tofaş CEO'su Kamil Başaran, TEGV Başkanı Oktay Özinci, Tofaş Spor Kulübü Başkanı Efe Aydan ve Tofaş Kurumsal İletişim Direktörü Arzu Çolakoğlu'nun elinden aldı.

"ÜLKELERİN GELİŞMESİ SADECE EKONOMİK YÖNDEN OLMUYOR"

Basketbol Gönüllüleri Projesi kapsamında 12'ncisi düzenlenen FiatBall Basketbol Şenliği'nde konuşan Tofaş CEO'su Kamil Başaran, Tofaş'ın kuruluşundan bu yana topluma değer yaratmak, ekonomik, sosyal ve kültürel alanda ileriye taşımak felsefesiyle hareket ettiğine dikkat çekerek "Biliyoruz ki, ülkelerin gelişmesi sadece ekonomik yönden olmuyor. Gelişmiş ülkelerle aynı düzeye ulaşmada, kültür, sanat, eğitim, çevre ve spor konularında atılan adımlar da, ekonomik gelişmeler kadar önem taşıyor" dedi. Başaran sözlerini "14 yılı geride bıraktığımız projeyle, sosyokültürel ve teknik altyapı farklılıklardan dolayı düzenli spor yapma şansı bulamayan 10 binin üzerinde çocuğumuza nitelikli basketbol eğitimi vererek, önemli bir misyon üstlendiğimiz inancındayım. Bugün burada gerçekleştirdiğimiz FiatBall Şenliği, çocuklarımızın bir yıllık emeklerinin karşılığını aldığı, zor şartlar altında gösterdikleri çabanın değer bulduğu çok özel bir buluşma. Projenin hayat bulmasında önemli rol üstlenen Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı'na ve Tofaş Spor Kulübü'nün değerli yönetici ve antrenörlerine teşekkür ediyorum" diyerek sonlandırdı.

BASKETBOL GÖNÜLLÜLERİ PROJESİ, 14 YILI GERİDE BIRAKTI


Projenin diğer ortağı, Türkiye Eğitim Gönüllüleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Oktay Özinci ise yaptığı konuşmada "14 yıl önce Tofaş ile birlikte hayata geçirdiğimiz Basketbol Gönüllüleri Projesi ile basketbolla tanışma fırsatı bulamamış binlerce çocuğumuzu basketbolla tanıştırdık. TEGV olarak önceliğimiz ülkemizin çocuklarına kaliteli eğitim desteği verirken, onların mutlu bir çocukluk yaşamaları ve geleceğe umutla bakmalarına katkı sağlamak. 2013-2014 Etkinlik Yılı'nda TEGV'e devam eden 7 - 14 yaş arası 481 kız ve 639 erkek çocuğumuz Basketbol Gönüllüleri Eğitim Programı'nı aldı. Basketbol sporu adına önemli bir rakam! Bu eğitim programını alan çocuklarımız arasından basketbol sporuna gönül verenlerin çıkacağına ve büyük başarılara imza atacağına inanıyorum. Projenin en önemli etkinliklerinden biri olan FiatBall Şenliği, çocuklarımızın 'önemli olan kazanmak değil katılmak' felsefemizi deneyimlemesine aracı oluyor. Bu vesile ile bu şenliği gerçekleştirmemizde bize destek veren Tofaş Spor Kulübü'ne teşekkürlerimi sunuyor, keyifli bir turnuva geçirdiklerine inanarak, tüm sporcu çocuklarımızı gönülden kutluyorum" dedi.

Törende söz alan Tofaş Spor Kulübü Başkanı Efe Aydan da, "Tofaş, uzun yıllardır devam eden yatırımları ve oluşturduğu altyapı odaklı takım modeliyle, sürdürülebilir başarıya örnek teşkil eden bir kulüp. Altyapı yatırımının; sadece basketbola yetenekli oyuncular kazandırmak açısından değil, bu spora gönül veren çocuklarımızın sosyal ve kişilik gelişimine katkı sağlaması, geleceğin spor adamlarının, bilinçli spor izleyicilerinin yetişmesi açısından da önemli olduğuna inanıyorum. Değerli proje ortağımız TEGV ile Basketbol Gönüllüleri Projesi'ne başlarken temel yaklaşımımız, her yıl mümkün olan en yüksek sayıda çocuğumuza spor yapma ve basketbol sporunu öğrenme imkânı sunabilmekti. Amacımız projeyi daha uzun yıllar devam ettirerek, çok daha fazla çocuğumuza bu mutluluğu yaşatabilmek" diye konuştu.

10 BİNE YAKIN ÇOCUK BASKETBOLLA TANIŞTI


Şenlik kapsamında gerçekleştirilen yetenek yarışmasını Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı'ndan Ronahi Zilan Kıran, şut yarışmasını ise Mardin Merkez Öğrenim Birimi'nden Gülsüm Elkatmış kazandı. Ankara Semahat – Dr. Nüsret Arsel Eğitim Parkı "En Centilmen Takım" Antalya Suna – İnan Kıraç Eğitim Parkı'ndan Ahmet Şengül "En Başarılı Antrenör" ve Van Feyyaz Tokar Eğitim Parkı'ndan Ronahi Zilan Kıran "En Değerli Oyuncu" ödülüne layık görüldü.

Basketbol Gönüllüleri Projesi kapsamında bugüne kadar 10 bin kadar çocuk basketbolla tanışırken, 263 TEGV gönüllüsü Basketbol Antrenörlüğü eğitimi aldı. Proje bugün, İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Eskişehir, Samsun, Mardin, Gaziantep, Şanlıurfa, Van olmak üzere 10 şehirde bulunan 13 TEGV eğitim parkında devam ediyor. Yılda yaklaşık bin öğrenci, nitelikli basketbol eğitimiyle buluşuyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
124 kız sporcu FiatBall Şenliği'nde
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN