Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Almanlar 4'üncü yıldızı teknolojiyle kaptı

Bierhoff'un fikir babalığı doğrultusunda teknolojinin yardımına başvuran Almanlar ayakta top tutma süresini 1.1 saniyeye dek indirdi ve Dünya Kupası'nda 4. yıldızı taktı

Giriş Tarihi: 16.7.2014
Dünya Kupası'nı kazanan Almanya, ilk kez bir Avrupa takımının Amerika kıtasından şampiyonlukla dönmesini sağladı. Almanya matematikçilerden, yazılım uzmanlarına yıllardır yaptığı bilim ve teknolojiye yaptığı yatırımın karşılığını aldı. Alman Milli Takımı, sadece sahada değil, veri analizinde de şampiyon olmayı başardı. Sahada doğru taktiğe ve maksimum performansa ulaşmak için SAP Match Insight çözümünü kullanan Alman Milli Takımı'nı şampiyonluğa ulaştıran analizlerin başında hızlı ve hedefi bulan paslaşma oranları geldi. Ayaklarında top tutma oranını düşürürken rakiplerinin zayıf yanlarını da yine maç istatistikleriyle ortaya koydu. Teknik ekiplerle deneyimli futbolcuları buluşturup deneyimle bilimsel ölçümleri yan yana getirerek hata oranını düşürdüler. Veri analizleriyle elde ettikleri açıkları deneyim ve teknik analizlerle akıllı taktiklere dönüştürdü. Teknik ekibin kurulmasının fikir babası ünlü Alman futbolcu Oliver Bierhoff'a ait. Yani teknoloji ile futbol deneyimi yazılım çözümünün temel noktalarını oluşturuyor.

YAZILIMIN DA ŞAMPİYONU OLDU
SAP teknolojisinin Alman Milli Takımı içinde kullanılmasının fikir babası ve 2014 zaferinin mimarlarından Almanya menajeri Oliver Bierhoff, "SAP, futbol deneyimini teknik direktörler, sporcular, medya ve seyirciler için baştan yazıyor. Bir idmanda 10 dakikada 10 oyuncu, 3 farklı topla 7 milyon adet farklı veri üretiyor. Bir dakikada 700 bin farklı veriyle karşı karşıyayız. Bir teknik heyetin çıplak gözle bu bilgiyi takip edip doğru performans istatistiklerine ulaşması mümkün değil. SAP sayesinde Alman Milli Takımı bu büyük veriyi saniyeler içinde canlı olarak analiz edip doğru taktiğe ulaşabiliyor" dedi. Alman Milli Takımı kullandığı teknolojiyle de rakiplerinden ayrıldı. Dünyanın en büyük yazılım şirketlerinden biri olan SAP'nin veri analizi teknolojisi takımın attığı her adımı hesapladı. Rakiplerin ve takımın analizinde teknolojinin doğru şekilde kullanılmasını sağladı. Mesut Özil ile yaptıkları yatırımların kültürel sebeplerle farklı ülkelere gitmesinin de önüne geçen Almanya dev teknoloji ekipleriyle hem kendi takımını hem rakipleri analiz etti.

TOP AYAKTA 1.1 SANİYE KALDI
Alman milliler, anlık veri analizlerinden yararlanarak 2010'da 3.4 saniye olan ortalama ayakta top tutma süresini 2014'te 1.1 saniyeye indirmeyi ve Dünya Şampiyonluğu yolunda rakiplerine karşı üstünlük sağlamayı başardılar. SAP Match Insights, sadece Alman Milli Futbol Takımı'nın değil, potansiyel rakiplerin de analizlerini yaparak, rakibin gücünü, zayıflıklarını ve defansif taktiklerini ortaya koydu. Örneğin çeyrek finalden önce Almanya, rakibi olan Fransa'nın savunmanın ortasında güçlü olduğunu fakat beklerin ileri çıkmaması dolayısıyla kanat savunmalarında zayıf kaldığını analiz etti ve kanat taktikleriyle rakibini yıpratarak yendi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Almanlar 4'üncü yıldızı teknolojiyle kaptı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN