Kulaktan parmak ucuna teknoloji

Akıllı çoraplardan kulaklıklara, akıllı bilekliklerden saatlere giyilebilir teknolojiler 2015 yılına damga vuracak

Giriş Tarihi: 14.1.2015
Kulaktan parmak ucuna teknoloji
ABD'nin Las Vegas şehrinde düzenlenen tüketici elektroniği fuarı CES 2015'te spor teknolojileri de podyuma çıktı. Kulaklıklardan, yüzüklere; ayağımıza giydiğimiz çoraplardan spor ayaklarına kadar her şeyin akıllandığı ürünlerle karşılaştık. Kalp ritmini ölçen akıllı kulaklıklar, adım sayan akıllı çoraplar her sporcuya performanslarını anında görmelerini sağlıyor. Giyilebilir teknolojiler profesyonel ve amatör sporcular için sağlık ve performans verilerine anında ulaşıyor.

KULAKTA MÜZİK VE ÖLÇÜM


Akıllı bileklik ve saatleri görmeye alıştık. Ancak 2015 yılında bu cihazların sayısı ve çeşitliliği artacak. Kalp ritmini ve nabız ölçülerini takip eden bu cihazlara akıllı kulaklıklar ekleniyor. Kulaklıkların ses kalitesi yanında kalp ritmini ölçme özelliklerine sahip. Kablosuz bluetooth bağlantısı hem ses iletişimini sağlarken, veriler de kablosuz olarak anında telefona ulaştırılıyor. Bunun yanı sıra, zıplama yüksekliğinden koşulan mesafeye kadar her şey ölçülüyor. Yani sporcu tüm hareketlerini kendisi de takip edebiliyor.

HER CİHAZA uygun UYGULAMA


CES 2015'te hemen hemen her teknoloji firmasının giyilebilir bir çözümü vardı. Bu ürünler genelde akıllı telefon ve tablet uygulamasıyla birlikte çalışıyor. Bluetooth veya WiFi üzerinden kablosuz bağlantı sağlayan ürünler sporcunun takibi için kişisel hesabında tutuluyor. Uygulamalar genelde facebook arayüzüne benzer bir tasarıma sahip. Cihazla ve kişisel bilgilere ait detaylar ayrı ayrı depolanıyor.

HER ADIMDA MÜZİK SESİ


Bir diğer akıllı kulaklık da Bragi Dash. Müzik dinlemek için 4GB kapasiteye sahip olan cihaz bluetooth üzerinden telefonla haberleşiyor. iPhone ve Android telefonlarla uyumlu çalışan akıllı kulaklık sadece kalp ritmini ölçmüyor, tansiyon ve ne kadar mesafe aldığınızı da gösteriyor. Bu mini kulaklık tüm bu ölçümlerin dışında vücut sıcaklığının da ölçülmesine yardımcı oluyor.

TEKNOLOJİ ARTIK ÇORAPLARDA!

Hayatımızın hemen hemen her noktasında kendisine yer bulan teknoloji, artık ayağımızdaki çoraplara kadar ulaştı
Şimdi de akıllı çorap Sensoria ile karşı karşıyayız. İlk aklıma gelen annesine ya da eşine sürekli çoraplarının nerede olduğunu soranlara "Aç telefonu bak" demek. Ancak akıllı çorap nerede olduğunu sorgulamak için değil, koşu ritmini bulmak isteyenler için ideal. Çorabın üstüne basit bir bağlantı ünitesi takılıyor. Akıllı bileklik gibi takılan bu cihaz, çorabınızın telefonla haberleşmesini sağlıyor. Android, iOS ve Windows Phone uygulamaları bulunan Sensoria özellikle profesyonel sporcu ve düzenli spor yapanlar için tasarlanmış.

KULAKLARDA KALP RİTMİ VAR

Bİlgisayar ve mobil cihazlarda kullanılan işlemcilerden tanıdığımız Intel, giyilebilir cihazlar konusunda yeniliklere de imza atıyor. SMS Audio tarafından tasarlanan Biosport modeli Intel tabanlı bir işlemci kullanıyor. Spor yaparken anında kalp ritminizi ölçümlüyor. Suya dayanıklı olduğundan yağmur ya da terden dolayı size sorun çıkarmıyor.

DAHA YÜKSEĞE ZIPLA

Basketbol veya voleybol oynamaya meraklıysanız ya da futbolda hava toplarında daha yükseğe zıplamak istiyorsanız, artık sizin için de akıllı bir cihaz var. Vert, sizin ne kadar yükseğe zıpladığınızı, akıllı sensörlerle ölçerek akıllı telefonunuza kablosuz olarak iletiyor. Akıllı telefondaki uygulamada günlük performansını, önceki hafta ve aylara göre ne kadar mesafe aldığınızı gösteriyor.

SANAL SMAÇ İÇİN GÖZLÜĞÜ TAK

Oturduğunuz yerden voleybol oynamanız mümkün desek, herhalde bize deli diye bakarsınız. CES 2015'te 4 kişiyi gözlerinde akıllı gözlük Oculus Rift DK2 ve karşısında dizüstü bilgisayarlar görünce "Bu insanlar ne yapıyor" diye kendi kendimize sorduk. AltspaceVR tarafından geliştirilen sanal voleybol oyunu Intel'in standında en eğlenceli alanlardan biriydi. Oculus Rift DK2 gözlükler 360 derece sanal ortamda kumsalda top oynama şansı sunuyor. Ortada top yok ve siz sadece sanal ortamda canlandırılan bir plajda oynuyorsunuz.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Kulaktan parmak ucuna teknoloji
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN