Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Wimbledon değil Batman

Yağmur tehdidi nedeniyle herkesin gözünün bulutlarda olduğu nefes kesen bir final maçı, harika backhand kesmeler... Tüm bunlar tenisin başkentinde değil Batman'daydı

Giriş Tarihi: 14.4.2015
Wimbledon değil Batman
Tüm tenisseverler 27 Nisan'da Federer'li İstanbul Open'a kilitlendi ama en azından o tarihe kadar bu ülkenin gördüğü en kaliteli erkekler maçı önceki gün TEB Batman Cup'ın finalinde oynandı. Maliye Bakanı ve Batman Milletvekili Mehmet Şimşek'in büyük katkılarıyla ATP Challenger Turnuvası'nın şehirde düzenleneceği açıklanınca herkes şaşırmıştı. Ama bu yıl Avustralya Açık'ta üçüncü tur gören Dudi Sela ile geçen yıl Amerika Açık'ta 3. tura çıkan Blaz Kavcic'in Batman'a getirilmeleri daha da büyük başarıydı. İki tenisçinin pazar günkü finali ise yağmur engeline rağmen nefes kesti. Sela'nın 3 sette kazandığı maç harika rallilere, müthiş vuruşlara sahne olurken, tribünleri dolduran Batmanlılar unutamayacakları bir gün yaşadılar.

GS&FB'YE YEŞİL IŞIK
Bakan Şimşek, Galatasaray ile Fenerbahçe'nin amatör şubelere yaptıkları yatırımın vergiden düşülmesi taleplerini kendisine ilettiğini ilk kez açıkladı. Konuya olumlu yaklaştığını belirten Bakan " Büyük kulüplerimizin amatör branşlara yaptıkları desteğin teşvik edilmesi düşüncesindeyim. Sadece futbolda başarıya endekslenirsek sınırlı kalırız. Ancak sporu ilgilendiren bir konu olduğu için Maliye Bakanı olarak tek başıma bir şey söylemek istemiyorum. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın çalışma yapması gerekiyor" dedi.

BATMAN MERKEZ OLACAK
TEB Batman Cup finali sonrasında sorularımızı cevaplayan Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Bölgesel anlamda Batman'ı tenis merkezi haline getirmeyi planladık. Federasyonumuz olayı sahiplendi ve 1 yılda uluslararası standartlarda tesis yapıldı. Batman'ın ve bölgenin sürekli bilime, sanayiye, kültüre, spora yaptığı katkılarla anılmasını istiyoruz" dedi. İstanbul'a Federer'in gelmesi önemli kazanım ama Batman'da böyle bir turnuvanın yapılabilmesi daha önemli bir olay" şeklinde konuşan Bakan, "Hasankeyf'te bisiklet turnuvası yaptığımız ilk yıl sadece bir hakem yabancıydı. Bir sonraki yıl ise 6 yabancı sporcu katıldı. Geçen yıl ise her ülkeden sporcu vardı. Temamız 'Pedallar barış için dönsündü' ve çok başarılı oldu. Bu tür organizasyonlarla şehrin kendisini aşması, özgüvenin gelmesi, organize sanayinin büyütülmesi kadar değerli. Bu şehrin tanıtılması kadar, şehrin atmosferinin de değişmesini sağlıyor" ifadelerini kullandı.

EN İYİ TENİSÇİYİ YETİŞTİRECEĞİZ
Tenis Federasyonu Başkanı Cengiz Durmuş, "Federer'i getirmek, bu turnuvayı yapmak başarıya giden basamaklar. Bizim için amaç yetiştirdiğimiz elit sporcuların dünyayı dolaşması" dedi. Son yıllarda tenise büyük destek veren Türkiye Ekonomi Bankası'nın Genel Müdürü Ümit Leblebici de "Bizim için de amaç Türkiye'den dünya çapında bir sporcuyu çıkartabilmektir. Eğer onu hep beraber çıkartabilirsek en iyi işbirliğini biz sağlamış oluruz" sözleriyle hedeflerini açıkladı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Wimbledon değil Batman
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN