Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Rüya Türkiye'de gerçeğe dönüştü

Rekortmen yamaç paraşütçüleri Peter Lonchar ile Veso Ovcharov'un balonlar üstünde dünya rekoru hayali Kapadokya'da gerçek oldu

Rüya Türkiye'de gerçeğe dönüştü
Jules Verne'in ünlü romanı "80 günde devri alem" misali balonlar üstünde dünyayı görmek isteyen iki yamaç paraşütçüsü 3 aylık titiz bir çalışma sonucunda eşsiz bir dünya rekorunu Türkiye'de kırdı. Red Bull'un Sırp sporcusu Peter Lonchar'ın Kapadokya'yı turist olarak gezerken aklına koyduğu, "Balonlar üzerinde dünya rekoru" arzusu, Bulgar partneri Veso Ovcharov'un da yardımıyla gerçeğe dönüştü. Sivil havacılıktan alınan özel izinle 2500 metreye yükselen ve buradan paraşütle atlayarak 'sonsuz döngü' hareketiyle 126 kez arka arkaya takla atıp dünya rekoru kırdı. Bu eşsiz deneyim esnasında Sabah, 2500 metre irtifada sporcuların hemen yanındaki balondaydı.

KARTALLARIN SALDIRISINA UĞRADIM

Rekor için Kapadokya'yı seçen Lonchar, "Doğanın yarattığı eşsiz volkanik coğrafyada, balonlarla uçan seyircilerin arasından atladık. Bir hava sporcusu için bundan iyi bir fon düşünülemez. Rüzgar koşulları ve eşsiz doğa şekilleri, Kapadokya'yı bu iş için biçilmiş kaftan kılıyor. Her gün 150 balon ve 2500 kişi bu coğrafyada gökyüzünde. Kanada'da bir kasaba dışında buraya benzer hiçbir yer yok" diyor. Rekor için Peter'a eşlik eden Veso Ovcharov ise yamaç paraşütünün en başarılı sporcularından. Bulgar rekortmen, "Yamaç paraşütü bizim için araba kullanmak gibi. Her şeyi hesaplıyoruz. Yine de başımıza ilginç olaylar da gelebiliyor. Bazen kartal gibi büyük kuşlarla göz göze uçuyoruz. Bir keresinde yuvalarının yakınından geçtik diye bize saldırıp yuvadan uzaklaştırmışlardı" diyor. Yamaç paraşütünü herkese tavsiye eden ikili Türkiye'nin bu spor için mükemmel bir doğaya sahip olduğunu da hatırlatıyor.

ANNEME YALAN SÖYLEDİM!
Veso Ovcharov, arkadaşımız Uğur Karakullukçu'ya spora başlamasıyla ilgili komik bir anısını anlattı. Veso, yamaç paraşütü yapacağını ilk kez söylediğinde annesinin korkudan ağlamaya başlaması üzerine, "Şaka yaptım, tabii ki öyle bir şey yok" demek zorunda kalmış.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Rüya Türkiye'de gerçeğe dönüştü
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN