Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Londra doping olimpiyatı

Alman ARD Televizyonu ve İngiliz Sunday Times'ın haberlerine göre 2001-12 yılları arasında 5 bin atletten alınan 12 bin kan örneğinde sorun var. 2012 Londra Olimpiyatları'nda da madalya kazanan tam 55 atlet şüpheli durumunda...

Giriş Tarihi: 3.8.2015
Londra doping olimpiyatı
WADA'NIN ARAŞTIRMASI MEDYAYA SIZDI, DÜNYA AYAĞA KALKTI

Atletizm dünyası doping haberleriyle sallandı. Alman ARD Televizyonu'nda 1 Ağustos'ta yayınlanan belgeselde WADA'nın 2001-12 yılları arasında 5 bin atletten alınan kan sonuçlarının IAAF tarafından manipüle edildiği iddiası yer aldı. Alman haberci Hajo Seppelt'in haberine göre, bu test lerin önemli bir bölümünde normalin üzerinde olan ve doping değeri taşıyan sonuçlarla, ceza alan atletler arasında anormal bir orantısızlık bulunuyor.

Aynı dönemdeki 55'i altın 146 madalyanın sahibi olan orta ve uzun mesafe atletlerinin hiçbirinin madalyası geri alınmadı. Bu da 12 yılda 800 metre ile maraton arasındaki mesafelerde dağıtılan her üç madalyadan birinin şüpheli olduğunu, ancak karşılığında yaptırım uygulanmadığını gösteriyor.

LONDRA ZAN ALTINDA İNGİLİZ
Sunday Times Gazetesi de 2001-2012 arasında 12 bin kan testinin büyük bölümündeki anormalitelerin saklandığını ortaya çıkardı. Haberde yayınlanan WADA'nın araştırmasına göre 55 madalya sahibi olimpiyat sporcusunun Londra 2012 esnasında verdiği testler şüpheli. Yine olimpiyatlarda alınan 12 bin örnekte birçok yeni hile türünün de izlerine rastlanıldı. Tüm veritabanına erişim sağlayan gazetenin danıştığı uzmanlar 900 atletin de doping şüphesi oluşturacak kan değerlerine sahip olduğunu açıkladı.

"ÜÇ ATLETTEN BİRİ DOPİNG KULLANIYOR"
ARD'nin sızan doping testleriyle ilgili hazırladığı Doping Top Secret adlı belgeselde 800 metre olimpiyat şampiyonu Mariya Savinova'nın ses kayıtlarına da yer verildi. Kayıtta kullandığı ilaçlardan bahseden Savinova, "Parabolen 10-15 gün süreyle vücutta kalıyor. HGH ise 3-4 günde silinir. Uzun mesafe koşucularının 3'te 1'i ilaç kullanıyor" diye konuştu.

DOPİNG SUÇLARI CEZASIZ KALMIŞ
Times'a konuşan Avustralyalı bilimadamı Robin Parisotto, "Bu dönemde daha önce görmediğimiz ölçülerde anormallik var. Bunun bize gösterdiği şu: Verilere bakınca pek çok atlet cezasız kalmış IAAF da 'bekle gör' politikası uygulayarak tembel tembel bir köşede oturup hiç bir işe karışmamış" dedi.

DOPİNG TABLOSUNDA TÜRKİYE 3. SIRADA
Sızdırılan 12 yıllık kan dopingi kayıtlarına göre, Rusya'nın atletlerinin %30'unun kan değerleri anormalin üzerinde görünüyor. Listede en fazla 'anormal veriye' sahip ikinci ülke %28 ile Ukrayna. Onu 2013'te büyük bir doping furyası geçiren Türkiye, %27 ile izliyor. Kenyalı atletlerin verilerinde ise %11'i yüksek değerlerde...

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Londra doping olimpiyatı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN