Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Alaçatı'da Windsurf Dünya Kupası heyecanı

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası, bu yıl dünyaca ünlü Türk ve yabancı windsurfçülerin katılımıyla 17-22 Ağustos arasında düzenlenecek.

Giriş Tarihi: 4.8.2015 12:30
Alaçatı'da Windsurf Dünya Kupası heyecanı
Windsurf alanında dünya çapında büyük bir heyecanla takip edilen PWA Windsurf Dünya Kupası yarışlarının Türkiye ayağı olan Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası, bu yıl 17-22 Ağustos tarihlerinde dünyanın dört bir yanından gelerek #rüzgaraşkına yarışacak ünlü windsurfçüleri Alaçatı'da ağırlayacak.

Pegasus Airlines PWA Windsurf Dünya Kupası öncesinde 4 Ağustos'ta, Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç, Pegasus Hava Yolları Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Güliz Öztürk, PWA Yönetim Kurulu Başkanı Jimmy Diaz, organizatör Sportworks Ajans Başkanı Kutlu Torunlar ve turnuvada yarışacak Türk sporculardan Fulya Ünlü ve Bora Kozanoğlu'nun katılımlarıyla bir basın toplantısı düzenlendi.

Pegasus Hava Yolları Ticaretten Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Güliz Öztürk basın toplantısında yaptığı konuşmada, 2007 yılından bu yana 9 yıldır Pegasus Airlines PWA Windsurf Kupası'nın ana sponsorluğunu üstlenerek windsurfe destek sağladıklarını belirterek şunları söyledi:

"Yıllardır verdiğimiz destek ile windsurf sporunun gelişmesine, daha geniş kitlelerce tanınmasına ve Türkiye'nin farklı bölgelerinde yaygınlaşmasına yardımcı oluyoruz. Son yıllarda Türkiye'nin pek çok farklı bölgesinde sörfe ve sörf okullarına ilgi artıyor. Türkiye'de bulunan sörf okullarının sayısı, 5 yıl önce 10'dan azdı. Şu anda sadece Alaçatı'daki sörf okullarının sayısı 10'un üzerinde. Türkiye'nin farklı bölgelerinde bulunan sörf okullarının sayısı 50'yi geçti. Foça, Urla, Datça, Dikili gibi pek çok bölgemizde yeni sörf okulları açılırken Zonguldak/Ereğli, Adana/Yumurtalık, Mersin/Taşucu, Tekirdağ/Şarköy gibi Türkiye'nin farklı bölgeleri de, açılan sörf merkezleri ile birlikte bu alanda adlarını duyurmaya başladı. Türkiye Yelken Federasyonu'na kayıtlı sporcuların sayısı %50 oranında arttı ve şu anda Türkiye'de sörf sporunu yapanların sayısı 15.000'i aştı. Federasyona kayıtlı olarak sörf turnuvalarında aktif katılım gösteren sporcuların sayısı 5000'e yaklaştı. Türkiye'nin farklı bölgelerinde yetişen yeni sporcular, ülkemizi hem ulusal hem de uluslararası düzeyde yapılan turnuvalarda temsil ediyor."

Alaçatı'nın, dünyanın önde gelen sörf merkezlerinden olma yolunda her geçen yıl hedefine daha da yaklaştığını vurgulayan Çeşme Belediye Başkanı Muhittin Dalgıç ise toplantıda şunları iletti: "Pegasus'a, Türkiye Yelken Federasyonu'na ve PWA'e, Alaçatı'nın güzel sahilini ve sörfe elverişli doğasını tüm dünyaya böyle güzel bir organizasyonla tanıttıkları için teşekkür ediyorum."

Rüzgar sörfünün dünyanın en ilham verici, ekstrem sporlarından biri olduğunu belirten PWA Yönetim Kurulu Başkanı Jimmy Diaz ise konuşmasında "Alaçatı, rüzgar sörfüne elverişli yapısı ve sörfçülerin yaşam tarzına uygunluğu ile mükemmel bir sörf merkezi. Pegasus'un ve Çeşme Belediyesi'nin verdiği destek ile Alaçatı, 9 yıldır PWA Windsurf Dünya Kupası'nın en heyecanlı yarışlarına ev sahipliği yapan merkezler arasında. Bu yıl Alaçatı ayağında 30 ülkeden gelen en hızlı windsurfçüler büyük ödül için mücadele edecek. Yarışlara katılan Türk sporcuların da her geçen yıl sayısının ve başarılarının artması bizleri mutlu ediyor" dedi.

Sportworks Ajans Başkanı Kutlu Torunlar da konuşmasında yıllardır devam eden kupanın öneminden bahsetti. Torunlar, "Eski bir olimpik milli sörfçü olarak sörf alanında dünyanın en çok bilinen ve takip edilen turnuvalarından olan PWA Windsurf Dünya Kupası'nın bir ayağının yıllardır ülkemizde gerçekleşmesine katkı sağlamış olmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Bu tür organizasyonlarda başarıyı, istikrar ve doğru iş ortakları getiriyor. Bu vesileyle Surf & Sound Spor ve Müzik Festivali'nin yıllardır devam ederek sörf sporunun geniş kitlelere ulaşmasında büyük rol üstlenen Çeşme Belediyesi'ne, Pegasus Hava Yolları'na ve Türkiye Yelken Federasyonu'na teşekkürlerimizi sunuyorum" dedi.

ERKEKLERDE 4., KADINLARDA 2. AYAK SLALOM YARIŞLARI ALAÇATI'DA YAPILACAK
1 Mayıs'ta Kore'de başlayan PWA Windsurf Dünya Kupası slalom yarışları bu yıl erkekler kategorisinde 6, kadınlar kategorisinde 3 ayaktan oluşuyor. Kupanın erkekler kategorisinde 4., Kadınlar kategorisinde ise 2. ayak slalom yarışları Alaçatı'da gerçekleştirilecek. 30 ülkeden gelen windsurfçüler kupanın Alaçatı ayağında 55.000 Euro'luk büyük ödül için mücadele edecek.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Alaçatı'da Windsurf Dünya Kupası heyecanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN