Doping mahkumları

Süreyya, Nevin ve son olarak Aslı... Yasaklı madde kullananların bir kısmı sporu bırakırken bir kısmı cezasının bitmesini bekliyor

Doping mahkumları
2012 Londra Olimpiyatları'nda altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin'in 3 yıl sonra dopingli çıktığının açıklanması ve 8 yıl men cezası alması Türk sporunun yeniden bu savaşta daha etkin ve adli kararlar alması gerektiğini ortaya çıkardı. Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın dopingde 'sıfır tolerans' ilkesiyle hareket etmesine rağmen son 10 yılda dopingli çıkan Türk sporcuların sayısının 400'ü aşması uluslararası spor arenasında yerimizin iyi olmadığını gösteriyor. Bu nedenle Uluslararası Anti Doping Ajansı (WADA) Türk sporcuları yakından takip ediyor. Türk sporunda olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu olmuş sporculardan bir kısmı şimdi doping mahkumu ya da cezasını çekip aktif spor hayatını sürdürüyor.

2012'de yarışın ardından ne demişlerdi?

"1500 metre bugün öldü"

2012 Londra Olimpiyatları'nda koşulan 1500 metre kadınlar finali sonrasında uluslararası birçok atlet, Aslı Çakır Alptekin'in derecesi konusunda şüphelerini dile getirmiş ancak hem atlet hem de Türk sporseverlerden tepki görmüştü. 1500 metre kadınlar finalinde 8. olan İngiliz atlet Lisa Dobriskey, yarışın ardından şüphelerinin bulunduğunu açıklamıştı. Dobriskey, "Bunu söylediğim için başımın belaya girebileceğini biliyorum ama bugün normal bir yarış koştuğumuza inanmıyorum" ifadelerini kullandı. Aslı tepkiler için, "Bizi kıskanıyorlar" yanıtını vermişti.

İşte sosyal medyada diğer sporcuların tarafından yapılan yorumlar:
Paula Radcliffe (Maraton rekortmeni): Mutlu bir yarış olmadı! #ömürboyumen
Anthony Whiteman (Dünya rekortmeni): 1500 metre eskiden olimpiyatların gözdelerindendi, şimdi sadece orta mesafe için bir utanç! #üzücü
Nick McCormick (5000 metre olimpiyat koşucusu): 1500 metre öldü! #huzuriçindeuyu

LONDRA'DA 26 KİŞİ YAKALANDI

Londra 2012 Olimpiyatları'nda dopingli olduğu tespit edilen sporcu sayısı Aslı Çakır Alptekin ile birlikte 26'ya yükseldi. Bu 26 sporcu arasında Aslı da dahil olmak üzere 3 Türk sporcu bulunuyor. Daha önce yine kadın sporcularımızdan Nevin Yanıt ve Pınar Saka'nın biyolojik pasaportlarında normal dışı değerler görülmüş ve doping yaptıkları tespit edilerek dereceleri iptal edilmişti. 6 dopingli sporcuyla Rusya bu alanda başı çekerken, Amerika Birleşik Devletleri ile Türkiye 3'er sporcu ile Rusları takip ediyor. Bu sporcular arasında ABD'li sprinter Tyson Gay'in dopingli çıkması uzun süre konuşulmuştu.

DOPİNGE KARŞI KAMPANYA

Elvan Abeylegesse'den sonra Aslı Çakır Alptekin'in de dopingli çıkması büyük üzüntü yaratırken, Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç'ın dopingle mücadele konusundaki çalışmaların daha da artırılması yönünde karar aldığı öğrenildi. 'Sıfır tolerans' ilkesinden kesinlikle vazgeçmeyeceklerini belirten Kılıç'ın televizyonlarda bu konuda yayınlanan kamu spotlarının artırılması ve belirlenen 8 ildeki spor merkezlerine dopingin zararları ile ilgili afişler asılması yönünde talimat verdiği ifade edildi.

PEŞİNİ BIRAKMAYACAĞIZ


Türkiye Atletizm Federasyonu Başkanı Fatih Çintimar, Aslı Çakır Alptekin'in müsabakalardan 8 yıl men edilmesine ilişkin SABAH'a özel açıklamalar yaptı. Yaşananların kendisinden önceki dönemde gerçekleştiğini söyleyen Çintımar, "Bu tip olayları tasvip etmiyoruz. Çabamız bundan sonra bu tip olayların yaşanmaması... Bunun için sporcuları ve ailelerini konuyla ilgili bilgilendiriyoruz. Gençlik ve Spor Bakanlığı'nın desteğiyle, 'dopinge sıfır tolerans' politikasını sonuna kadar uygulayacağız. Dopinge karşı mücadelemizden hiç kimsenin tereddüdü olmasın. Yeni nesillere, temiz bir gelecek ve spor ortamı sunmak için, doping yapan ve yaptıranların peşini bırakmayacağız" ifadelerini kullandı. Başkan Çintimar, Gamze Bulut'la ilgili kendilerine bildirilen herhangi bir olumsuz durum olmadığını sözlerine ekledi.

İŞTE CEZA ALANLAR

Doping cezası alıp faal spor hayatını noktalayan sporcuların yanı sıra cezalarını tamamlayıp tekrar faal sporculuğa başlayan sporcular şunlar:

SÜREYYA AYHAN: Atletizmde Avrupa şampiyonu olan ilk kadın atletimiz Süreyya Ayhan Amerika'da olimpiyata hazırlanırken alınan doping numunesi sonucu dopingli çıkmış ve 4 yıl men cezası almıştı. Ayhan, cezanın düşürülmesi için CAS'a başvurdu. Ancak CAS, Ayhan'ın cezasını "ömür boyu" men olarak değiştirdi.
NEVİN YANIT: İki kez pistte, bir kez de salonda altın madalya kazanan milli atlet Nevin Yanıt da doping kurbanı oldu. Yanıt, Almanya'da yapılan Avrupa Salon Şampiyonası sonrası dopingli çıktığı gerekçesiyle 3 yıl ceza aldı. Mart 2016'da cezası sona erecek.
ASLI ÇAKIR ALPTEKİN: 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda 1500 metrede altın kazanan Aslı, 3 yıl süren dava sonunda CAS tarafından 8 yıl ceza aldı. Alptekin'in biyolojik pasaportunda meydana gelen farklı kan değerleri sonucu doping cezası aldığı açıklandı. 2012 Londra Olimpiyatı'nda 400 metrede yarışan ancak biyolojik pasaportunda sorun yaşayan
PINAR SAKA: da üç yıl ceza aldı.
BİNNAZ USLU: 2004 yılında İspanya'daki Akdeniz Oyunları'nda bronz madalya kazanan milli atlet Binnaz Uslu, Avrupa Uluslar Kupası müsabakaları için gittiği İngiltere'de rahatsızlanmıştı. Uslu'nun doping maddesi aldığı ortaya çıktı ve milli sporcu atletizmi bıraktı.
ELVAN ABEYLEGESSE: Türkiye ve Avrupa rekortmeni, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda gümüş madalya kazanan Elvan Abeylegesse, Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği (IAAF) tarafından biyolojik pasaportunun tetkiki sonucu dopingli çıktı. Milli sporcu tüm müsabakalarda alınan doping numunelerinin açılmasını isteyerek atletizmi bıraktığını açıkladı.
EŞREF APAK: Çekiç atmada 2004 Atina Olimpiyat Oyunları'nda iki sporcunun dopingli çıkması sonucu 8 yıl sonra gümüş madalyaya kavuşan Eşref Apak, Akdeniz Oyunları öncesinde dopingli çıktı ve 2 yıl ceza aldı. Yine çekiç atmada gençler Avrupa Şampiyonu Kıvılcım Kaya da doping nedeniyle 2 yıl ceza aldı. Cezaları sona eren iki sporcumuz Rio Olimpiyatları'na hazırlanıyor.
HALİL MUTLU: Halterin olimpiyat, dünya ve Avrupa şampiyonu 'küçük dev adamı' Halil Mutlu 2005 yılında Bulgaristan'daki Avrupa Şampiyonası sonrası doping yaptığı gerekçesiyle 2 yıl ceza aldı. Mutlu, cezası bittikten sonra podyuma dönmek istemiş ancak sakatlığı nedeniyle sporu bırakmak zorunda kalmıştı. Şu anda Halter Federasyonu Yönetim Kurulu üyesi olarak görev yapıyor.
NURCAN TAYLAN: 2004 Atina Olimpiyat Oyunları'nda bir ilke imza atarak halterde Türkiye'ye Olimpiyat Şampiyonluğu kazandıran ilk kadın sporcu olan Nurcan Taylan 2012 Londra Olimpiyat Oyunları öncesi doping yaptığı gerekçesiyle 2 yıl men cezası almıştı.

Cezası biten Nurcan, spor yaşantısına devam ediyor.
ARTUÇ VE BİNAY:
2004 Atina Olimpiyat Oyunları üçüncüsü, Avrupa Şampiyonu halterci Sedat Artuç da 2005 yılında yapılan Avrupa Şampiyonası sonrası dopingli çıktığı için 2 yıl men cezası almıştı. Halterde Avrupa Şampiyonu Mete Binay ise Akdeniz Oyunları öncesi dopingli çıktı. İki isim de sporu bıraktı, öğretmenlik yapıyor.
ŞAMİL ERDOĞAN: 2014'te Özbekistan'da yapılan Dünya Şampiyonası'na 20 gün kala Türk vatandaşı olarak güreşen ve bronz madalya kazanan Şamil Erdoğan dopingli çıktı ve 2 yıl ceza aldı.
GÖNLÜM, ŞAŞ ve AKMAN: Basketbolda Kerem Gönlüm 2008'de Efes Pilsen'de oynarken F.Bahçe maçı öncesi doping yaptığı gerekçesiyle 1 yıl men cezası aldı. Futbolda Hasan Şaş, 1999 yılında Galatasaray'da oynarken doping yaptığı gerekçesiyle 6 ay ceza aldı. Diğer bir futbolcu Ayhan Akman ise, 1996-1997 sezonunda Gaziantep'te oynarken doping yaptığı gerekçesiyle 6 ay ceza almıştı.

43 ATLETİN CEZASI BİTTİ

Aldıkları cezalar sona eren atletler şunlar: Umut Aday, Elif Akbaş, Burcu Akmazoğlu, Emrah Altunkalem, Eşref Apak, Çağdaş Arslan, Veysi Aslan, Mazlum Aydemir, Büşra Baş, Alemitu Bekele, Sarık Bilgin, Hasan Birinci, İsa Can, Gökçe Çelenk, Emrah Çoban, Kübra Danış, Burak Demir, Oğuzhan Demir, Fatih Eryıldırım, Dilek Esmer, Batuhan Eruygun, Emel Güngör, Ummuhani Karaçadır, Kıvılcım Kaya, Esen Kızıldağ, Cansu Korur, Yeliz Kurt, Özge Kurteş, Serkan Lapçin, Melis Mey Karin, Simge Olçun, Urfan Özalan, Gülsüm Özdemir Güneş, Narin Sağlam, Tuğçe Şahutoğlu, Kaan Şencan, Serhat Soyer, Serdar Tamaç, Berkay Tolun, Semra Türk Akdoğan, Binnaz Uslu, Elif Yıldırım, Ebru Yurddaş.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Doping mahkumları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN