Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Görmüyor ama uçuyor!

Yasal olarak kör kabul edilen ve sadece nesnelerin gölgelerini seçebilen 19 yaşındaki Charlotte Brown, rehber köpeğinin yardımıyla sırıkla atlamada tarih yazıyor

Görmüyor ama uçuyor!
Köpeğiyle tartan piste geldiğinde herkes şaşırmıştı, "Köpeğin burada ne işi var" diyorlardı. Fısıldaşmalar artınca o da kendisiyle yarışacaklara cevap verdi: "O bir rehber köpek." Charlotte Brown, sırıkla atlamaya 11 yaşında başladığında yasal olarak kördü ve yalnızca cisimlerin gölgelerini görebiliyordu. Fakat bu, aynı gün tarta piste gelen tüm rakiplerinin tozunu atıp 18 yaşında eyalet şampiyonasında madalya alabilmesine engel değildi. 2015'te lise düzeyinde Teksas üçüncüsü olup bronz madalyaya uzandı.

'EN ZORUNU YAPMALIYDIM'
Artık 19 yaşında olan ve Purdue Üniversitesi'nden aldığı spor bursuyla hayatını sürdüren Brown, sırıkla atlama gibi atletizmin en zor dallarından birini tercih etmesini şöyle anlatıyor: "Hiçbir zaman çekingen olmadım. Kendime dedim ki, 'Eğer kendimi zorlayacaksam niye bunu az biraz yapayım?' Yapacaksam en sert şekilde yapmalıydım." Böylece sırıkla atlama dünyasına giriş yapan Brown, 3.5 metreyi geçebilecek bir sporcu haline geldi.

HEM ATLIYOR HEM DE KOŞUYOR!
Genç Charlotte'un yapabildikleri sırıkla atlamayla sınırlı değil! Lise dönemindeki hocası Jeff Lester, "Herkes onu atlamacı olarak bilse de koşabildiğini de bilmenizi isterim. Eğer yanlış başlangıç yaptığı için diskalifiye olmasa 400 metrede de koşabilirdi." Azmin elinden hiçbir şey kaçmıyor, görmese bile.

NASIL YAPIYOR?
İlk olarak köpeğiyle pisti gezip keşif yapıyor.
Sonra başlangıç noktasını işaretliyor.
Ezberlediği pistin 6. adımında sırığını indirip 7. adımında atlayışını gerçekleştiriyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Görmüyor ama uçuyor!
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN