56 yıllık özlem bitti

Giriş Tarihi: 11.3.2016
56 yıllık özlem bitti

Türkiye, binicilikte 56 yıl sonra Olimpiyatta. Ömer Karaevli, Dadjak Ter Puttenen isimli atıyla 75 yarışmada 927 puana ulaşarak, engel atlama dalında Rio'ya gitmeye hak kazandı

Türkiye'nin, binicilikteki 56 yıllık olimpiyat hasretini Ömer Karaevli sona erdirdi. Karaevli, 2-5 Mart tarihlerinde Katar'da düzenlenen CSI5 son puan toplama yarışmasında, 1,55 metrede ikinci olarak, Türkiye'nin yer aldığı C Grubu'nu lider olarak tamamladı. Bu sonuçla Karaevli, Dadjak Ter Puttenen isimli atıyla, 75 yarışmada 927,25 puan toplayarak, olimpiyat vizesi aldı. Türkiye, binicilikte son olarak 1960 Roma Olimpiyatları'nda yer almıştı. Ferdi atlama dalında, Cevdet Sümer, "Zambak" isimli atıyla 15, Nail Gönenli, "İnka" isimli atıyla 31, Salih Koç ise "Polat" isimli atıyla 50. sırada yer almıştı.

'Mucize gibi bir şey'
Türkiye Binicilik Federasyonu Başkanı Bülent Bora sevincini "Bu mucize gibi bir şey, çok mutluyuz" sözleriyle dile getirdi. Karaevli'nin çok başarılı bir performansla, olimpiyat vizesini aldığını kaydeden Bora, "Türk biniciliğinin geleceği açısından çok önemli. Elbette beklentimiz yüksek değil, katılmak o kadar önemli ki, Rio'da güzel bir temsil hepimiz için yeterli" şeklinde konuştu.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
56 yıllık özlem bitti
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN