Türkiye'nin en iyi haber sitesi

"Spor insanlığın ortak dilidir"

Sporun birleştiriciliğine dikkat çeken Erdoğan, “Farklı dilleri konuşan, farklı renklere sahip, farklı inançlardan, kültürlerden insanların aynı amaç doğrultusunda bir araya gelmesi dünyadaki diğer sorunların çözümü için de bize yol gösteriyor” diye konuştu

Giriş Tarihi: 7.4.2016
Spor insanlığın ortak dilidir
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 52'nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun tanıtımını yaptı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 24 Nisan-1 Mayıs arasında düzenlenecek 52'nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde düzenlenen basın tanıtımına katıldı. Organizasyonda kendisi için özel tasarlanan bisikletin üzerinde poz veren Erdoğan, turu desteklediğini ve destekleyeme devam edeceğini belirterek, "Spor insanlığın ortak dilidir. Farklı dilleri konuşan, farklı renklere sahip, farklı inançlardan, farklı kültürlerden insanların aynı amaç doğrultusunda bir araya gelmesi, aslında dünyadaki diğer sorunların çözümü için de bize yol gösteriyor. Rekabetin yıkıcılıkla değil, sürekli daha ileriye gitmeyle sonuçlandığı spordaki bu anlayışı siyasi, sosyal, ekonomik sorunların çözümüne de tahvil etmeliyiz" değerlendirmesinde bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan tanıtımını bizzat yaptı


ALLAH SPORCULARA KUVVET VERSİN
Recep Tayyip Erdoğan, 52'nci Cumhurbaşkanlığı Bisiklet Turu'nun hayırlı olmasını temenni ederek, "Allah, bu turnuvada yarışacak tüm sporcuların ellerine, kollarına, bacaklarına, nefesine kuvvet versin, pedalların dönüşünü kolaylaştırsın diyor hepsine de şimdiden başarılar diliyorum" ifadesini kullandı

KENAN SOFUOĞLU'NDAN TEK TEKER ÜZERİNDE ŞOV
Tanıtım lansmanına bisikletiyle katılan dünya şampiyonu milli motosikletçimiz Kenan Sofuoğlu'nun alanda bisikletle yaptığı gösteri ilgi büyük alkış aldı. Motosiklet şovlarıyla tanınan Sofuoğlu, kullandığı bisikletiyle bir süre gösteri yaptıktan sonra ön tekerleğini sökerek şovunu başka bir boyuta taşıdı ve katılanlardan büyük alkış aldı. Bu arada tören öncesinde Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, Sağlık Bakanı Mehmet Müezzinoğlu, milletvekilleri, bürokratlar, gazeteciler ve sporcuların yer aldığı grup Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nin ön bahçesinde bir süre sohbet etti.

DÜNYANIN TEK KITALARARASI BİSİKLET TURU
Bisiklet Federasyonu tarafından geleneksel olarak düzenlenen Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu, 1963 yılında "Marmara Turu" adıyla başlamış; ilk kez 1965 yılında uluslararası statü kazanmış ve 1966 yılında Cumhurbaşkanlığı makamı himayesine alınmıştı.
Tur, 52'nci senesinde, 24 Nisan-1 Mayıs 2016 tarihleri arasında 8 etap üzerinden düzenlenecek.
Dünyanın tek kıtalararası bisiklet turu, 2016 yılında dünyaca ünlü sporcu ve takımların üst düzey mücadelesine sahne olacak.
Dünya Bisiklet Federasyonunun 2.HC kategorisinde yer alan turda hedef, önümüzdeki seneden itibaren PRO kategorisine yükselmek.

Tanıtım turuna Cumhurbaşkanlığı Genel Sekreteri Fahri Kasırga, Genel Sekreter Yardımcısı İbrahim Kalın, Bisiklet Federasyonu Başkanı Emin Müftüoğlu, Basketbol Federasyonu Başkanı Harun Erdenay ile milli sporcular ve basın kuruluşlarının temsilcileri katıldı. Spor dünyasının önemli isimleri, Cumhurbaşkanı'nın Başdanışmanları Hidayet Türkoğlu ile Hamza Yerlikaya da tanıtımda yer aldı.

BU yıl tur rotası geçen senelerden farklı olarak İstanbul'dan başlayacak ve İzmir Selçuk'ta tamamlanacak.

İşte yarışın etapları:
1.Etap İstanbul-İstanbul
2.Etap Kapadokya-Kapadokya
3.Etap Aksaray-Konya
4.Etap Seydişehir-Alanya
5.Etap Alanya-Kemer
6.Etap Kumluca-Elmalı (Göğübelli)
7.Etap Fethiye-Marmaris
8.Etap Marmaris-Selçuk (İzmir)

Erdoğan'a konuşması sonrası Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç tarafından madalya takdim edildi ve hatıra fotoğrafı çektirildi. Cumhurbaşkanı, üzerinde "Recep Tayyip Erdoğan" yazan özel tasarım bisikletle gazetecilere poz verdi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
"Spor insanlığın ortak dilidir"
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN