Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'de in tanıtımı için kollar sıvandı

'de ilk kez kurulan Federasyonu, sporu 'de yaygınlaştırmak için çalışmalarına başladı

Giriş Tarihi: 7.6.2016 12:46
Türkiye'de curlingin tanıtımı için kollar sıvandı

'de ilk kez kurulan Curling Federasyonu Başkanı Kenan Şebin, in yaklaşık 10 yıl içerisinde 'nin en tanınır sporlarından birisi olacağını kaydetti.

Şebin, AA muhabirine yaptığı açıklamada, Türkiye Curling Federasyonu olarak ilk kez kurulduktan sonra yönetim kurulu toplantılarını yaptıklarını söyledi.

İlk toplantıda önemli kararlar aldıklarını ve 'de yeni olan curlingi ülke geneline yayma amacıyla önemli projelere imza atacaklarını belirten Şebin, "Bu projeler arasında okullar ligini oluşturma ve kulüp sayısını nitelikli bir şekilde artırma ve tesisleşme yatırımlarımız var." dedi.

Şebin, devlet büyüklerinin tesis yatırımı noktasında her türlü desteği sağladıklarını dile getirdi.

Özellikle 2018'e kadar 8 veya 10 ile büyük ölçekli curling tesisleri yapma hedeflerinin olduğunu ifade eden Şebin, şöyle konuştu:

"Curlingin tanıtımı noktasında bazı projeler de geliştireceğiz. Tanıtımda pilot bölgeler seçeceğiz. Buralarda milli eğitim müdürlükleri, belediyeler ve üniversiteler ile iş birliğine gideceğiz. Antrenör yetiştirme noktasında üniversitelerden faydalanacağız. Çünkü hemen hemen her ilimizde spor bilimleri fakülteleri var. Bu fakültelere curling ile ilgili seçmeli derslerin konulması lazım. Bunlarla birlikte 5-10 yıl içerisinde curlingin Türkiye'de en tanınır sporları arasına gireceğine inanıyorum."

Şebin, Curling sporunun daha önce Türkiye Buz Pateni Federasyonu altında faaliyetlerini yürüttüğünü anımsattı.

Federasyonlarını kurduktan sonra 18 takımın birinci ve 14 takımın da ikinci ligde yer aldığı bilgisini veren Şebin, şöyle devam etti:

"Genelde Erzurum, Kocaeli, İstanbul ve Ankara'dan kulüplerimiz oluşmakta. Bu, 78 milyonluk bir ülke için çok küçük kalmaktadır. İlk etapta Bursa, İzmir, İstanbul, Kocaeli ve Ankara, Gaziantep, Antalya ve Trabzon illerinde curling tesisi yapma planlarımız mevcut."

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Türkiye'de curlingin tanıtımı için kollar sıvandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN