Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Efsane

Rio’da kariyerinin 19’uncu olimpiyat ını kazanan Michael Phelps artık 31 yaşında ama bizi hala şaşırtmaya devam ediyor. Fakat çok önemli bir farkla...

Efsane
Önce 5 yumurtalı bir omlet, yanında iki fincan kahve... Üzerine üç adet porsiyonu bol, mayonezli peynirli sandviç, vs.. Dünya şaşkına dönmüştü Michael Phelps'in kahvaltısını öğrenince. Phelps'in 2008'i kasıp kavurduğu, topladığı tam 8 yla akıllara durgunluk verdiği olimpiyatın ardından 'Baltimore Kurşunu'nun neden ideal bir sporcu hayatından uzaklaştığını, neden alemlerde yakalandığını anlayabilmeniz için bu kahvaltıya dikkatli bakmak gerek... Keyif verici maddeyle görüntülenip 3 ay milli takımdan men cezası aldığında, "Ne oldu bu çocuğa..." demek işin kolayıydı. Her gün bir makineymiş gibi, bir robotmuş gibi yaşayan, bir çocuğun tarihin zirvesine çıktığını düşünün. Vitesi boşa alması belki de Phelps'in makine değil insan olduğunun göstergesiydi. Londra 2012'ye de bir insan olarak geldi. "Aslında ben piste inip koşmak istediğimi söyledim ama izin vermediler. Artık yeni şeyler deneyeceğim ve asla 8 dalda altına oynamayacağım" dediği Londra'dan bile 5 altın, 2 gümüşlük setle Baltimore'a dönecekti Phelps.

MAKİNE DEĞİL BABA
Londra sonrası emekliliğini açıklasa da herkes Rio'ya doğru bir şeylerin değişeceğine emindi. Ve Nisan 2014'te açıkladı dönüş kararını. Ne var ki Phelps, artık hayatının en ufak kırıntısını dahi havuza ayıran, özel yetiştirilmiş bir süper kahramandan çok daha farklı bir görüntüyle Brezilya'da boy gösteriyor. 31 yaşındaki Michael artık bir baba... Eşi Nicole ve 2 aylık oğulları Boomer'la birlikte havuza geliyorlar. 4X100 zaferi ve 19. altın madalyası artık bizler için sıradan olabilir ancak onun için çok anlamlı... Michael, "Bu benim için büyük bir mücadele. İyi uyuyor mu, nefes alıyor mu, yeterince yemek yedi mi? Kafamda artık bunlar var" diyor. Bu haliyle rekorlar kırmasa da, bizi dumura uğratmasa da onun için hayat çok daha anlamlı ve 8 altınlı Pekin yerine oğlunun boynuna taktığı bu madalya onun için daha değerli.

TEK BAŞINA BİR ÜLKE
Phelps'in 19 altın madalya kazandığı son 4 olimpiyatta birçok ülke bu rakama ulaşamadı. 2008 Pekin ile birlikte sprint yarışlarını domine eden Jamaika'nın yanı sıra Hollanda ve Küba gibi köklü ülkeler toplam madalya sayısında Phelps'i geçmeyi başaramadılar. Türkiye ise bu süreçte 6 altın, 9 gümüş ve 8 bronz madalya aldı.

OLİMPİYATTA PHELPS
2004 ATİNA OLİMPİYATLARI
ALTIN 6
BRONZ 2
2008 PEKİN OLİMPİYATLARI
ALTIN 8
2012 LONDRA
ALTIN 4
GÜMÜŞ 1
2016 RİO
ALTIN 1
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Efsane
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN