Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Tarihe yolculuk başlıyor

Türk dünyasının geleneksel sporlarının sergileneceği Etnospor Kültür Festivali bugün başlıyor... Oyunlara ’nin 7 bölgesinin dışında Türki Cumhuriyetler’den de toplam 472 sporcu katılacak

Giriş Tarihi: 26.8.2016
Tarihe yolculuk başlıyor

Dünya Etnospor Konfederasyonu tarafından düzenlenen Etnospor Kültür Festivali 26 Ağustos Cuma günü başlıyor. Mangala, kökbörü, kuşak güreşi, aba güreşi, atlı cirit, aşık oyunu gibi Türk coğrafyasının geleneksel oyunlarının oynanacağı festival üç gün boyunca sürecek. 'nin 7 bölgesinin yanısıra Türki Cumhuriyetler'den de toplam 472 sporcunun katılacağı festivalde bu sene Kırkpınar'da finalde güreşen Mehmet Yeşil Yeşil, başpehlivanlardan İsmail Balaban ve Mustafa Okulu da yer alacak.

BUYRUN OBA MEYDANINA
Büyük bir özenle hazırlanan oba meydanında 20 farklı atölye çalışmaları uygulamalı bir şekilde yer alacak. Obada 45 geleneksel kıl çadırlar içerisinde Diriliş Ertuğrul ekibinin çadırı da olacak. Ayrıca Dervişler çadırı, 7 bölgemizin yöresel çadırları ve Türki cumhuriyetlerin çadırları kendi yöresel ve kültürel öğeleri ile kuruldular
Bugün 15.30'da başlayacak olan atlı cirit oyunlarında Erzurum ve Erzincan'dan gelen 60 sporcu yarışacak. Kırgızistan'dan da 20 kişilik atlı akrobasi takımı geldi.

OYUNLARI TANIYALIM

MANGALA
Zeka ve strateji oyunu...İki oyuncu tarafından 48 taş ile oynanır ve en az 25 taş toplayan oyuncu kazanan olur.

KÖKBÖRÜ
Anadolu'da ödül kapmaca olarak da biliniyor. Amacı şikar adı verilen oğlağı ve pöstekiyi kaparak, belirlenen oyun alanı içinde rakibinden kaçırmaktır.

KUŞAK GÜREŞİ
Güreşçiler bele sarılan iki metre uzunluğundaki özel dokuma kuşaklardan tutarak, rakibin iki omzunu yere getirmek, şalka düşmesi için mücadele eder

ABA GÜREŞİ
Güreşçiler sırtlarına aba giyerek ve bellerine kuşak bağlayarak mücadele eder.

ATLI CİRİT
At üzerinde süngü ve mızrağın düşmana daha iyi savrulması amacıyla ortaya çıkmış, zaman içinde kurallı bir oyun haline gelmiştir.

ATLI OKÇULUK
Amaç 200 metrekarelik parkurda dörtnala giden bir atın üzerinden hedeflere ok atarak puan toplamaktır.

AŞIK OYUNU
Koyun ve keçilerin arka bacaklarında bulunan 4 yüzlü kemikle oynanır.

ŞALVAR GÜREŞİ
Güreşçiler ayakları çıplak olarak şalvar giyerler. Kısa şalvar güreşinde tüm teknikler ayakta yapılır. Rakip alta düştüğünde ise tek bir hamle şansı verilir.

MAS GÜREŞİ
Yarışmacılar en az 4-5 metre boyutlarında, 60 cm yüksekliğinde sabit, düz ve kaygan olmayan bir platformda yarışırlar. Bu platform üzerinde yüz yüze oturan oyuncular ayaklarını karaçam ağacından yapılan, yere dik duran ve her iki ucundan yere sabitlenmiş bir tahtaya dayarlar.

YAYA OKÇULUĞU
Ok ile hedefi vurma sporudur.

YAĞLI GÜREŞ
Güreşçilerin vücutlarının yağlanması nedeniyle birbirlerini tutmaları zorlaştığından, büyük güç ve ustalık gerektiren bir spordur.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Tarihe yolculuk başlıyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN