Forma renkleri farklı ama hepsinde Ay-Yıldız var

Forma renkleri farklı ama hepsinde Ay-Yıldız var

SABAH’a konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Akif Çağatay Kılıç, bu akşamki derbiyle ilgili mesaj verdi:

Süper Lig'de bugün Beşiktaş ile Galatasaray arasında oynanacak sezonun ilk derbisinde maç heyecanı kadar öne çıkan bir başka konu da tribünde deplasman yasağının kalkması. Tüm gözlerin futbolcuların yanı sıra taraftarlarda olacağı karşılaşma bir anlamda sınav niteliği taşıyacak. Bugünkü mücadelenin çok önemli olduğunu vurgulayan Gençlik ve Spor Bakanı Çağatay Kılıç da yasağın kaldırılmasının bir sürecin parçası olduğunu belirtti. SABAH'a özel röportaj veren Bakan Kılıç, bu akşamki derbiden, olimpiyatların ardından yaptıkları kapsamlı değerlendirmeye kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu. Tribün yasağının kaldırılmasının 15 Temmuz'da başarısız olan hain darbe girişiminin ardından yakalanan beraberlik ortamının bir parçası olduğuna dikkat çeken Bakan Kılıç, şu ifadeleri kullandı:

7 AĞUSTOS MİLAT OLDU
¦ Sporun amacı, birlik-beraberlik, farklı renkler altında centilmence ve dostça mücadele. Sporun birleştirici gücünü ön plana çıkarmaya çalışıyoruz. Bir dönem özellikle İstanbul'da ve bazı illerde yaşanan tribün olayları nedeni ile sert önlemler alındı. Fakat 15 Temmuz darbe girişiminden sonra yaşanan süreçte 7 Ağustos'ta Cumhurbaşkanımızın önderliğinde iktidarı, muhalefetiyle tüm Türkiye, Yenikapı'da bir araya geldi. Deplasmanda misafir seyirciye dö nük önlemin, 7 Ağustos birlikteliğinden sonra kaldırılması gündeme geldi. Federasyon ve kulüpler de buna destek verdi.

GERÇEK TARAFTAR KATKI SAĞLAR
¦ İnşallah ilk uygulama Beşiktaş- Galatasaray derbisinde yapılacak. Ümit ediyorum, geleceğe doğru bir ivme getirir. İyi sınav verileceğine inanıyorum. Kulüpler de istekli. Gerçek taraftarın da katkı sağlayacağını, holiganlara müsamaha göstermeyeceklerini düşünüyorum. Tabii ki farklı renklere gönül verenler takımlarını destekleyecekler. Bu doğal ama sonuçta bu takımlarımızın farklı forma renklerinin üzerinde ay-yıldız var. ¦ Emniyet güçlerimiz tedbirlerini alıyorlar. İnşallah kullanmaya ihtiyaç olmaz. Devam etmesi, geliştirilmesi gereken önemli bir karardır. Şunun bilinmesi gerekiyor. 15 Temmuz gecesi farklı renklerde değil, hepimiz Türk bayrağının altında bu milletin geleceği için bir araya geldik. Darbecilere, teröristlere, FETÖ'ye karşı birleştik. İnşallah bu kararın iyi yansıması olur. Biz de kulüp başkanları ile maçta olacağız.

CUMHURBAŞKANIMIZ DA ÖNERDİ
¦ Cumhurbaşkanımızın ve başbakanımızın da bu yönde düşünceleri oldu. Yani, "Bunu artık normale döndürelim" şeklinde telkinleri ve destekleri oldu. Hakikaten farklı bir sürece girdik. Bunu da fırsat olarak geleceğe taşıyacağız.

YASMANİ ESCOBAR 'EMRİNİZDEYİM' DEDİ
¦ Olimpiyatlarda yol kat edebilmek için antrenör çok önemli. Bizim ciddi antrenör eksiğimiz var. Bununla ilgili çalışıyoruz. Uluslararası anlamda ciddi başarılar elde etmiş kişilerle görüşüyoruz. Kendini ispatlamış kişilerin Türkiye'de antrenör yetiştirmesini istiyoruz. Hocaların hocası olacak. Bu anlamda 'de de potansiyeli olan arkadaşlarımız var. ¦ Yasmani Escobar, Rio Olimpiyatları'nda 400 metre engellide bronz madalya aldı. Yaptığı açıklama neydi? "Bu, 'nin madalyası." Türk bayrağıyla turladı. Peki biz ne konuştuk onunla? Dedik ki, "Seninle beraber yapacağımız çok iş var. Yeteneklerimizi tarayacak programların içerisinde olacaksın." O da "Emrinizdeyim" dedi.

KABİLİYETLER ORTA YA ÇIKACAK
¦ 2020 Olimpiyat adaylık sürecinde çok tecrübe edindik. Uluslararası spor camiasındaki lobi gücümüzün ve ilişkilerimizin daha farklı bir noktaya taşınması gerekiyor. Bununla ilgili çalışmalar da yapıyoruz. ¦ Rio'da ilk kez bazı branşlarda kota aldık, en geniş branş katılımını sağladık ve 8 madalya ile döndük. Beklediğimizin altında kaldığımız branşlar da oldu. Bazı dallarda gerekli incelemeler yapılıyor. Bunların sonuçları da olacak. ¦ Olimpiyat Hazırlık Merkezleri noktasında bir çalışma sürdürüyoruz. ABD'de, Avrupa'da, Rusya'da, Japonya'da benzerleri var. Şu anda iki merkez yapmayı hedefliyoruz. Biri İstanbul yakınlarında olacak. ¦ Öğrenciler 5. sınıfta sportif kabiliyetleri noktasında taramadan geçecek. Kabiliyetler ortaya çıkarılacak.

DOPİNGLE MÜCADELEDE ÖRNEK ÜLKEYİZ
¦ Rio Olimpiyatları geçti, artık bazı şeyleri rahat konuşalım. 2012'de çok ciddi bir travma ve bunun devamında artçı şoklarını yaşadık. 2016'ya hazırlanırken ise "dopinge sıfır tolerans" dedik ve Dünya Dopingle Mücadele Ajansı'nın (WADA) örnek gösterdiği ülkelerden birisi olmayı başardık.

AMATÖRE VERGİ TEŞVİKİ
Kulüpler ile ortak çalışma yaptıklarını söyleyen Kılıç, "Onların amatörlere harcamış oldukları maddi kaynaklarla ilgili vergi teşviki konusunda ciddi mesafe aldık. Özellikle büyük kulüplerimizden farklı şeyler de isteyeceğiz" dedi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Forma renkleri farklı ama hepsinde Ay-Yıldız var
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN