Dünden bugüne maratonun kilometre taşları

Giriş Tarihi: 11.11.2018
Dünden bugüne maratonun kilometre taşları
1979
Tercüman Gazetesi tarafından 1973'te gündeme getirilen Asya'dan Avrupa'ya koşma fikri, 1979 yılında bir grup Alman turistin girişimiyle 1 Nisan günü gerçekleşebildi. İstanbul halkı o sıralarda yeni hizmete açılmış olan Boğaziçi Köprüsü'nde yolun yarısının kapatılarak insanların köprüde koştuğunu görünce bunun 1 Nisan şakası olduğunu zannetmişlerdi. 1982
Asya-Avrupa Koşusu 1982'den sonra yeni bir hüviyet kazandı. "Kıtalararası Avrasya Maratonu" olarak yeniden isimlendirilen koşu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin katkıları ile devam etti.

1994
Maraton, 1994 yılında Büyükşehir Belediye başkanlığı görevini üstlenen Recep Tayyip Erdoğan'ın döneminde, etkisini arttırdı. Bu yıllarda maratonun sportif yönünü güçlendirme hedefi doğrultusunda ilk defa dünya çapındaki yıldız atletler maratona davet edildi. Halkın katılımını arttırmak için geniş tanıtım ve bilgilendirme kampanyası yürütülerek amacına ulaştırıldı.

1999
Türkiye'yi derinden sarsan 17 Ağustos depremi nedeniyle maratonun koşulup koşulmayacağı tartışılır hale geldi. Köprü üzerindeki riske karşılık ise katılımcı sayısı 75 bin kişiyle sınırlandırıldı. Elde edilen gelirler depremzedelere bağışlandı. Bu karar, bir spor şöleninin, toplumdaki yardımlaşma duygusunu ortaya çıkarması nedeniyle diğer ülkeler tarafından örnek alındı.

2000
Koşu; TRT, NTV, CNN Türk gibi yerli televizyon kanallarının yanı sıra bütün dünyaca izlenen Eurosport kanalı vasıtasıyla naklen yayınlandı. Reuters, Washington Post, AP gibi medya kuruluşlarıyla birlikte 150 yerli ve yabancı gazetecinin koşuyu takip etmesi dikkat çekiciydi.

2003
Türkiye Cumhuriyeti, 80. kuruluş yıldönümünü kutlarken, maraton da 25. yaşına girdi. Bu iki tarihin birbirine denk düşmesi nedeniyle organizasyon büyük bir coşku ile kutlandı. İnönü Stadı'nda gerçekleştirilen gösterilerde Cumhuriyet olgusu sık sık vurgulandı.

2005
Maraton barış içinde bir dünyaya adandı. Çeşitli ülkelerden çocuklar, Boğaziçi Köprüsü üzerinde barış güvercinleri uçurdular. Ayrıca bu yıldan itibaren maraton için yurt dışı iletişim merkezleri açıldı.

2006
Arttırılan ödül miktarları ve atletlerin derecelerini anında ölçen elektronik zamanlama çipi sayesinde maraton ciddi bir ivme kazandı. Maraton bu yıldan itibaren uluslararası takvimde saygın bir yeri olan, elit atletler ve yüz bini aşkın sporseverin katıldığı bir organizasyon kimliğini kazandı.

2007
"Sağlıklı Çevre, Sağlıklı Nesiller, Yaşanabilir Bir Kent" sloganıyla koşulan, İstanbul halkının spor yapma bilincini geliştirmeyi amaçlayan maraton, İnönü Stadyumu'nda tamamlandı.

2008
Maraton, Silver Label nişanına sahip dünyadaki 21 maraton arasındaki yerini alarak "Gümüş Kategori"ye yükseldi. Kot farkının giderilmesi ve parkura tarihi özellik kazandırılması amacıyla finiş noktası Beşiktaş'tan Sultanahmet'e alındı.

2009
Maraton için kayıtlar internet üzerinden online olarak gerçekleştirilmeye başlandı ve ilk yılında kayıt rekoru kırıldı. Çipli koşulara 5 kıta, 71 ülkeden 7,630 kişi kayıt yaptırdı. 8 kilometrelik Halk Koşusu katılımcıların derecelerinin ölçülebilmesi için "Çipli" olarak da koşulmaya başlandı.

2010
Yoğun çalışmalar sonucunda çipli koşulara 5 kıta, 85 ülkeden 8,380 kişi kayıt yaptırarak maratonun katılım rekoru bir kez daha kırıldı. Ayrıca her yıl on binlerce kişinin katıldığı Halk Koşusu'na 2010 yılında yaklaşık 170 bin kişi katıldı.

2011
Altın Kategori için geçiş çalışmaları yapılmaya başlandı. IAAF'ın belirlemiş olduğu tüm kriterlerin yerine getirilmesi ile 2012 yılı Kıtalararası İstanbul Avrasya Maratonu Altın Kategori'ye kabul edilerek Dünya'nın en iyi 17, Avrupa'nın en iyi 7 Maratonu'ndan biri olma unvanını elde etti.

2012
Vodafone'un isim sponsoru olmasıyla yarışın adı Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu oldu. IAAF tarafından Altın Kategori'ye kabul edilmiş olan Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu ilk kez Altın Kategori'de düzenlendi.

2013
Vodafone İstanbul Avrasya Maratonu ismi Vodafone İstanbul Maratonu olarak değiştirildi. 2. kez IAAF tarafından Altın Kategori'ye kabul edilerek Dünya'nın en iyi 24, Avrupa'nın en iyi 11 maratonu arasında yer aldı. 8 Km koşusu 10 Km olarak değiştirildi.

2014
Vodafone İstanbul Maratonu 3. kez IAAF tarafından Altın Kategori'ye kabul edilerek Dünya'nın en iyi 22, Avrupa'nın en iyi 11 Maratonu arasında yer aldı. 6 kıta, 119 ülkeden 25.000 katılımcı ile 6. yılda da ülke ve kayıtlı katılımcı sayısı rekoru kırıldı.

2015
3. kez IAAF tarafından Altın Kategori'ye kabul edilmesi sebebi ile Vodafone İstanbul Maratonu'na 2017 yılına kadar Altın Maraton unvanı verildi. AIMS tarafından Yeşil Maraton unvanına layık görüldü. İstanbul Maratonu Hatıra Ormanı kuruldu. Bir kez daha kayıtlı sporcu rekoru kırılarak 27.000 katılımcı yarışa kayıt oldu.

2016
Halk Koşusu'nun adı Kahramanlar Koşusu olarak değişti ve yarış "15 Temmuz Şehitleri İçin Koşuyoruz" sloganı ile koşuldu. 42K, 15K ve 10K kategorilerinde Pacer Atletler koşucuları en iyi derecelerine taşıdı. 42K finiş noktasında Eşya Çadırı uygulaması hayata geçirildi. 2017
1979 yılından bugüne kesintisiz olarak düzenlenen maraton, bu kez "Çocuklar İçin Koş" temasıyla gerçekleştirildi.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Dünden bugüne maratonun kilometre taşları
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN