Türkiye'nin en iyi haber sitesi

nasıl yapılır? MSB Yedek astsubay başvuru şartları koşulları nedir?

, silahaltına alınacak ve yedek astsubay başvurularını almaya devam ediyor. Askerlik sistemindeki değişiklikten yararlanmak isteyen adaylar yedek astsubaylık başvurusunun nasıl yapıldığını araştırmaya başladı. Adaylar, üzerinden veya askerlik şubesinden , yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini gerçekleştirebilecek. Peki MSB ile nasıl yapılır, başvuru şartları nelerdir?

Giriş Tarihi: 21.8.2019 09:28 Güncelleme Tarihi: 21.8.2019 09:28
Yedek astsubaylık başvurusu nasıl yapılır? MSB Yedek astsubay başvuru şartları koşulları nedir?

Yedek astsubay başvurusunda bugün sona eriyor. Başvuruda bulunacak adaylar e devlet üzerinden yedek astsubaylık başvurusu nasıl yapılır sorusuna yanıt arıyor. Kasım 2019 sınıflandırma döneminde silahaltına alınacak yedek subay ve yedek astsubay aday adayları ile erbaş/erlere ait başvurular MSB Askeralma Genel Müdürlüğü tarafından açıklandı. Peki Yedek astsubay başvuru şartları nelerdir?

YEDEK ASTSUBAYLIK BAŞVURUSU NASIL YAPILIR? BAŞVURU ŞARTLARI NELER?

Bedelli askerliğin kalıcı hale geldiği uygulama kapsamında yükümlüler ilk olarak e-devlet kanalıyla veya askerlik şubesine müracaat ederek yoklama işlemlerini tamamladıktan sonra bedelli uygulamasından yararlanmak isteyip istemediklerine karar veriyor.

Bedelli askerlikten faydalanmak isteyenler, ödemelerini yapmalarının ardından celp tercihlerini belirliyor.

Kurada çıkmamaları durumunda erteleme hakkı olan yükümlüler, askerliklerini erteleyebiliyor ya da eğitim durumlarına göre yedek subay, yedek astsubay veya er/erbaş olarak vatani görevlerini yerine getirebiliyor.

Bedelli askerlikten yararlanmak istemeyen yükümlülere ise çeşitli seçenekler sunuluyor. Lisans ve üstü mezunlara yedek subaylık şansı tanınırken meslek yüksek okulu mezunlarına ise yedek astsubaylık hakkı veriliyor. Lisans ve üstü mezunlar da yedek astsubaylık uygulamasından faydalanabiliyor.

Yedek subay ve yedek astsubaylar askerlik görevlerini 12 ay olarak yerine getiriyor.

E DEVLET GİRİŞ İÇİN TIKLAYINIZ

YEDEK ASTSUBAYLIK TERCİHLERİ NE ZAMAN?

2019'da sevke tabi olup yoklaması bulunanlar ise 16 Temmuz-31 Ağustos 2019 tarihleri arasında e-devlet üzerinden veya askerlik şubesinden bedelli askerlik, yedek subay, yedek astsubay ve erbaş/er tercihlerini yapacak.

İki veya üç yıllık meslek yüksek okulu mezunu yoklama kaçaklarından yedek astsubay olmak isteyenlerden seçilmeyen yükümlüler, askerlik hizmetini erbaş/er olarak yerine getirecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Yedek astsubaylık başvurusu nasıl yapılır? MSB Yedek astsubay başvuru şartları koşulları nedir?
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN