Türkiye'nin en iyi haber sitesi

davasında gelişmesi: 78 kişiyi 20 milyon TL dolandırmış

Para kazanma vaadi ile toplamda 78 kişiyi yaklaşık 20 milyon lira dolandıran ‘ponzi’ lakaplı Arzu Mertgil ile ilgili olarak bir bilirkişi raporu hazırlandı. Yaşanan bu gelişmesine göre ev hapsi şartıyla tahliye edilen Arzu Mertgil (38) ile 8 tutuksuz sanığın yargılanması devam ediyor. Bu dolandırıcılık vakasının ardından mağdur olan vatandaşlar, konuya ilişkin son dakika gelişmelerini yakından takip ediyor.

Giriş Tarihi: 9.11.2019 15:17 Güncelleme Tarihi: 9.11.2019 16:22
Ponzi Arzu davasında son dakika gelişmesi: 78 kişiyi 20 milyon TL dolandırmış

Ponzi lakaplı Arzu Mertgil ile ilgili görülen davada her geçen gün daha fazla mağdurun adı geçiyor. Bilirkişi tarafından konuya ilişkin hazırlanan raporda, Arzu Mertgil'in birebir yaptığı görüşmelerin ardından çok sayıda insanı mağdur ettiği ortaya çıktı. Mertgil, birebir görüşmelerde sistemin avantajını anlattığı, sistemde Bursa'daki tanınan şirketlerin yer aldığı ve paranın bunlar tarafından değerlendirildiği ifade edildi.

YÜZDE 10 KAR VAADİ

Bin 170 yıla kadar hapis cezası talep edilen 'Ponzi' lakaplı Arzu Mertgil'in davasında her geçen gün mağdur sayısı artıyor. Rapora göre Ponzi Arzu'nun bire bir görüşmeler yaparak sisteme giren paraya aylık yüzde 10 kâr vaat ettiği bilirkişi raporunda yer aldı. Raporda, Mertgil'in birebir görüşmelerde sistemin avantajını anlattığı, sistemde Bursa'daki tanınan şirketlerin yer aldığı ve paranın bunlar tarafından değerlendirildiği ifade edildi. Mağdurların bu duruma inandığına yer verilen rapora göre, "Her müştekinin T.C. kimlik numarasını alıp kredi puanını sorgulattığı, yönlendirdiği bankalardan kredi çektirdiği, çekilen paraları da elden aldığı belirlenmiştir. Nakit para yanında mağdurların gayrimenkul tapuları üzerine ipotek karşılığı kredi çektirdiği, güven telkin etmek için sisteme yüksek miktarda para veren mağdurlara İzmir ve Yalova gibi yerlerdeki bazı gayrimenkullerin tapusunu devrettiği, ancak söz konusu gayrimenkullerin değerinin mağdura söylenenin çok altında olduğu görülmüştür" denildi.

DOLANDIRDIĞI PARA DUDAK UÇUKLATIYOR

Özellikle 2016 yılının Haziran ayından itibaren sisteme katılanlara para ödenmemeye başladığının vurgulandığı raporda, bu süreçten sonra mağdurları oyalamak için 'Darbe girişiminden sonra sistemde bulunan iş adamlarının FETÖ'cü oldukları iddiasıyla gözaltına alındıkları, hesaplarına bloke konulduğu, ancak bu kişilerin masum oldukları ortaya çıkınca ödemelerin tekrar düzene gireceği belirtilerek, bir süre daha mağdurları oyaladığı anlaşılmıştır' açıklaması yapıldı. Bazı mağdurlar farklı bankalardan kredi çekerken, mağdurlardan 3 bin ila 1 milyon 600 bin lira arasında değişen miktarlarda para alındığı ortaya çıktı.

Raporda, mağdurlardan bazılarına çeşitli firmalardan 173 bin ila ile 110 bin lira arasında maaş aldıklarına dair bordrolar verildiği ve bu sayede onlara bankalardan yüksek miktarlarda krediler çektirildiği bilgisi de yer aldı. Sanığın 'Ponzi' sistemiyle mağdurları toplam 19 milyon 402 bin 356 lira dolandırdığı, raporun sonuç kısmında yer aldı.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Ponzi Arzu davasında son dakika gelişmesi: 78 kişiyi 20 milyon TL dolandırmış
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN