Türkiye'nin en iyi haber sitesi
AKUT

Doğal afetlerde veya mağara, dağ gibi ulaşılması zor olabilecek yerlerde kaybolanların aranması ve bu koşullarda kaza geçirenlerin kurtarılması için etkinlik gösteren bir dernektir.

Giriş Tarihi: 06.05.2013 17:18 Güncelleme Tarihi: 26.01.2018 10:25
Arama Kurtarma Derneği, tamamen gönüllü olarak, başı dertte olan kişilere en kısa sürede ulaşıp, yardım için gereken uygun koşulları yaratıp, doğru arama ve kurtarma çalışması yaparak, kazazedelere temel ilkyardım desteğini sağladıktan sonra emniyetli şekilde nakillerini sağlamayı amaçlar. Yaşanan olaylarda can kaybını en aza indirmek ve arama kurtarma konularında toplumu bilgilendirmeyi hedef alır.

TARİHÇE

Türkiye'nin arama kurtarma konusunda gönüllü ilk sivil toplum örgütü olan AKUT, 1996 yılında kuruldu.

Türkiye'de, özellikle dağcılık sporunda kaza geçiren veya kaybolanların arama ve kurtarılmaları konusunda uzmanlaşmış bir kurumun bulunmamasından kaynaklanan boşluğun doldurulması, derneğin kuruluş amacıdır. 1994 yılında yaşanan bir dağ kazasının ardından, Ali Nasuh Mahruki'nin önemli çabaları ile bir araya gelen gönüllü dağcıların oluşturduğu bu topluluk, ilk kez 1995 yılı Aralık ayında Uludağ, Keşiştepe'de yapılan bir arama kurtarma operasyonunda AKUT adını kullanmış ve yoğun sis, dondurucu soğuk ve kar yağışına rağmen mahsur kalan kişiler kurtarılmıştır.

AKUT, 1997 yılından itibaren kuruluş amacının yanında diğer doğal afetlerde de arama kurtarma çalışmalarına katılmaya başlamıştır. 15 Ocak 1999 tarihinde, Bakanlar Kurulu tarafından "kamu yararına çalışan dernek" statüsü verildi.

Türkiye'nin tam anlamıyla AKUT ile tanışması, 1999 Gölcük Depremi sonrasında olmuştur.
SON DAKİKA