Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Burger King'teki skandal Türk müdürü yedi

Almanya'da Burger King restoranları işleten holdingin müdürü Ergün Yıldız, ortaya çıkan hijyen skandalının sorumlusu olarak gösterilince görevini bıraktı.

Giriş Tarihi: 7.5.2014 15:06
Yazar Günter Wallraf'ın ekibi, dünyanın en büyük hazır gıda zincirlerinden biri olan Burger King'in Almanya'daki bazı restoranlarında kötü temizlik ve ağır çalışma koşulları skandalını ortaya çıkardı.Ekip, restoranlara işçi olarak girip, koşulları inceledi. Alınan ve analiz ettirilen yiyeceklerde bakteriye rastlandı. Kullanım tarihi geçmiş malzemelerin etiketlerinin değiştirildigi tespit edildi.Haber Alman RTL televizyonunda yayınlanınca Münih'teki 6 restoran geçici süre kapatıldı.Hijyen koşulları düzeltildikten sonra yeniden açıldı.Burger King Ortaklıgı Müdürü Andreas Bork yaptığı yazılı açıklamada, müşterilerinden özür diledi. Bork, "Müşterilerimizi hayal kırıklıgına uğrattıgımız için çok üzgünüz. Onların güvenini yeniden kazanmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız" dedi. Skandaldan, franchise sistemiyle ülkede 93 Burger King restoranını işleten Yi-Ko Holding'in Türk Müdürü Ergün Yıldız sorumlu tutuldu. Yıldız görevinden istifa etti. Merkezi Münih'te bulunan Burger King Ortaklığı, Yıldız'ın yerine franchise işletmelerden sorumlu olarak Nicola Gottschalk'ı atadı.


EN ALTTAKİLER'DE ANLATTI

1983'ten itibaren Wallraff iki yıl boyunca Türk işçisi kılığında "Ali Levent Sinirlioğlu" takma adı altında, McDonald's ve Thyssen'in de içinde bulunduğu çeşitli işyerlerinde ve fabrikalarda çalıştı. Ayrıca ilaç geliştirme laboratuarında, klinik araştırmada üzerinde ilaç denenen insanların arasında da yer aldı. En Alttakiler isimli kitabında, bu araştırmasında yaşadığı çok kötü olayları, yabancı işçilere karşı kötü davranışları, firmaların vergi kaçırma hilelerini ve iş güvenliği ihlallerini çok detaylı bir biçimde, diğer yardımcı yazarlarla birlikte yazdı.


VAPIANO'NUN TÜRKİYE DİSTRİBÜTÖRÜ

Almanya'da ortak olduğu Rus İşadamı Alexander Kolobov ile Yi-Ko adlı şirket kuran ve 93 Burger King şubesine sahip olan işadamı Ergün Yıldız, Türkiye'de de Vapiano adlı restoran zincirlerinin distribütörlüğünü yürütüyor. İlk şubesini Bursa'da açan Vapiano daha sonra İstanbul'da şube sayısını artırmaya başlamıştı. Öte yandan Yıldız, Almanya'da Burger King'ler aracılığı ile 2014'te yıllık 200 milyon euro kar elde etmeyi hedefliyordu. Ergün, Yi-Ko aracılığı ile 3500 kişiyi istihdam ediyor.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Burger King'teki skandal Türk müdürü yedi
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN