Bakan Çelik tarafından açıklandı

Giriş Tarihi: 30.12.2014 14:08 Güncelleme Tarihi: 30.12.2014 15:31
Asgari ücret Bakan Çelik tarafından açıklandı

, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı tarafından açıklandı. İşte yeni asgari ücret rakamları.

Yunus Emre Arvas / Sabah.com.tr

Çalışma Bakanı , zammı ne kadar olduğuna ilişkin açıklama yaptı. Çalışma Bakanı Faruk Çelik Asgari Ücret Komisyonu ile yapılan 4 toplantının ardından bugün en son anlaşılan Asgari Ücret rakamlarını açıkladı. Asgari ücretin 8 Avrupa Birliği ülkesinden fazla olduğunu kaydeden Bakan Çelik yaptığı açıklamada şöyle konuştu;

ALMANYA ASGARİ ÜCRETE GEÇİYOR - TIKLAYIN

İŞTE O AÇIKLAMA - VİDEO İZLEMEK İÇİN TIKLAYIN

Şuan 4 çocuklu asgari ücret alan birinden vergi alınmamaktadır. Bunu kanun tasarısı ile 3 çocuklu aileden gelir vergisi alınmayacaktır. Asgari Ücret Tespit Komisyonu 4 toplantının ardından çalışmalarını tamamlamıştır. Buna göre bekar bir işçi için aylık brüt aylık asgari ücret 1202 TL'ye, ikinci 6 ay için 1274 TL'ye yükseltilmiştir. Net asgari ücret bekar biri için 2015'in ilk 6 ayı için 949, ikinci 6 ay için ise bin TL'ye yükseltilmiştir. Yani ilk 6 ay için yüzde 6, ikinci altı ay için yüzde 6 olarak arttırılmıştır. Ortalama artış yüzde 12,30 olarak gerçekleşmiştir. Taraflar olarak uzlaştığımız uzlaşamadığımız konular var.

TÜİK AYLIK GEÇİM ÜCRETİNİ AÇIKLADI - TIKLAYIN

TÜRK-İŞ'TEN TEPKİ

Bakan Çelik'ten sonra sözü alan Türk-İş Başkanı Ergün Atalay yaptığı açıklamada rakamlara tepki gösterdi ve şöyle konuştu :5 Milyondan fazla vatandaşımızın beklediği rakamları bugün komisyonumuz açıklamış bulunuyor. Hükümetimizin açıkladığı rakamlar bizim tespit ettiğimiz rakamlarla uyuşmamaktadır. Bu bakımdan anayasada yer alan yaşam koşulları dikkate alındığında bu ücreti yetersiz görüyoruz. O bakımdan Türk-İş olarak bu rakama da muhalefet ettiğimizi belirtmek istiyoruz.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu bugün 4. kez biraraya geliyor. Bu kez toplantıdan karar çıkması ve 2015 yılı asgari ücretinin net/brüt rakamlarının ilan edilmesi bekleniyor.

Asgari Ücret komisyonu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik başkanlığında toplanacak. Çalışanların göze saat 13.00'daki asgari ücret zirvesinde olacak.

ASGARİ ÜCRET ARTIŞI YÜZDE 12'DE KALDI - TIKLAYIN

1.424 TL KRİTİK RAKAM

asgari-ücret-işçi.jpgAsgari Ücret Tespit Komisyonu'nun üçüncü toplantısında TÜİK verileri sunulmuştu. TÜİK temsilcisi, ağır işlerde çalışan bir işçinin geçimi için gereken asgari tutarı net bin 424 lira 70 kuruş olarak bildirdi. Asgari ücret zammının belirlenmesinde TÜİK verileri büyük önem taşıyor. Zam oranı genellikle bu veriler ışığında netleşiyor.

ASGARİ ÜCRETE GÜNLÜK 9 LİRA ZAM OLUR MU?

Eğer TÜİK'in verdiği 1424 lira 70 kuruş dikkate alınırsa devletin önerdiği yüzde 3 zammın üstünde bir rakam çıkması bekleniyor. Asgari ücret brüt şu anda 1134 lira olarak uygulanıyor. TÜİK'in açıkladığı asgari geçim rakamı olan 1424 liraya çıkılması durumunda asgari ücrete 290 lira fark gelmiş olacak. Bu da günlük asgari ücretin 9 lira zamlanması demek oluyor.

RAKAMLAR ÖNCESİ ERDOĞAN'DAN SÜRPRİZ ZİYARET

İşçinin sorunlarını Türk-İş'te dinledi

Asgari ücretin belirleneceği bugünkü kritik toplantı öncesinde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türk-İş'e giderek işçilerin sorunlarını dinledi

Türkiye tarihinde ilk kez bir cumhurbaşkanı işçiyi makamında ziyaret etti. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkİş'te işçilerin yeni yılını kutlarken, "Size verdiğimiz değeri göstermek için geldik. Türkiye için işçilerimiz çok değerli" dedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu'nun, asgari ücret için bugün gerçekleştireceği son toplantı öncesinde işçilerin sorunlarını birinci ağızdan dinleyerek çözüm için Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'i görevlendirdi.

CUMHURBAŞKANI'NA RAPOR

Görüşmede, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a çalışma hayatına ilişkin dosya sunuldu. İşçi temsilcileri taşeron, vergi, madencilik konularında talepte bulundu. 892 TL olan asgari ücretin bin 232 TL olması istenirken, vergi dilimi sorununun çözümü talep edildi. Erdoğan'ın ziyaretini SABAH'a değerlendiren Türk-İş Başkanı Ergün Atalay, "İlk kez bir Cumhurbaşkanı işçi makamını ziyaret ediyor. Çalışma yaşamındaki sorunları değerlendirdik. Görüşme sırasında Faruk Bey'i çağırdı ve paylaştığımız konularla ilgilenmesini söyledi" dedi.

TARAFLAR NE İSTİYOR?
Hükümet: 2015 yılı asgari ücret zammı için hükümet yüzde 3+3 önerisinde bulunuyor. Yani ilk dönem için yüzde 3, ikinci dönem için yüzde 3 zam.
TÜİK: Asgari Ücret Tespit Komisyonu'na rapor veren TÜİK ağır işçilikte çalışan bir kişinin asgari geçimi için bin 424 lira 70 kuruşa ihtiyacı olduğunu bildirdi.
DİSK: Net bin 800 lira olmasını istiyor.
TÜRK-İŞ: Bin 232 lira olmasını ve yüzde 15 gelir vergisinin sıfırlanmasını talep ediyor.

BİN 232 TL'YE İMZA ATARIZ
Ergün Atalay, Cumhurbaşkanı Erdoğan'a, asgari ücreti bin 232 lira olarak belirledikleri açlık ve yoksulluk sınırının altında olmaması gerektiğini anlattıklarını belirtirken, "Bu rakamı görürsek el sıkışacağımızı, imza atacağımızı söyledik. Cumhurbaşkanına çok samimi bir şekilde dinledi" yorumunu yaptı.


BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Asgari ücret Bakan Çelik tarafından açıklandı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN