100 bin liraya kadar imkanı

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, hükümetin 2016 Eylem Planı kapsamında bir haftada hayata geçirmeyi planladığı; yönelik eylemleri içeren kararname taslaklarını imzaladığını belirterek, söz konusu taslakların Başbakanlığa sevk edildiğini bildirdi.

Giriş Tarihi: 14.12.2015 11:10 Güncelleme Tarihi: 14.12.2015 12:13
Gençlere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı

Bakanlar Kurulu karar taslaklarını bugün itibarıyla Başbakanlık'a sevk ettiğini ifade eden Şimşek, taslaklardaki düzenlemeler hakkında bilgi verdi.

" 100 bin lira desteği verilmesi" taahhüdü kapsamında, KOSGEB Girişimcilik Destek Programını bitiren genç girişimci esnaf ve sanatkarların KOSGEB tarafından onaylanan projelerine 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı getirildiğine dikkati çeken Şimşek, bu eylemin de uygulamaya konulması amacıyla 2015 yılı kararnamesinde değişiklik yapılarak, söz konusu hususun 2016 yılı kararnamesine de eklendiğini kaydetti.

ÇİFTÇİLERE SERA MODERNİZASYONU DESTEĞİ

Şimşek, Kredi Garanti Kurumlarına Sağlanacak Hazine Desteğine İlişkin Usul ve Esaslar Hakkında Kararda Değişiklik Yapılmasına Dair Karar Taslağı ile de genç girişimcilerin 100 bin liraya kadar yüzde 85 Hazine destekli kefalet sisteminden yararlanabilmelerine imkan sağlandığını vurguladı.

Şimşek, çeyiz hesabı ve devlet katkısına ilişkin usul ve esaslara dair taslağa ilişkin şu bilgileri verdi:

"Taslak ile çeyiz hesabının açılması ve işleyişine ilişkin usul ve esaslar belirlenmiştir. Bu kapsamda, katılımcıların devlet katkısına hak kazanabilmesi için, Türk vatandaşı olması veya 5901 sayılı Türk Vatandaşlığı Kanunun 28'inci maddesi kapsamına girmesi (mavi kartlılar), yurtiçi mevduat veya katılım bankalarında çeyiz hesabı açmaları ve bu hesaba evlilik tarihinden önce asgari 3 yıl boyunca düzenli ödeme yapmaları (düzenli aylık ödemelere ilişkin alt sınır 100 lira, üst sınır 1000 lira), 27 yaşını doldurmadan ilk evliliklerini yapmaları gerekmektedir.

ESNAF VE SANATKARA 30 BİN LİRA FAİZSİZ KREDİ DESTEĞİ

Bu koşulları yerine getiren katılımcıya evliliğini beyan etmesini takiben evlilik tarihi itibarıyla hesapta biriken toplam tutarın yüzde 20'sine kadar Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı devlet katkısı ödemesi yapacaktır. Devlet katkısı için azami tutar 5 bin lira olup, her yıl yeniden değerleme oranında artırılacaktır."

Açılan çeyiz hesaplarında biriken tutarın bankalar tarafından nemalandırılacağını ve devlet katkısının da nemalanan toplam tutar üzerinden ödeneceğini belirten Şimşek, ayrıca evlenen çiftlerden, kriterleri yerine getiren her bir eşin devlet katkısından ayrı ayrı yararlanabileceğini söyledi.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Gençlere 100 bin liraya kadar faizsiz kredi imkanı
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN