HalkBank

Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Merkez üssü , Dolardaki spekülasyona bir darbe daha

Sabah ekonomi yazarı bugünkü yazısında kurdaki spekülasyonunu bir kez daha deşifre etti. “Daha önce 'ye yapılan kur saldırılarının arkasında Londralı bankaların izi çıkmıştı” diyen Dilek Güngör, Türkiye’nin bu tezgahı bozacak hamlelerine dikkat çekiyor.

Giriş Tarihi: 28.8.2018 09:29 Güncelleme Tarihi: 28.8.2018 09:41
Merkez üssü Londra, Dolardaki spekülasyona bir darbe daha

DİLEK GÜNGÖR'ÜN YAZISINDAN BAŞLIKLAR:

Hükümet kura karşı spekülatif atağı önleyecek yeni bir hamle daha yaptı. Borsada swap pazarı kurulacak. Dolar verip TL almak isteyen tezgâhüstüne değil bu pazara gelecek.

Ekonomi yönetimi Londra'daki bankaların döviz kurları üzerindeki spekülatif ataklarını bertaraf edecek önemli bir hamle daha yaptı. Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'nun swap işlemlerini sınırlandırmasının ardından Borsa İstanbul da harekete geçti. "Karanlık havuz" denilen tezgâhüstü piyasalarda gerçekleştirilen swap işlemleri artık İstanbul'da organize bir piyasa güvencesinde yapılabilecek. Borsa İstanbul'da kurulacak swap pazarı ilk etapta döviz piyasaları için hayata geçirilecek. Pazar, bankalar başta olmak üzere tüm finans sektörü katılımcılarına hizmet edecek. Takasbank, bu pazardaki işlemlerin takasını gerçekleştirecek; risk ve teminat yönetimi hizmeti verecek.

YAZININ TAMAMI İÇİN TIKLAYINIZ

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Merkez üssü Londra, Dolardaki spekülasyona bir darbe daha
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN