Türkiye'nin en iyi haber sitesi

ilçesi kuruluyor

’nin ilk ilçesinin belirlenmesi için 81 il ve 951 ilçede geniş çaplı tarama çalışmaları başlatıldı

Giriş Tarihi: 5.6.2019
Sıfır atık ilçesi kuruluyor

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın himayesinde başlatılan "Sıfır Atık Projesi" seferberliğe dönüştü. Yeni hedef ise Türkiye'ye örnek olacak bir sıfır atık ilçesi oluşturmak.

81 İLDE TARAMA
Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, sıfır atık yerleşimi için en uygun ilçeyi seçecek ve pilot olarak projeyi uygulayacak. Türkiye'nin ilk sıfır atık ilçesinin belirlenmesi için 81 il ve 951 ilçede tarama yapılıyor. Belirlenecek sıfır atık ilçesinde atıklar türlerine göre ayrı ayrı biriktirilecek. İlçenin organik atıklarından kompost yapılacak. Toplanan değerlendirilebilir atıklar geri dönüşüm tesislerinde işlenecek, yeni ürünlere dönüştürülecek. Bu yolla ekonomik kazanç sağlanacak.

OTOMATLAR GELİYOR
Toplama sisteminde elektrikli araçlar kullanılarak egzoz emisyonlarının azaltılması da hedefleniyor. Proje kapsamında belirlenecek ilçeye; plastik, metal ve cam içecek ambalajlarının toplanması amacıyla otomatlar yerleştirilecek. Otomatlara ambalaj atıklarını atanların telefonlarına konuşma ve internet kontörleri yüklenecek. Bakanlık, seçilen sıfır atık ilçesinde hem bilinçlendirme çalışması yapacak hem de atıkların dönüşümü için donanım ve uzman desteğini verecek.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Sıfır atık ilçesi kuruluyor
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN