Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'Paralel yapıya rağmen çözüm galip gelecek'

Ahbr'e konuşan DTK Eşbaşkanı Hatip Dicle : Kobani olaylarında paralel devlet provokasyonu olabilir. Eskiden JİTEM vardı şimdi de paralel devlet... Fakat çözüm süreci sonuçta kazanacak

Giriş Tarihi: 15.10.2014
'Paralel yapıya rağmen çözüm galip gelecek'
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eş Başkanı Hatip Dicle, paralel yapının çözüm sürecini sabote etmek istediğini açıkladı. Dicle "Fethullah Gülen'in sesinden bana dinletilen ses kaydında; 'Doğu ve Güneydoğu'daki Kürtlerin kurumlarına girin. Halka yakın dürüst olanları, çözüm sürecine destek verenleri itibarsızlaştırın' diyor. Bu sıralar sızmalar olabilir" dedi. A Haber'de Sevilay Yükselir'in Yüzde Yüz Siyaset programına katılan Dicle, Doğu ve Güneydoğu'daki paralel örgüt yapılanması ve Kobani olaylarının arka planını anlattı:

BİNGÖL OLAYINDAN KUŞKULUYUZ:
Ben 92-93'lerde çatışmaların en yoğun olduğu dönemde milletvekiliydim. 33 askerin şehit edildiği olayda yaralı kurtulan bir asker "Biz kariyerler eşliğinde Elazığ'a geliyorduk. Bir süre sonra kariyerler ayrıldı. 5 dakika ya gitmiştik ya da gitmemiştik. Önümüz kesildi. Gerillalar bizi aldı. "Siz bizim rehinemizsiniz' dediler. Bunu yaralı kurtulan asker anlatıyor. Bingöl olayından şüpheliyiz.

O GÜN JİTEM BUGÜN PARALEL YAPI:
Rahmetli Özal döneminde bir ateşkes süreci yürütülüyordu. Özal'ın vefatından 1 ay sonra 33 asker olayı, akabinde Susurluk yaşandı. O gün JİTEM vardı bugün paralel yapı var.

HÜDA-PAR'A PARALEL UYARISI:
93 yılında Batman Emniyet Müdürü'nü ziyarete gittik. Bize sabahleyin bir PKK sempatizanının vurulduğu silahla aynı akşam bir Hizbullah sempatizanının vurulduğuna dair balistik raporlar olduğunu söyledi. Hüda-Par'a bu provokatörlerin bugün de aynı şekilde olabileceğini ve paralel devleti kendilerine hatırlatmak isterim.

12 EYLÜL'DEN SONRA GÜÇLENDİLER:
Menderes'e karşı yapılan ihtilalde Türkeş önemli bir rol almıştı. Askeri alanda Türkeş, sivil alanda da Gülen kendilerini ortaya koydular. Nurcular 2 kesime ayrıldı. Gülen 12 Eylül'ü destekledi. Diğer kesim ise reddediyordu. Daha sonra devlet içerisinde örgütlenmeye başladılar.

ÇÖZÜM KAZANACAK:
Acı günler yaşadık. Çözüm sürecini sabote etmek isteyenler var ama çözüm süreci mutlaka kazanacak. Barışı inşa etmek çok zordur, büyük emek ister, ben inanıyorum bunu sonunda başaracağız. Sayın Cumhurbaşkanı bu süreç devam edecek dediği zaman, Öcalan İmralı'dan devam dediği zaman bu süreç devam edecektir.
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
'Paralel yapıya rağmen çözüm galip gelecek'
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN