Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hem oğlu hem damadı madende

Hem oğlu hem de damadı madende mahsur kalan Hasan İlhan anlatıyor: 'Yemeği, yolu kendiniz karşılayacaksınız. Çalışmazsanız primlerinizi yakarız’ diye tehdit ettiler. Zorlayarak işbaşı yaptırdılar.

Giriş Tarihi: 30.10.2014 12:34 Güncelleme Tarihi: 30.10.2014 17:14
Hem oğlu hem damadı madende
Doğma büyüme Ermenekli Hasan İlhan'ın torun severek geçen sakin hayatı, Salı öğleden sonra gelen acı haberle alt üst oldu.

Aynı vardiyada çalışan 28 yaşındaki oğlu Uğur İlhan ile 35 yaşındaki damadı Mehmet Topbaş'ın madende mahsur kaldığını öğrenen İlhan, kızlarıyla birlikte madenin yolunu tuttu.

'TEHDİTLE, ZORLAYARAK İŞ BAŞI YAPTIRDILAR'

Tek erkek çocuğu ve damadından saatlerce haber alamayınca evine döndü Hasan İlhan. Burada Al Jazeera Türk'e anlattıkları, Ermenek'te madencinin açmazını özetliyordu:

"Çocukları 'Yemeğinizi, yolunu kendiniz karşılayacaksınız. Bu koşullarda çalışacaksanız çalışın. Eğer çalışmazsanız primlerinizi yakarız' diye tehdit ettiler. Kimi mahkemeye verdi, kimi korkudan bizim çocuklar gibi çalışmaya başladı. Yani onları zorlayarak işbaşı yaptırdılar. Ne denetim, ne kontrol, yeter ki maden çalışsın para gelsin, işçi ölmüş kimin umurunda."

Ermenek'teki madenlerin çoğu, maden işçilerinin çalışma koşullarını iyileştiren torba yasanın kabul edilmesiyle kapandı. İşveren maliyetlerin artmasını gerekçe gösteriyordu. İşçilerin çoğu 2-3 ay çalışamadı. İşverenin 'yemek, yol sizden' restine, bazısı boyun eğmek zorunda kaldı ve madenlerde faaliyet tekrar başladı.

BÜYÜK İHMAL VAR

"İhmal var evlat, büyük ihmal var" diyen Hasan İlhan'ın konuşurken sesi titriyordu.

"Böyle vicdansızlık mı olurmuş. Önlem almadan, tedbir almadan o zavallı sabileri toprağın altına gönderiyorsun. Soluk aldırmadan çalıştırıyorsun, dışarıda yemek yemelerine bile izin vermiyorsun. Büyük ihmal var. Allah'tan umut kesilmez elbet, ama herşey de ortada işte."

Kaynak: Al Jazeera

SU YANDAKİ MADENDEN Mİ GELDİ?

ERDOĞAN'DAN MADEN FACİASIYLA İLGİLİ FLAŞ TALİMAT

OCAKLA İLGİLİ 'İNSANLIK DIŞI' İDDİA

CANLI YAYINDA BÜYÜK GAF: BAŞIMIZ SAĞOLSUN

MADENDE MAHSUR KALAN İŞÇİLERİN İSİMLERİ

KURTARMA EKİBİNDEN KÖTÜ HABER

CUMHURİYET RESEPSİYONU İPTAL EDİLDİ

MADENDEKİ İŞÇİ BABA OLDU

DALGIÇLAR İNDİ AMA..

ERMENEK'TE UMUTLARI BİTİREN AÇIKLAMA

MADENDE GÖÇÜK!

İNANILMAZ İHMAL! NOTERDEN İHTAR ÇEKİLDİĞİ HALDE...

3 AYDAN BERİ MAAŞ ALMIYORLARMIŞ

'BABAM BANA MAMA GETİRECEK'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hem oğlu hem damadı madende
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN