Türkiye'nin en iyi haber sitesi

'da maden ocağında

’da bir maden ocağında su kaynağındaki patlamanın ardından ocağı su bastı. 18 işçinin mahsur kaldığı öğrenildi.

Giriş Tarihi: 28.10.2014 13:46 Güncelleme Tarihi: 28.10.2014 21:25
Karaman'da maden ocağında patlama
Karaman'ın Ermenek ilçesi Cenne mevkisinde bir kömür ocağının 300 metre derinliğindeki su kaynağının patlaması sonucu ocağı su bastı 8 işçi kurtarılırken yaklaşık 18 işçinin yeraltında mahsur kaldığı öğrenildi.

Bölgeye çok sayıda kurtarma ekibi ve ambulans gönderildi.

Maden ocağı yetkilisi ocaktaki suyun boşaltılmasının en az 3 gün sürebileceğini belirtti.

MADEN OCAĞINDAN İLK GÖRÜNTÜLER - VİDEO


YAKLAŞIK 18 İŞÇİ MAHSUR


Karaman'ın Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesi yakınlarındaki maden ocağında galeriyi su basması sonucu mahsur kalan işçilerden 8'i kurtarılırken, 18 işçinin kurtarılması için başlatılan çalışmalar sürüyor.

Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesi yakınlarında bulunan özel bir maden ocağında saat 13.00 sıralarında galeriyi su basması sonucu işçiler mahsur kaldı. Karaman ve çevre illerden çok sayıda kurtarma ekibi maden ocağının bulunduğu bölgeye hareket etti.

SU TAHLİYE ÇALIŞMASI BAŞLATILDI

Maden ocağında ise su tahliye çalışmalarına başlandı. Karaman Valisi Murat Koca, çalışma esnasında saat 13.00'ten sonra su baskını meydana geldiğini belirterek, "18 işçimiz şu anda yer altında mahsur. Suyun galeriyi işgal etmesi sonucu meydana geldi. Kurtarma çalışmaları devam ediyor. Çevrede maden birden fazla olduğu için diğer madenlerden yardım alınarak biriken suyun tahliyesine devam ediliyor. İnşallah arkadaşlarımız sağ salim kurtulur" dedi.

AFAD: MADEN OCAĞINDA 206 KİŞİLİK EKİP ÇALIŞIYOR

Başbakanlık Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD), Karaman'ın Ermenek ilçesindeki maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilerin arama kurtarma çalışmalarının 277 kişilik ekiple devam ettiğini bildirdi.

Başkanlığın Basın Müşavirliğinden yapılan yazılı açıklamada, olayın meydana geldiği ilk andan saat 18.00'e kadar ikisi yaralı, 15 işçinin sağ kurtulduğu belirtildi.

Arama-kurtarma çalışmalarının AFAD koordinasyonunda devam ettiği bildirilen açıklamada, "Diğer işçilerin kurtarılabilmesi için madende bulunan suyun tahliyesi için motopomplar çalışıyor" ifadesi kullanıldı.

Çalışmaları yerinden yönetmek üzere AFAD Başkanı Fuat Oktay'ın alanda olduğu belirtilen açıklamada, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik'in de bölgede bulunduğu kaydedildi.

Arama kurtarma çalışmalarının 277 kişilik ekiple devam ettiği bilgisine yer verilen açıklamada, alana lojistik ihtiyaçların karşılanması için 3 seyyar aydınlatma cihazı, 4 büyük çadır, seyyar mutfak, mobil yatakhaneler, battaniye, kumanya ve içecek sevk edildiği, mobil baz istasyonlarının kurulduğu bildirildi.


ERDOĞAN, VALİ MURAT KOCA İLE GÖRÜŞTÜ

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karaman'ın Ermenek İlçesine bağlı Güneyyurt beldesi yakınlarındaki bir maden ocağında yaşanan facia ile ilgili Karaman Valisi Murat Koca ile bir telefon görüşmesi gerçekleştirdi. Cumhurbaşkanı Erdoğan, tüm imkanların seferber edilmesi talimatını verdi.
Cumhurbaşkanlığı kaynaklarından edinilen bilgiye göre, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Karaman'ın Ermenek İlçesine bağlı Güneyyurt beldesi yakınlarındaki maden ocağında meydana gelen faciayla ilgili Karaman Valisi Murat Koca ile bir telefon görüşmesi yaparak, konuya ilişkin ayrıntılı bilgi aldığı belirtildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın, Karaman Valisi Murat Koca'ya mahsur kalan işçilerin kurtarılması için tüm imkanların seferber edilmesi talimatını verdiği kaydedildi.

BAKANLAR BÖLGEYE GİDİYOR


Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, kaza yaşanan maden ocağına gitmek üzere yola çıktı. Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Bakan Çelik, maden kazası haberini alır almaz olay yeri Ermenek'e hareket etti. Çelik, işçilerin mahsur kaldığı maden ocağına geçerek incelemelerde bulunacak.

Öte yandan, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan da kaza yaşanan maden ocağına gidecek.

Bakanlık yetkililerinden alınan bilgiye göre, Yıldız ve Elvan, maden kazası haberinin alınmasının ardından uçakla Konya'ya hareket edecek. Bakanlar daha sonra kara yoluyla Karaman Ermenek'te bulunan maden ocağına geçerek incelemelerde bulunacak.

CUMHURİYET BAŞSAVCILIĞI SORUŞTURMA BAŞLATTI

Ermenek ilçesinde kömür ocağında maden işçilerinin mahsur kalmasına ilişkin, Cumhuriyet Başsavcılığı soruşturma başlattı.

AA muhabirinin aldığı bilgiye göre, Ermenek'e yaklaşık 25 kilometre uzaklıktaki Takanderesi mevkisindeki özel şirkete ait bir maden ocağında su baskını nedeniyle mahsur kalan işçilerin kurtarılması için çalışmalar sürüyor.

Olayın ardından Ermenek Cumhuriyet Başsavcılığının da işçilerin mahsur kalmasıyla ilgili soruşturma başlattığı öğrenildi.

Öte yandan, olayın ardından bölgeye ulaşan Ermenek Kaymakamı Eyüp Güngör ve Emniyet Müdürü Hüseyin Ekici, maden ocağındaki çalışmaları yerinde inceliyor.

Olayı duyarak çevredeki maden ocaklarından gelen işçiler ve vatandaşlar da kurtarma çalışmalarına destek veriyor.

MADEN OCAĞI YETKİLİSİ: BU SAATTEN SONRA UMUTSUZUZ


Karaman'ın Ermenek İlçesi'nde meydana gelen maden kazası hakkında konuşan maden ocağı yetkilisi Şahin Uyar, 18 kişinin hayatıyla ilgili umutlu olmadığını vurgularken, "Kaçtıkları bir nokta var. Belki orada 2 saat dayanma şansları olabilir. Ondan sonra ulaşma ihtimali zor yani" diye konuştu.


Ermenek ilçesine bağlı Güneyyurt beldesinde bulunan özel bir kömür ocağında, öğle vardiyası sırasında kaza meydana geldi.


Maden çıkarma çalışmaları sırasında yeraltı su kaynağı patladı. 350 metrede meydana gelen su baskını sonucu işçilerin bulunduğu bölgenin 50 metresini su doldurdu.


Maden Ocağı yetkilisi Şahin Uyar, NTV'ye yaptığı açıklamada, göçük altında 18 işçinin kaldığını belirtti. Uyar, kazanın yerin 350 metre altında çalışma sırasında yer altı sularının boşalması sonucunda 50 metresin su dolduğunu vurgulayarak, toplamda 26 işçinin çalıştığını, 8 işçinin kaçarak kurtulduğunu dile getirdi. İçerde kalan 18 işçinin yerlerinin belli olduğunu belirten Uyar, "Yerleri belli şuanda kurtarma ekiplerinin su çektirme çalışmaları devam ediyor. Ocağın üç girişi var, üç koldan su çektirilmeye devam ediliyor.50 metre su dolu olduğu için göçük altında bulunan işçilere ulaşılamadı. Ancak su boşaltıldıktan sonra ulaşabiliriz. İçerisi su dolduğu için elektrik hattı tamamıyla kesilir. İrtibat sağlama olasılığı yok. İşçilere ulaşmak için şu anda 3 koldan su çekme çalışmaları devam ediyor. Şu anda kurtarma çalışmaları devam ediyor" şeklinde konuştu.

"MADEN OCAĞI İŞVERENİN GÜCÜ YETMEDİĞİNDEN DOLAYI KAPANMIŞTI"Maden Ocağının 1.5 ay süreyle neden kapanıp, nasıl açıldığına ilişkin bir soruya da yanıt veren Uyar," Torba Yasa'da madencilere ağır yükler geldiği için kapanmıştı. Normal, işverenin gücü yetmediğinden dolayı kapanmıştı" açıklamasında bulundu.


"Şu anda sıkıntı yok çalışmalar devam ediyor" diye açıklamalarına devam eden Yetkili Uyar, "Oradan kaçan arkadaşlardan bilgi aldık. Olay 12.15 civarında yemek esnasında bacanın bir yerinden hafif su gelmeye başlamış. Bazıları kaçmış, bazıları da bir şey olmaz bahanesiyle orada kalmışlar. Kaçan arkadaşlar kurtulmuşlar zaten" diye konuştu.

"BELKİ ORADA 2 SAAT DAYANMA ŞANSI OLABİLİR"Uyar, maden ocağında yaşam odasının bulunmadığını, bulunsa dahi sudan dolayı yaşam odasının hiçbir şey yapamayacağının altını çizdi. Uyar, maden işçilerinin kurtulmaları için sadece bir ihtimalleri olduğunu vurgulayarak, "Yanlarındaki maskelerinin dayanma süresi 2 saat. Yerin altından gelen gaz da var. Kaçtıkları bir nokta var. Belki orada 2 saat dayanma şansı olabilir. Ondan sonra ulaşılma ihtimali zor yani" dedi.


"18 işçinin bir şekilde güvenli bölgeye kaçma fırsatları olmuş mudur?" şeklindeki bir soru üzerine, "Yanlarındaki diğer 8 kişi kaçmış. Ama ani sudan dolayı içeride şu anda dışarıyla irtibat kesildiği için hava verme olayı da yok. Şu anda zaten olayın üzerinden tam 3 saat geçmiş. Bu saatten sonra biraz sıkıntılı diye düşünüyorum. Bu saatten sonra maalesef umutsuzuz" dedi.

SU YANDAKİ MADENDEN Mİ GELDİ?Kaza bölgesinde ortaya atılan bir başka iddia ise su baskının yandaki madenden geldiği yönünde. İddiaya göre, iş makinaları yan taraftaki kapalı madenin duvarına zarar verdi. Bir süredir kapalı olan madende bikiren sular kazanın meydana geldiği madene hücum etti.

Bu arada, madenden çıkartılan 1 işçi Ermenek Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. İşçinin sağlık durumunun iyi olduğu öğrenildi.

MADEN OCAĞINA 5 DALGIÇ 7 PERSONEL GÖNDERİLDİ


İstanbul Büyükşehir Belediye'si Karaman'da meydana gelen maden ocağı kazası nedeniyle alarma geçti.
İstanbul İtfaiyesi'nin elinde bulunan 10 km den su tahliyesi yapabilen "AHTAPOT" su tahliye aracı ile 5 dalgıç 7 kurtarma personeli bölgeye gönderildi.
Karaman'daki maden ocağı su baskınıda görev alacak AHTAPOT, 10 Km. mesafeye saatte 540 bin litre su tahliye edebiliyor. AHTAPOT Maden ocağında meydana gelen su baskınında tahliye çalışmalarında 5 dalgıç 7 personel görev yapacak.

BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Karaman'da maden ocağında patlama
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN