Madende kahreden gerçek

Giriş Tarihi: 30.10.2014 12:20 Güncelleme Tarihi: 30.10.2014 14:59
Madende kahreden gerçek

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Karaman Ermenek'te maden kazası yaşanan işletmede yürütülen çalışmalara ilişkin, "Konu sudan ibaret olsa zaman vermek mümkün ama içeride gelişen ve muhtemel gelişmelere karşı bir şey söylemek doğru değil" dedi.

Bakan Çelik, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Lütfi Elvan ve Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız ile Karaman Ermenek'te maden kazası yaşanan işletmede yürütülen çalışmalara ilişkin açıklamalarda bulundu.

Herkesin üzerine düşen görevi azami şekilde yerine getirdiğini ifade eden Çelik, ocakta olup bitenler ve yürütülen çalışmalara ilişkin bilgi kaynağının yaptıkları açıklamalar olduğunu vurguladı.

Sabah bölgeye geldiklerinde, "Su çekiminin tahliyesinin bir miktar durdurulduğu ve çalışmaların yapılmadığı, tahkimatın yapılmadığı" gibi son derece olumsuz, gerçeği yansıtmayan bazı değerlendirmelerle karşı karşıya kaldıklarını anlatan Çelik, şöyle konuştu:

"Sayın Bakanlarla birlikteydik, bunlar doğru değil, tam aksine gerek tahkimatla gerek içerideki materyallerin dışarıya atılması ve suyun tahliyesiyle ilgili yoğun çalışma içinde olan yüzlerce arkadaş varken yanlış bilgilendirmenin yapılmaması ve bilgi kaynağının mutlaka bu açıklamalar çerçevesinde değerlendirilmesinin doğru olacağı kanaatindeyim. Kamuoyuna yanlış bilgi vermeyelim. Gerçekten son derece ehil arkadaşlarımız planlı bir şekilde şu anda ocağın metrelerce altında çok düzenli bir çalışmayı sürdürüyor. İnşallah kısa süre içinde yol alırız temennisinde bulunuyorum."

Bakan Çelik, "Bu ocağa ruhsat verilmemeliydi" şeklinde basına yansıyan demecinin olduğunun ifade edilmesi üzerine, "Daha önce buraya gelen milletvekili arkadaşlarımız, geçmişteki maden kazaları ile ilgili bazı değerlendirmeler yaptı. Bu arkadaşların bazılarının, bazı yanlış aktarımları oldu. Bunu düzeltmeye dönük bir açıklamaydı. Bugün ifade ettiğimiz gibi konu, şu ocağın içinde olup bitenlerin hızlı bir şekilde sonuçlandırılmasının mücadelesi. Bunu başka noktaya çekmeyi doğru bulmuyorum. Bu doğru bir yaklaşım değil" ifadesini kullandı.

Düne kadar yapılan çalışmalarla su tahliyesiyle ilgili bütün tedbirlerin alındığına işaret eden Çelik, "Konu sudan ibaret olsa zaman vermek mümkün ama içeride gelişen ve muhtemel gelişmelere karşı bir şey söylemek doğru değil. Konu su olsa belki de zaman verme imkanı olacak ama bilemiyoruz, ocaktaki gelişmeleri izleyerek bunları değerlendirmekte fayda var" dedi.

SU YANDAKİ MADENDEN Mİ GELDİ?

ERDOĞAN'DAN MADEN FACİASIYLA İLGİLİ FLAŞ TALİMAT

OCAKLA İLGİLİ 'İNSANLIK DIŞI' İDDİA

CANLI YAYINDA BÜYÜK GAF: BAŞIMIZ SAĞOLSUN

MADENDE MAHSUR KALAN İŞÇİLERİN İSİMLERİ

KURTARMA EKİBİNDEN KÖTÜ HABER

CUMHURİYET RESEPSİYONU İPTAL EDİLDİ

MADENDEKİ İŞÇİ BABA OLDU

DALGIÇLAR İNDİ AMA..

ERMENEK'TE UMUTLARI BİTİREN AÇIKLAMA

MADENDE GÖÇÜK!

İNANILMAZ İHMAL! NOTERDEN İHTAR ÇEKİLDİĞİ HALDE...

3 AYDAN BERİ MAAŞ ALMIYORLARMIŞ

'BABAM BANA MAMA GETİRECEK'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Madende kahreden gerçek
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN