Türkiye'nin en iyi haber sitesi

Hesabı sorulsun

Giriş Tarihi: 31.10.2014
Hesabı sorulsun

Madenci ailelerin avukatı Demirtaş, "Açılan davalar, bürokratların dokunulmazlığı, bilmeyen bilirkişiler, yargıdaki yavaşlık nedeniyle sonuca varmıyor. Ünal Devletin 'Hesap soracağız' sözü havada kalıyor" dedi

Mayıs 2010 Zonguldak Karadon... Mayıs 2014 Manisa Soma... Ekim 2014 Karaman Ermenek... Kâr hırsı, denetime aldırış etmeme, işçi sağlığı ve iş güvenliği ihmali madenlerde faciayı beraberinde getiriyor. Ankara, yaraları sarıyor ancak sorumlular yargıdaki tıkanıklıklar nedeniyle ceza almalyınca "Devlet hesap soracak" sözü havada kalıyor. Bu durum da toplumda "Yapanın yanında kâr kalıyor" algısına neden oluyor. Madenci ailelerinin avukatlığını yapan ve kendisi de madenci çocuğu olan Ünal Demirtaş hesap sormadaki engelleri şöyle sıraladı:

DOKUNULMAZLIK:
Kazaların sorumluları olan kamu görevlileri hakkında soruşturma izni verilmediği için dosyalar ya uzuyor ya da takipsizlikle sonuçlanıyor. Soruşturma izni verilmediğinde savcılar Danıştay'a başvuruyor. Buradan sonuç çıksa bile soruşturma uzuyor. Oysa pekçok durum, kanundaki suç üstü hükümlerinin uygulanmasına olanak veriyor. Nitekim Karadon'da kamu görevlileri hakkında soruşturma izni alınmadan dava açılabildi.SORUMLULUKLAR BELİRSİZ:
Madencilikte özellikle iş güvenliğine ilişkin düzenlemelerde devletle özel şirketlerin sorumluluk alanları net olarak ayırt edilmemiş olduğundan sorumluların tespitinde güçlük yaşanıyor. Devlet işvereni, işveren devleti sorumlu tutabiliyor. Bu da hakimin vicdani kanaatinde etkili olduğundan birçok eylem ya cezasız kalıyor ya da etkili bir ceza verilmesi engelleniyor. Eskiden maden ocakların devlet kendisi işletiyordu. Ancak özelleştirilince iş alanı başka olan işverenler yaptığı işin riskinin farkına varamadı. Bir ocakta galeri açma faaliyetini "Ben dışarıda tünel açıyorum. Burada da açarım" diyerek inşaat firmalırı üstlendi. Ucuz iş gücü nedeniyle firmalar uzmanlaşmamış olan mühendisleri çalıştırarak varolan riski daha da arttırdılar.

BİLMEYEN BİLİRKİŞİLER:
Bilirkişilerin raporları genellikle tartışmaya açık şekilde hazırlanıyor. Karadon ile ilgili 6 ayrı bilirkişi raporu istenmek zorunda kalındı. Pekçok davada bilirkişiler, sorumluları net olarak tespit edemediği için şüphelilerin sorumlulukları oranında ceza almasını dolaylı olarak engellenmiş oluyor. Bilirkişiler yetersiz. Yargı; kamu görevlisinin dokunulmazlığı, bilirkişi raporlarının uzaması ve diğer soruşturma işlemleri nedeniyle yavaş işliyor ve ceza verilse bile kamuoyunun ilgisi azalmış oluyor. Böylelikle gerekli önlemi alacak olan devlet mekanizması rehavete kapılabiliyor.

CAYDIRMAYAN CEZALAR:
Davalar, trafik kazalarında da uygulanan "taksirle ölüme neden olmak"tan açılıyor. Mahkemeler de duruşmalara kravatla gelen işverene ve diğer sorumlulara "iyi hal"den alt sınırlardan ceza veriyor. Oysa ki "bilinçli taksir" hükümlerinin uygulanması gerekir. Bu durumda cezalar, 3'te bir oranından yarıya kadar artacağından caydırıcı olur.

YARGITAY KISIYOR:
Kaza sonrası az bir tazminatla kurtulacağını bilen işveren gerekli önlemleri almıyor. Yargıtay son yıllarda tazminat davalarında aşırı kesintilere gitti. Bundan 4-5 yıl önce ölen bir işçi için aile bireylerine 70-80'er bin TL verilirken şimdi, 30-40 binlere indi. Bu da caydırıcılığı azaltıyor.

SİYASİ NÜFUZ:
Soruşturmalarda işverenler özellikle yerel düzeydeki siyasetçilerle soruşturma makamları ve bilirkişiler üzerinde baskı oluşturmaya çalışıyor. Bu baskı zaman zaman merkezi siyasete de yöneliyor.

SU YANDAKİ MADENDEN Mİ GELDİ?

ERDOĞAN'DAN MADEN FACİASIYLA İLGİLİ FLAŞ TALİMAT

OCAKLA İLGİLİ 'İNSANLIK DIŞI' İDDİA

CANLI YAYINDA BÜYÜK GAF: BAŞIMIZ SAĞOLSUN

MADENDE MAHSUR KALAN İŞÇİLERİN İSİMLERİ

KURTARMA EKİBİNDEN KÖTÜ HABER

CUMHURİYET RESEPSİYONU İPTAL EDİLDİ

MADENDEKİ İŞÇİ BABA OLDU

DALGIÇLAR İNDİ AMA..

ERMENEK'TE UMUTLARI BİTİREN AÇIKLAMA

MADENDE GÖÇÜK!

İNANILMAZ İHMAL! NOTERDEN İHTAR ÇEKİLDİĞİ HALDE...

3 AYDAN BERİ MAAŞ ALMIYORLARMIŞ

'BABAM BANA MAMA GETİRECEK'
BUGÜN NELER OLDU
ARKADAŞINA GÖNDER
Hesabı sorulsun
* Birden fazla kişiye göndermek için, mail adresleri arasına “ ; ” koyunuz
BİZE ULAŞIN